fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

У певних областях України можуть запровадити НС: Що це означає для громадян?

Фото - 24 канал

Ситуація на білорусько-польському кордоні, де зараз перебувають близько шістнадцяти тисяч мігрантів із країн Близького Сходу, Азії та Африки, стає дедалі самоплинною. Україна почала готуватися до незручного для себе сценарію – напливу біженців та вірогітних спроб нелегально перетнути кордон. За словами глави МВС Дениса Монастирського, розглядається навіть варіант запровадження надзвичайного стану в окремих областях. «Слово і діло» розібралося, в яких регіонах можуть запровадити режим НС і за яких умов.

В яких областях може запрацюватинадзвичайний стан?

Режим надзвичайного стану можуть задіяти лише в областях, що близькі до кордонуз Білоруссю, у разі серйозного загострення ситуації з мігрантами.

З Білоруссю межують п’ять областей України:

  • Київська;
  • Чернігівська;
  • Волинська;
  • Рівненська;

– Житомирська.

За яких подій вводять надзвичайний стан

Надзвичайний стан – це особливий правовий режим, який тимчасово вводять в Україні чи окремих її областях у випадках:

  • виникнення особливо важких надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (стихійного лиха, катастроф, особливо великих пожеж, застосування засобів ураження, пандемій, панзоотій тощо), що створюють загрозу життю та здоров’ю значних верств населення;
  • здійснення масових терактів, що супроводжуються загибеллю людей або руйнуванням особливо важливих об’єктів життєзабезпечення;
  • виникнення міжнаціональних та міжконфесійних конфліктів, блокування чи захоплення окремих особливо важливих об’єктів чи місцевостей, що загрожує безпеці громадян та порушує нормальну діяльність органів влади;
  • масових заворушень, що супроводжуються насильством над громадянами, що обмежують їх права та свободи;
  • спроби захоплення державної влади чи зміни конституційного устрою України шляхом насильства;
  • масового переходу державного кордону з території суміжних держав;
  • необхідності поновлення конституційного правопорядку та діяльності органів влади.

Хто має дозволити ввести режим НС в Україні

Надзвичайний стан запроваджується указом президента, який протягом двох днів має затвердити Верховна рада.

Для введення НС президент має звернутися до осіб, організацій чи учасників дій, які несуть загрозу для країни, з вимогою припинити протиправні дії. Однак в умовах, які потребують невідкладних заходів, можна уникнути попередження.

Пропозиції щодо введення НС президенту подає Рада нацбезпеки та оборони, в окремих випадках – Кабмін.

Як довго може діяти режим НС

Надзвичайний стан в Україні може бути введений на строк не більше 30 діб та не більше 60 діб в окремих місцевостях. Тобто НС в областях, що межують із Білоруссю, можуть запровадити на два місяці.

У разі потреби президент може продовжити надзвичайний стан на 30 днів (але не більше).

Крім того, надзвичайний стан може бути скасовано раніше строку указом президента, якщо загроза минула.

Надзвичайний стан: які можуть бути обмеження для громадян

На період дії надзвичайного стану указом президента можуть застосовуватися такі заходи:

  • встановлення особливого режиму в’їзду та виїзду, а також обмеження свободи пересування територією, де вводиться НС;
  • обмеження руху транспортних засобів та їх огляд;
  • посилення охорони громадського порядку та об’єктів, які забезпечують життєдіяльність населення та народного господарства;
  • заборона проведення масових заходів та мітингів;
  • примусове відчуження або вилучення майна у юридичних та фізичних осіб.

Якщо НС запроваджується у зв’язку з масовими порушеннями громадського порядку, на території країни чи області можуть запровадити комендантську годину, перевіряти у громадян документи чи транспортні засоби.

До речі, за умов надзвичайного стану забороняються: зміна Конституції України та законів про вибори, проведення виборів (президента, Верховної ради, місцевих), проведення референдумів.

Три країни вже запровадили НС через міграційну кризу

Польща ще у вересні запровадила режим надзвичайного стану на кордоні з Білоруссю – не лише через міграційну кризу, а й через російсько-білоруські навчання «Захід-2021». Він діятиме до 2 грудня і продовжувати далі його не можна.

Латвія продовжила режим надзвичайної ситуації у чотирьох районах на кордоні з Білоруссю до 10 лютого 2022 року. Режим НС діє у Лудзенському, Краславському, Аугшдаугівському повітах, а також у Даугавпілсі.

Крім того, з 10 листопада на місяць режим надзвичайного стану на кордоні з Білоруссю запровадили у Литві. НС діятиме на кордоні з Білоруссю та на території, яка віддалена від кордону на п’ять кілометрів углиб країни, а також у місцях розселення мігрантів

Поділитися цією публікацією