Проблеми із серцево-судинною системою виникають у близько 20% госпіталізованих хворих на COVID-19, а ті, хто вже мали серцеві хвороби, більш вразливі до тяжкого перебігу коронавірусної хвороби чи смерті.
За інформацією Міністерства охорони здоров’я попри те, що COVID-19 в першу чергу впливає на дихальні шляхи, серцево-судинна система також перебуває під прицілом.
“Захворювання спричиняє ушкодження міокарда і порушення функції серця. Йдеться про вплив на серцевий м’яз, що спричиняє запалення міокарда, а у важких випадках – утворює навіть рубці. Окрім того, запалення міокарда може спричиняти так званий “цитокіновий шторм”. Останній – потенційно летальна реакція імунної системи”, – йдеться у звіті МОЗ.
Зазначається, що коронавірусна хвороба може також викликати запалення в оболонці кровоносних судин, які транспортують кров по всьому тілу. Це може призвести до утворення тромбів та підвищенню ризику ішемії чи інсульту.
Українці, які перехворіли на COVID-19, можуть отримати безкоштовну психологічну підтримку – НСЗУ
У МОЗ додали, що наразі ще тривають дослідження щодо того, як саме коронавірусна інфекція спричиняє розвиток міокардиту та є частою причиною серцевої недостатності.
До слова, професор Норіджської медичної школи Університету Східної Англії Пол Хантер стверджує, що в майбутньому COVID-19 матиме симптоми звичайної застуди.
Раніше директор Oxford Vaccine Group, професор Ендрю Поллард назвав міфічним колективний імунітет до COVID-19. За його словами, причиною цьому є нові штами коронавірусу, зокрема “Дельта”.
Також відомо, що вчені Інституту молекулярної біології і генетики виявили у досліджуваних зразках з різних регіонів України штам Дельта AY.4, який має підвищений рівень збудливості.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post У МОЗ заявили про ще один негативний наслідок коронавірусу appeared first on Прямий.
Схожі новини
Яка вартість оренди житла на гірськолижних курортах України
Скільки осіб Зеленський позбавив громадянства під час війни
Українців очікує подорожчання деяких продуктів