
6 січня виповнюється три роки з моменту отримання Православною церквою України Томосу про автокефалію. Помісна українська Церква з’явилась у 2018 році. Для цього українське духовенство й державні діячі об’єднались в єдину силу й подолали шалений спротив Москви, яка прагнула зберегти духовну залежність України від “русского мира”. Поява в Україні помісної православної Церкви стала історичною подією, яка укріпила фундамент нашої державності й відновила давній зв’язок України зі світовим православ’ям.
PRM.UA пропонує читачам згадати історію здобуття автокефалії Православною Церквою України, а також основні події з життя ПЦУ в 2021 році.
Як все відбувалось: від розмови на Фанарі до отримання Томосу
Після Революції Гідності 2014 року справа здобуття українською Церквою автокефалії значно прискорилась. Російська окупація Криму та військова агресія на Донбасі стали каталізатором для нової спроби здобути помісну православну Церкву.
Почався процес прозріння деяких вірян УПЦ МП, які переконалися в тому, що дана структура у складі РПЦ займає антиукраїнські позиції, освячує зброю терористів та просуває “русский мир” в Україні. Все більше вірян стали переходити з Московського патріархату до Київського, а також до Автокефальної Церкви.
Велика історична справа: Порошенко поділився фотоспогадами про отримання Томосу
16 червня 2016 року Верховна Рада ухвалила історичне звернення до Вселенського Патріарха Варфоломія з проханням надати автокефалію Православній Церкві України.
Через два роки, 9 квітня 2018 року президент Петро Порошенко здійснив офіційний візит до Стамбулу, під час якого відвідав Вселенського патріарха Варфоломія у його резиденції на Фанарі. Ніхто не чекав чогось особливого від цієї поїздки, адже зустріч з лідером світового православ’я завжди була правилом хорошого тону для українських президентів.
Однак 17 квітня 2018 року, на зустрічі з лідерами парламентських фракцій, Порошенко оголосив, що він, а також ієрархи УПЦ КП та УАПЦ вирішили офіційно звернутися до Вселенського патріарха з проханням надати автокефалію українській Церкві. Глава держави закликав парламентарів підтримати це звернення.
19 квітня 2018 року депутати підтримали ініціативу Петра Порошенка і українського єпископату, відповідне звернення було направлено Вселенському патріарху. Документ підписали всі єпископи УПЦ КП, УАПЦ, а також 10 єпископів УПЦ МП. Це переконало Варфоломія у серйозності намірів Української держави й Церкви.
ПЦУ застерегла владу від політичних переслідувань Порошенка
Після цього події розвивалися дуже стрімко, а слово “Томос” увійшло до українського медіажиття.
Згадуючи розмову зі Вселенським патріархом Варфоломієм Порошенко сказав в одному з інтерв’ю: “Коли він мене запитав під час спілкування з усіма членами Синоду Вселенського патріархату: скільки років вам буде потрібно для того, щоб зібрати підписи всіх церковних ієрархів церков, які об’єднуються? Я відповів – тиждень. Через тиждень вони будуть у вас. А скільки місяців вам буде потрібно, щоб проголосувати рішення парламенту, який підтримає ваше президентське звернення від світських осіб. Я сказав – добу. Звідки такий оптимізм? Я кажу – тому, що наш український народ 300 років чекав цього кроку від вас, Ваша Всесвятосте”.
22 квітня прохання було прийнято на розгляд Синодом Вселенського патріархату. 3 вересня Порошенко повідомив, що патріарх Варфоломій вирішив надати Україні право на створення помісної Церкви без урахування позиції Москви.
Після Собору Вселенського патріархату 1-3 вересня 2018 року було офіційно підтверджено, що патріарх Варфоломій стояв і продовжує стояти на тому, що Україна історично була й залишається канонічною територією Вселенського патріархату. Згодом до Києва прибула офіційна делегація за дорученням Варфоломія із завданням оцінити готовність українського духовенства та влади до процесу створення помісної Церкви. За результатами цього візиту представник Вселенського патріарха, митрополит Гальський Емануїл заявив, що Українська православна церква отримає автокефалію.
7 вересня 2018 року Варфоломій призначив двох своїх екзархів (намісників) у Києві в межах підготовки до надання автокефалії. До Києва прибули архієпископ Данило Памфілійський зі США, а також Іларіон Едмонтонський з Канади. Обидва ієрархи служать українським православним громадам у своїх країнах. 18 жовтня 2019 року Верховна Рада прийняла рішення про передачу у користування Вселенському патріарху Андріївської церкви у Києві.
Зустріч Порошенка та Патріарха Варфоломія є спільною роботою над зміцненням ПЦУ – Павленко
Ці події викликали шалений опір з боку РПЦ і російської влади. У ворожих ЗМІ лилися потоки лайки та пропагандистських фейків щодо “розкольників в Україні”. Предстоятель РПЦ Кирило навіть прибув у Стамбул для перемовин зі Вселенським патріархом, щоб зупинити процес надання Україні Томосу (декрету) про автокефалію. Однак Варфоломій уже прийняв рішення щодо “українського питання”, тому після розмови за зачиненими дверима Кирила спішно покинув резиденцію Вселенського патріарха, відмовившись залишитись на вечерю.
Тим часом представники РПЦ та російські урядовці погрожували релігійною війною в Україні та проклинали всіх, хто підтримує автокефалію. Також РПЦ заявляла про розкол світового православ’я через нібито незаконні дії Варфоломія. Згодом на Соборі Російської православної церкви було прийнято рішення не поминати Вселенського патріарха під час літургії.
Однак спротив РПЦ не змінив позиції Вселенського патріархату. У Варфоломія наголосили, що Україна, Білорусь та країни Балтії є його канонічними територіями. Крім того, Вселенський патріархат нагадав, що РПЦ й сама не має Томосу про автокефалію а її самостійність була визнана під тиском історичних обставин.
9-11 жовтня у Константинополі (Стамбулі) відбувся історичний Синод, на якому прийняли рішення про надання автокефалії Православній Церкві України. Також були прийнята постанова про зняття несправедливих анафем, які Московський патріархат наклав на митрополита Філарета.
Багато говорили про Україну: Порошенко та Патріарх Варфоломій скоординували процес світового визнання ПЦУ
14 грудня, за день до проведення Об’єднавчого Собору українських церков, Вселенський патріарх Варфоломій грамотою висловив свою підтримку й підтвердив, що санкції з боку УПЦ (МП) щодо цього заходу не матимуть жодної канонічної сили.
15 грудня 2018 року відбувся помісний Об’єднавчий Собор Православної Церкви України, на якому відбулось об’єднання в одну Церкву УПЦ Київського патріархату, Української Автокефальної Православної Церкви та частини УПЦ Московського Патріархату. На Соборі також обрали предстоятеля новоутвореної Православної Церкви України – митрополита Епіфанія з титулом “Митрополит Київський та всієї України”.
5 січня 2019 року у Стамбулі Вселенський патріарх Варфоломій підписав Томос про надання автокефалії Православній Церкві України. Нарешті, 6 січня 2019 року, під час спільного богослужіння Вселенський патріарх вручив предстоятелю ПЦУ сувій з текстом Томосу і жезл митрополита.
У Святвечір, 6 січня, відбулася церемонія підписання Томосу про автокефалію Православної церкви України за участі президента України Петра Порошенка, митрополита Київського і всієї України Епіфанія та Вселенського патріарха Варфоломія.
Так завершився процес надання автокефалії Православній церкві України. Настав етап становлення ПЦУ та її визнання іншими православними церквами. Розпочався перехід до ПЦУ численних православних громад і парафій України, які раніше декларували єдність із Московським патріархатом.
Православна Церква України в 2021 році: основні події та досягнення
Минулий рік відзначився низкою важливих подій у житті ПЦУ. Так, у квітні 2021 року Верховний суд вперше ухвалив рішення про законність виходу релігійної громади з юрисдикції Української православної церкви Московського патріархату та входження до помісної Православної церкви України.
“6 квітня 2021 року відбулося судове засідання Великої Палати Верховного Суду з розгляду справи №910/10011/19 щодо законності зміни релігійною громадою с. Сутківці, Хмельницької області свого підпорядкування – виходу з юрисдикції Російської Православної Церкви в Україні (яка іменує себе УПЦ) та входження до Православної Церкви України”, – зазначила пресслужба ПЦУ.
Держсекретар США Блінкен зустрівся з предстоятелем ПЦУ Епіфанієм: про що говорили
За результатом засідання було ухвалене рішення про законність такої зміни релігійними громадами свого підпорядкування й переходу під юрисдикцію ПЦУ.
“Таким чином найвищою судовою інстанцією України вперше з початку активного процесу переходів релігійних громад України з Російської Православної Церкви в Україні до Православної Церкви України, прийнято рішення, яким підтверджено можливість та законність таких переходів і відхилено заперечення Російської Православної Церкви в Україні проти цього”, – додали у Православній Церкві України.
Ще однією значущою подією стала зустріч предстоятеля ПЦУ Епіфанія з Державним секретарем США Ентоні Блінкеном. 6 травня, під час візиту голови Держдепу до Києва, вони з Епіфанієм узяли участь в церемонії вшанування загиблих українських героїв, поклавши квіти до Стіни пам’яті. Далі глава американської дипломатії відвідав кафедральний Свято-Михайлівський собор.
Співрозмовники приділили особливу увагу питанню становлення ПЦУ, важливості усунення штучних перешкод при вільному, на основі принципів свободи совісті, визначенні громадами своєї приналежності.
До Києва прибув Вселенський патріарх Варфоломій, його зустріли Шмигаль і митрополит Епіфаній: фото
Митрополит Епіфаній висловив вдячність американській стороні за тверду підтримку України в контексті протидії зовнішнім викликам, яким продовжує протистояти наша держава, а також у питаннях захисту свободи совісті на окупованих Росією територіях – у Криму і на Донбасі.
Предстоятель ПЦУ також наголосив на важливості визначних зусиль США у питанні консолідації міжнародної підтримки України та посилення санкційного тиску і стримування РФ до відновлення територіальної цілісності України.
Очікуваною перемогою Православної Церкви України стали виграші майже всіх судових позовів, які проти неї подавав Московський патріархат. Про це 7 липня повідомив предстоятель ПЦУ, митрополит Епіфаній.
Практично всі судові позови, які заявляються з боку Московського патріархату, ними програні. Ми виграли, тому що на нашому боці правда. Ми її відстоюємо і хочемо, щоб усе відбувалося відповідно до українського законодавства.
Епіфаній предстоятель Православної Церкви України
Він також наголосив, що чимало нових громад нині очікують на завершення юридичних процесів аби офіційно долучитися до ПЦУ.
“Зараз є громади, які поступово долучаються, але не афішують цього. Вони приймають рішення, подають на реєстрацію, але бояться протидії. На жаль, є ті сили, які протидіють, показують картинку для зовнішнього світу: в Україні, ось, відбувається захоплення храмів, – а цього насправді немає”, – зауважив Епіфаній.
Визначною подією для Православної церкви України та всієї нашої держави став візит Вселенського патріарха Варфоломія. Він прибув до Києва 20 серпня і взяв участь у заходах до 30-ї річниці Незалежності України. Наступного дня у Михайлівському Золотоверхому соборі пройшла подячна молитва з нагоди Вселенського патріарха. Молитва почалася у Михайлівському Золотоверхому соборі о 10 годині ранку. У ній взяли участь духовенство та віряни.
Перед молитвою патріарх Варфоломій вшанував пам’ять героїв Небесної сотні та жертв Голодомору. Вселенський патріарх був у супроводі глави ПЦУ митрополита Епіфанія.
Того ж дня з лідером світового православ’я зустрівся п’ятий президент України Петро Порошенко, який взяв у богослужінні в церкві Святого Андрія Первозваного, яке очолив Вселенський Патріарх Варфоломій.
“Душа радіє зустрічі із дорогим серцю гостем – предстоятелем Матері-Церкві, від якої на українські землі прийшло світло Христової віри”, – розповів Порошенко. Патріарх Варфоломій дарував українському народові велике благо – Томос про автокефалію, а з ним і можливість молитися рідною мовою у незалежній Православній Церкві України. Переконаний, що візит Патріарха Варфоломія на святкування Дня Незалежності сприятиме духовному відродженню України і єднанню українських православних вірян”, – наголосив лідер “Європейської Солідарності”.
Громада на Вінничині перейшла до Помісної церкви ПЦУ
Під час розмови зі Вселенським патріархом Порошенко подякував йому за Томос і любов до України.
“Відбувається перший після отримання Томосу візит його Всесвятості Вселенського Патріарха Варфоломія. Людини, яка дуже любить Україну. Матері Церкви – до вірних Православної Церкви України, до всіх українців. Щойно відбулася зустріч з Вселенським Патріархом, з Його Блаженством Митрополитом Епіфанієм, Предстоятелем Православної Церкви України. Це насправді історична подія – візит Вселенського Патріарха. Ми побачили велику любов українців і те нетерпіння, з яким вони очікували цього візиту”, – переконаний Порошенко.
“З перших днів мого перебування на посаді Президента у 2014-му році ми з нашою командою поставили за мету отримання автокефалії. Тоді це завдання здавалося нездійсненним. Якщо ви побачите мій виступ 28 липня 2015 року, то там я презентував стратегію отримання автокефалії українською церквою. Наполеглива дипломатична робота, підтримка всього світу, підтримка всіх українців дозволила нам вийти на зазначений результат”, – зазначив п’ятий президент.
Я пам’ятаю дату 9 квітня 2018 року – це час, коли його Всесвятість твердо пообіцяв, що рішення про надання Томосу прийнято, що це рішення має об’єднати всі українські церкви – що й відбулося. Об’єднати українську націю – що й відбулося. Бо на сьогодні понад 60% українців позиціюють себе як вірних Православної Церкви України. І 15 грудня 2018 року в цей історичний день у святій Софії, яка знаходиться тут поруч, відбувся Об’єднавчий православний собор, яким було зафіксоване об’єднання православних церков України й створення єдиної соборної Православної Церкви.
Петро Порошенко п’ятий президент України, лідер партії Європейська Солідарність
Також продовжився процес визнання Православної Церкви України іншими помісними церквами. Зокрема, у січні 2021 року Болгарська патріархія зробила крок до визнання ПЦУ, згадавши під час літургії митрополита Епіфанія.
“Митрополит Старо-Загорський Кіпріан (Болгарська Патріархія) співслужив минулої неділі, 26 грудня, митрополиту Халкідонському Еммануїлу в болгарському храмі Стамбула. Під час літургії відбувалося поминання в Диптиху серед предстоятелів і Блаженнішого Митрополита Епіфанія”, – сказав речник ПЦУ архієпископ Євстратій (Зоря).
У ПЦУ назвали причину сповільнення переходу парафій від Московського патріархату
Ця подія є важливим кроком у напрямку засвідчення Болгарською Церквою визнання Томосу про автокефалію ПЦУ. Митрополит Кіпріан у 2019 році зробив заяву на користь очільника структури РПЦ в Україні митрополита Онуфрія, а також очолив комісію Болгарської Патріархії з “вивчення українського питання” (підсумків її роботи не було дотепер оприлюднено).
Тож співслужіння ієрарха БПЦ з митрополитом Еммануїлом, який очолював Об‘єднавчий Собор у Києві, та участь у літургії, на якій поминалося ім‘я Митрополита Епіфанія свідчать про зрушення у поглядах Болгарської Церкви на “українське питання”.
Окрім поважних гостей та міжнародної підтримки ПЦУ минулий рік став періодом розвитку й у технологічному плані. Так, у вересні 2021-го ПЦУ запустила мобільний додаток “Моя Церква” із мапою храмів, переліком молитов і можливістю спілкування зі священником. Окрім цього доступні календар церковних свят та важливих подій та новини з життя церкви. А також є можливість створити особистий кабінет, у якому користувачі можуть поспілкуватися на теми духовного життя через онлайн-чат зі священником.
“Якщо Ви в дорозі чи просто не маєте під рукою молитовника, то в нагоді стануть розміщені в застосунку молитви. Для тих, хто хоче поспілкуватися на теми духовного життя, реалізовано можливість онлайн-чату зі священником”, – йдеться в описі додатку ПЦУ.
У Києві пройшла подячна молитва за участі Вселенського патріарха Варфоломія
Завершився рік візитом п’ятого президента, лідера партії “Європейська Солідарність” Петра Порошенка до Стамбулу й зустріччю зі Вселенським патріархом Варфоломієм. Сторони обговорили перспективи подальшого розвитку і підтримки Православної Церкви України, у першу чергу визнання її іншими православними церквами-сестрами, відзначили важливість подальшого укріплення та розвитку ПЦУ як запоруки єднання українського суспільства.
Крім того, Вселенський Патріарх Варфоломій привітав Петра Порошенка і весь український народ із прийдешніми різдвяними святами. Його Всесвятість передав благословіння українському народу для того, щоб в країні був мир і добробут.
Весь цивілізований світ з нетерпінням очікує подальших дипломатичних переговорів, які відбудуться у Женеві 9-го січня, з продовженням на зустрічі “Росія – НАТО” 12-го січня і засідання Організації з безпеки та співпраці в Європі 13-го січня.
Раніше Патріарх Варфоломій привітав Петра Порошенка з річницею Об’єднавчого Собору.
Нагадаємо, 15 грудня 2018 року в Києві відбувся Об’єднавчий собор українських православних церков, під час якого оголосили про створення в Україні незалежної православної церкви. Її предстоятелем було обрано Епіфанія.
У січні 2019 року Українська Православна Церква отримала Томос про автокефалію. Після цього Константинополь визнав ПЦУ єдиною правонаступницею Київської митрополії, яка існувала в складі Вселенського патріархату з X століття.
Також слідкуйте за“Прямим” у Facebook, Twitter , Telegram та Instagram.
The post Третя річниця отримання Томосу: перемоги й досягнення Православної Церкви України в 2021 році appeared first on Прямий.
Схожі новини
Миколаїв атакував реактивний безпілотник невідомого типу
Представники США та Росії провели телефонну розмову – МЗС РФ
Представники української й американської команд зустрілися в Парижі: з якою метою