fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Символічні відсотки: 73% громадян відчули погіршення економічної ситуації в Україні – група “Рейтинг”

За даними Соціологічної групи “Рейтинг”, 60% українців відчули погіршення власного економічного становища за останні пів року, у 35% – воно не змінилось, лише 5% відчули покращення. Оцінки становища в Україні загалом гірші: 73% відчули погіршення, 13% – говорять про відсутність змін, 9% – про покращення.
Про це йдеться у черговому дослідженні настроїв та економічного становища населення, проведеного в рамках двадцять четвертої хвилі проекту “Україна в умовах війни” Соціологічною групою “Рейтинг” 5-7 вересня 2023 року.
Оцінка загальної ситуації
За результатами дослідження 61% опитаних вважають, що справи в Україні рухаються у правильному напрямку, 23% – протилежної думки, ще 16% – не змогли оцінити. Наразі спостерігається зменшення кількості тих, хто оцінює напрямок розвитку країни як правильний. У всіх регіонах та серед всіх вікових груп продовжує переважати оцінка напрямку як правильного.

Економічна ситуація
60% відчули погіршення власного економічного становища за останні півроку, у 35% – воно не змінилось, лише 5% відчули покращення. Оцінки становища в Україні загалом гірші: 73% відчули погіршення, 13% – говорять про відсутність змін, 9% – про покращення.
Загалом стан справ в економіці респонденти оцінюють дещо краще, аніж у минулих опитуваннях, проте спостерігається зростання негативних оцінок щодо майбутнього.

Так, говорячи про економіку країни у майбутньому 29% респондентів очікують покращення, 26% – думають, що нічого не зміниться, 32% очікують погіршення. Щодо особистої ситуації – 23% сподіваються, що у наступний рік їхнє особисте економічне становище покращиться, 41% вважають, що воно не зміниться, 21% – мають песимістичні погляди щодо цього.

Кращі оцінки стану власного економічного становища спостерігаються серед мешканців Заходу і Центру, молодших респондентів, тих, хто працює, та особливо тих, хто знайшов нову роботу. Майже такі ж тенденції і щодо оцінки майбутнього. Майбутнє економіки України відносно краще оцінюють мешканці Півдня.

Внутрішня міграція
Кількість респондентів, які були змушені покинути місце постійного проживання майже не змінилась – сьогодні це 18%. Найбільше переселенців серед вихідців з східного макрорегіону – близько 60% з них змінили місце проживання, та південного – серед яких внутрішніх переселенців 25%.

Робота
44% з тих, хто працював до війни, працюють на своїх звичних робочих місцях, 14% – працюють частково/віддалено, 15% – знайшли нове місце роботи. Попри це чверть таких опитаних до цього часу не працює. Водночас спостерігається зменшення тих, хто не має роботи. Відносно краща ситуація з роботою у мешканців Центру і Заходу, чоловіків, молоді та людей середнього віку, більш забезпечених.

Серед переселенців у динаміці зросла кількість тих, хто закріпився на нових робочих місцях і працює у звичному режимі, частка непрацюючих серед них у порівнянні із початком 2023 року зменшилась з половини до 40%.
Аудиторія: населення України віком від 18 років і старші в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу, а також територій, де на момент опитування відсутній український мобільний зв’язок. Результати зважені з використанням актуальних даних Державної служби статистики України.
Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Вибіркова сукупність: 1000 респондентів. Метод опитування: CATI (Computer Assisted Telephone Interviews – телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера). Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 3.1%. Терміни проведення: 5-7 вересня 2023 р.

Якщо президент призначає посадовців, то він і несе відповідальність: “Демініціативи” про опитування щодо Зеленського та корупції

Нагадаємо, згідно з опитуванням, проведеним Фондом “Демократичні ініціативи” і соціологічною службою Центру Разумкова, станом на початок липня 2023 року більшість респондентів (78%) вважають, що Президент України несе пряму відповідальність за корупцію в уряді та воєнних адміністраціях. Лише 18% опитаних не погоджуються з цим твердженням.
Слід зазначити, що згодом голова фракції “Слуга народу” Давид Арахамія назвав дослідження “маніпулятивним” і заявив, що “з нового року країна має перейти на “бюджет війни” – де більше не буде витрат на ці речі, тільки оборона та тільки зброя”. Окрім того, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров назвав “дуже дивними” результати опитування Фонду “Демократичної ініціативи”, а саме опитування “схожим на цілеспрямовану атаку”.
Водночас більшість українців, які виїхали до Європи, вважають, що Україна програє європейським країнам щодо рівня корупції. Однак щодо бюрократії та ставок оподаткування, на думку більшості наших громадян, вдома ситуація з цим ліпше.
При цьому 73 відсотки українців підтримують оновлення центральної влади на тому чи тому рівні після перемоги в російсько-українській війні. Найбільший запит на оновлення стосується Верховної Ради. Зокрема, 69 відсотків респондентів хотіли б замінити парламент після перемоги. Заміну Кабінету Міністрів підтримують 47 відсотків опитаних. 23 відсотки хотіли б замінити після перемоги президента. Ще 19 відсотків опитаних вважають, що нікого не потрібно замінювати.
Зазначимо, за результатами соціологічного дослідження, проведеного у травні 2023 року, 19,1% українців на запитання “Що з наведеного найбільше псує вам настрій?” відповіли, що такий ефект відчувають від перегляду телемарафону “Єдині новини”. Натомість 5% респондентів сказали, що телемарафон їх бадьорить.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Символічні відсотки: 73% громадян відчули погіршення економічної ситуації в Україні – група “Рейтинг” appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією