За давньою традицією, належне різдвяне святкування починається ще ввечері напередодні Різдва з духовних і матеріальних приготувань. Вечір цей зветься Святим чи Свят-Вечором, або ж Надвечір’ям Різдва Христового, що припадає на 24 грудня.
Віряни очищають душу та тіло і готуються до зустрічі Різдва Христового. Вдень на це свято ходять до церкви, а ввечері після появи першої зорі подають вечерю з дванадцяти пісних страв. У центрі уваги залишається кутя — рецептів якої так само багато, як і регіонів в Україні. Дехто готує її із пшениці, дехто з рису. Хтось густу, а хтось розбавляє узваром — рецептів безліч.
Солом’яний Дідух — один із головних атрибутів, який раніше мав таке ж важливе значення, як тепер — ялинка. Проте ставлять його у будинку тепер здебільшого в Західних областях, та й зовсім не всюди.
Вечеря у всіх традиційно починається з молитви, яку читає господар. Далі він куштує ложку куті, за ним це роблять всі інші члени родини і вже тоді беруться вечеряти.
Святий вечір — це навіть більш сімейне свято, ніж саме Різдво. Якщо на Різдво до святкування могли долучитись усі родичі чи близькі друзі, то Святий Вечір — це час виключно для вузького сімейного кола.
У цей день всі члени родини нічого не їдять аж до святкової вечері, яка починається із першою зіркою на небі, яка повідомляє про народження Ісуса Христа.
Протягом перших трьох століть християни не мали окремого свята Різдва Христового. Вперше Різдво Христове почали святкувати лише в IV ст. Дата народження Ісуса не згадана в Біблії, тому свято народження Божого Сина було прив’язано до язичницького свята народження Сонця – 25 грудня, яке християни наділили новим сенсом. Більшість церков світу зараз відзначають Різдво 25 грудня за сучасним, григоріанським календарем. А тепер і українці святкують разом з усім світом.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Святвечір 2024: нова дата та історія свята appeared first on Прямий.
Схожі новини
Армія РФ вбила одного і поранила двох жителів Донеччини
Різдвяне богослужіння у Ватикані: де дивитися трансляцію
За добу на фронті 252 боєзіткнення: де відбулось найбільше атак