Страсний тиждень — завершальний та найсуворіший період Великого посту — у 2025 році розпочинається 14 квітня і триватиме до 19 квітня включно.
Це час глибокого духовного очищення, стриманості, мовчання та щирої молитви. Для мільйонів християн цей тиждень — можливість зосередитися на переживаннях останніх днів земного життя Ісуса Христа й підготуватися до світлого Воскресіння.
Крім молитов та покаяння, особлива увага у Страсний тиждень приділяється суворому посту. Дозволені продукти — лише рослинного походження, причому в різні дні тижня діють різні ступені обмежень.
Що можна їсти у Страсний тиждень 2025
Понеділок (14 квітня) – дозволені лише хліб, овочі та фрукти. Цей день символізує початок страждань Христа, тож віряни обирають найпростіше харчування.
Вівторок (15 квітня) – можна додати до раціону каші на воді, рибу, мед та рослинну олію. Цей день присвячено притчам про Страшний суд і духовну пильність.
Середа (16 квітня) – заборонено вживати будь-який жир. Дозволені горіхи, сухофрукти, гриби, овочі. Згадують зраду Юди, тому день наповнений суворістю та смутком.
Четвер (17 квітня) – Чистий четвер. Раціон такий же, як і в середу: рослинна їжа без олії. У цей день проводять генеральне прибирання оселі, очищають тіло у воді до сходу сонця, печуть паски та фарбують яйця.
П’ятниця (18 квітня) – найсуворіший день посту. Не можна нічого їсти до вечора. Лише після богослужіння з винесенням Плащаниці дозволено трохи хліба та води. День Розп’яття Ісуса — день глибокої скорботи.
Субота (19 квітня) – день тиші та очікування. Можна їсти овочі, фрукти, горіхи, трохи меду, компоти або вино. Однак м’ясо, яйця, молочні продукти залишаються під суворою забороною до Великодня.
Дозволені продукти протягом усього тижня:
Овочі (картопля, морква, капуста);
Фрукти, сухофрукти;
Бобові, горіхи;
Гриби;
Варення, компоти, чай, кава без молока;
Халва, козинаки, чорний шоколад (без молочних домішок);
Хліб, каші на воді, мед.
Під забороною: м’ясо, яйця, молочні продукти, алкоголь (крім вина в суботу), їжа тваринного походження, інтимні стосунки, гучні розваги, лайка, образи, сварки.
Духовне значення кожного дня Страсного тижня:
Понеділок – згадка про праведного Йосипа, проданого братами.
Вівторок – притчі Христа про Страшний суд.
Середа – день зради Іуди.
Четвер – Таємна вечеря, встановлення Таїнства Євхаристії.
П’ятниця – Розп’яття та смерть Спасителя.
Субота – день скорботи та тиші, очікування Воскресіння.
Священнослужителі наголошують: піст — це не лише стриманість у їжі, а насамперед очищення думок, відмова від осуду, заздрощів, люті.
У Страсний тиждень важливо допомагати ближнім, підтримувати добром і молитвою, адже, за віруванням, саме в цей час Господь може з’явитися у вигляді нужденного.
Варто додати, що цьогоріч православні християни святкуватимуть Великдень 20 квітня, а отже Страсний тиждень припадає на 14-19 квітня. У понеділок, 14 квітня, розпочинається найсуворіший тиждень перед Великоднем – Страсна седмиця. Це – останній тиждень Великого посту. Страсний тиждень збігається з Великим постом, але ці події абсолютно різні. Віряни вшановують обидві. В цей період прийнято відвідувати церковну службу та дуже суворо обмежувати себе в їжі.
До слова, згідно з церковним календарем після Вербної неділі розпочинається Страсний тиждень, присвячений спогадам про останні дні земного життя Ісуса Христа, Його стражданням на хресті, смерті та похованню. Цей тиждень ще називають Великим тому, що кожний день мав велике значення в історії спасіння людства. І починається він зі Страсного понеділка.
Відомо, що Великдень в Україні неможливо уявити без головного символу свята – паски. Хоча базові інгредієнти цього святкового хліба схожі в усіх регіонах, кожна область України має свої особливості приготування, що формувалися століттями. “Прямий” підготував огляд традиційних рецептів пасок з різних областей України, які демонструють багатство кулінарних традицій нашої країни.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Суворий піст і духовна зосередженість: як провести Страсний тиждень правильно appeared first on Прямий.
Схожі новини
Дрони атакували міста РФ: у Муромі спалахнуло підприємство, у трьох аеропортах обмежували польоти
На фронті відбулось 177 боєзіткнень: які напрямки найгарячіші
Армія РФ масовано атакувала Харків дронами: десятки постраждалих, серед них діти