У Казахстані третій день поспіль тривають масові протести, спочатку викликані зростанням цін на скраплений газ. Вимоги розширилися і тепер, крім відставки уряду, вони хочуть викорінення корупції та відходу з політики Нурсултана Назарбаєва.
Про це повідомляє видання “Радіо Азаттык”.
Сотні автовласників у місті Жанаозен вийшли на стихійний мітинг 2 січня. Вони вимагали зниження цін на скраплений нафтовий газ, який з 1 січня подорожчав з 60 до 120 тенге за літр.
Потім, 2 січня, хвиля збурень прокотилася по Західному Казахстану. Невеликий страйк в Жанаозені переросла в масові протести, що вийшли за межі регіону.
Міненерго Казахстану випустило пресреліз, де пояснило зростання цін тим, що виробники скрапленого газу перейшли на його продаж через електронні торги. Але людей пояснення не влаштувало, оскільки транспорт в західних областях Казахстану практично повністю газифікований, а газ виробляють саме в цьому регіоні.
Вночі президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв дав доручення уряду терміново розглянути ситуацію в Жанаозені “з урахуванням економічної доцільності, в правовому полі”.
Спочатку протестувальники вимагали знизити ціну на газ. Потім вони закликали до відставки чинного уряду, викорінення корупції та кумівства, будівництва фабрик і заводів, скорочення безробіття.
На опублікованих в соціальних мережах відео видно, як сотні людей на площі в Актау скандують “Шал, кет!” (“Старий, йди!”). Це гасло звучить на багатьох протестних акціях, учасники яких виступають з вимогою відходу колишнього президента Нурсултана Назарбаєва з політики.
Ақтау 20:00 pic.twitter.com/CXej9oZwr3
— Samat (@donsimao) January 3, 2022
Протести вийшли за межі Західного регіону Казахстану. Вранці 3 січня в Алмати перекрили проїзд до площі Республіки. У місті почалися перебої з мобільним інтернетом.
Вдень 3 січня на площі в Актау, за оцінками очевидців, перебували кілька тисяч людей. До них прибув Акім (глава) регіону, проте не зміг переконати їх розійтися.
У містах Жанаозен і Актау на заході Казахстану сотні учасників акцій протесту провели ніч на вівторок, 4 січня на площах. В Актау протестувальники встановили намети і юрту. У місто прибули також жителі сусідніх регіонів, в тому числі міст Актобе і Уральськ.
Вдень 4 січня протестувальники зібралися на площі Ітимак в Актау. На площі встановили 3 намети та 2 юрти. Люди співають гімн і кричать “Газ – 50”.
Також у мережі з’явилося відео зіткнень в Атирау.
Крім того, в Жанаозені на мітинг вийшли 4000 осіб. До них ніхто не вийшов з членів уряду.
Президент країни Касим-Жомарт Токаєв сьогодні, 4 січня, повідомив, що в Актау почала працювати урядова комісія, якій доручено знайти “взаємоприйнятне рішення щодо проблеми, що виникла”. Він попередив, що правоохоронцям доручено охороняти громадський порядок, а демонстранти мають “виявити відповідальність та готовність до діалогу”.
Станом на 4 січня 15:00, повідомляється, що представники урядової комісії зустрілися із протестувальниками в Актау.
Про це йдеться у статті видання Tengrinews.
Комісія озвучила прийняте під час переговорів рішення – знизити ціни на газ до 50 тенге/літр у Мангістауській області. Протестувальникам надано гарантії про непритягнення до відповідальності.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post “Старий, йди”: у Казахстані на тлі зростання цін на газ вже три дні тривають протести appeared first on Прямий.
Схожі новини
Михайла Поплавського звинуватили в домаганнях
Судмедексперт назвав причину смерті чоловіка у ТЦК Чернівців
Литва, Латвія та Естонія відключились від енергомереж РФ та Білорусі