fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Сотні терабайтів у кварцовому склі: винахідники розробили новий метод зберігання даних

Фото - futurenow.com.ua

Чим більше розвивається людство, тим більшою стає потреба у зберіганні інформації. Часто нам не вистачає фізичних носіїв й ми завантажуємо дані у “хмарні сховища”, але дехто не довіряє їм та віддає перевагу “флешкам” чи іншим носіям інформації. Скоро такі носії можуть стати ще зручнішими, адже вміщатимуть набагато більше інформації.

Проблема фізичних носіїв полягає у недостатній кількості доступної пам’яті, фізичному розмірі носії та вазі. Наприклад, нереально знайти “флешку” на 500 терабайтів. А для сучасного суспільства це неабияк актуально. Винахідники з Саутгемптонського університету, Велика Британія, знайшли вихід із цієї ситуації. Вони створили оптичний п’ятивимірний носій, який зможе вміщувати близько 500 терабайтів інформації.

Проривні технології зберігання даних

Наукова команда займалася розробкою п’ятивимірного оптичного носія зберігання інформації досить довгий час.

  • У 2013 році винахідники змогли перевірити розробку, записавши перші 300 кілобайтів даних на носій.
  • У 2015 році на носій була записана суттєвіша інформація: Біблія, Декларація прав людини, Велика хартія вольностей.
  • Пізніше на носій записали уже 5 гігабайтів даних

Скоро, мовлять винахідники, на маленький диск можна записати вже 500 терабайтів даних.

Запис інформації відбувається шляхом фемтосекундного лазера, який випромінює короткі та потужні світлові імпульси, створюючи крихітні структури у склі, що вимірюються в наномасштабі. Ці структури містять інформацію про інтенсивність й поляризацію лазерного променя на додаток до трьох просторових вимірів, тому вчені називають це сховищем даних 5D – п’ятивимірним.

Сам носій даних схожий на невеликий скляний компакт-диск. При мінімальній вазі, диск вміщує величезний обсяг пам’яті. Але що важливо, сховище дуже надійне – за умов кімнатної температури термін працездатності необмежений. Сьогодні науковці більше займаються модернізацією методики запису інформації, щоб зробити її швидшою. Також існують певні проблеми зі зчитуванням інформації.

Технологія знайде відгук як у пересічних людей, так і у великих компаній. Наприклад, великооб’ємний диск з необмеженим терміном роботи знадобиться музеям, архівам та бібліотекам для зберігання зацифрований даних. Актуальною, на думку винахідників, технологія буде й для майбутньої медицини, коли потрібно буде зберегти інформацію про чиюсь ДНК.

Поділитися цією публікацією