Уповноважений з питань зниклих безвісти за особливих обставин Артур Добросердов повідомив, що в Україні офіційно зареєстровано близько 63 тисячі осіб, які вважаються зниклими безвісти через російську агресію. З них близько 10 тисяч мають підтвердження перебування у полоні — як офіційні через канали Міжнародного комітету Червоного Хреста, так і неофіційні.
Про це він розповів в інтерв’ю “Суспільному”.
За словами посадовця, неофіційні дані про полонених збираються завдяки свідченням звільнених осіб та через аналіз відкритих джерел інформації (OSINT). За словами Добросердова, завдяки таким методам працівники його офісу встановили місцезнаходження понад 1500 раніше зниклих осіб.
“Розуміючи загальну кількість зниклих безвісти й ту, що підтверджена офіційно через канали Червоного Хреста, розуміємо, що значна кількість людей в російському полоні офіційно не підтверджена”, — зазначає Добросердов.
Система обліку зниклих безвісти
З травня 2023 року в Україні функціонує Єдиний реєстр зниклих безвісти, який містить інформацію про зниклих починаючи з 2014 року. Реєстр включає дані про військових і цивільних громадян України, осіб без громадянства та іноземців, які законно перебували на території України, а також окремий розділ з даними про неідентифіковані тіла.
“Світовий досвід говорить про те, що держава має забезпечити ефективний розшук зниклих безвісти. А це значить — зібрати якомога швидше всю інформацію по цих людях”, — пояснює уповноважений.
Особа вважається зниклою безвісти до моменту її звільнення та повернення на підконтрольну Україні територію або до офіційної ідентифікації її тіла в результаті експертизи.
Ідентифікація та експертиза
В Україні працює мережа лабораторій, які проводять молекулярно-генетичні експертизи для ідентифікації зниклих. Більшість із них належать до системи експертної служби МВС, але також є лабораторії при Міністерстві юстиції та МОЗ. Станом на січень 2024 року потужності дозволяли обробляти до 10 тисяч зразків ДНК щомісяця.
За останній рік відкрито понад п’ять нових лабораторій, цього року — ще одну, і планується відкриття ще двох. Україна також співпрацює з Міжнародною комісією з питань зниклих безвісти, лабораторії якої в Гаазі можуть проводити додаткову експертизу в складних випадках.
“Кожне тіло, яке повертається з окупованих територій, потребує ретельної ідентифікації, що включає візуальне впізнання, аналіз особливих прикмет, відбитків пальців і насамкінець ДНК-експертизу”, — розповідає Добросердов.
Стосунки з російською стороною
За словами уповноваженого, останні п’ять місяців Росія передає Україні значну кількість тіл загиблих захисників. Обміни відбуваються, хоча були періоди, коли цей процес призупинявся на тривалий час.
“Ми себе налаштовуємо, що треба зробити усе можливе, аби знайти якомога більше людей. Ми багато що робимо вперше, але робимо це вірно. Якби я не вірив, що ми врешті знайдемо майже всіх, я б за це не брався”, — підсумовує Артур Добросердов.
До слова, 19 квітня президент України Володимир Зеленський повідомив про чергове успішне повернення українських захисників із російського полону. Додому повернулися ще 277 військовослужбовців.
Нагадаємо, що 19 березня Україна та РФ обмінялися військовополоненими за формулою 175 на 175. Також окупанти звільнили 22 тяжкопоранених українських захисників.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Скільки українців перебувають у полоні на території РФ: уповноважений з питань зниклих безвісти назвав точні дані appeared first on Прямий.
Схожі новини
“Були провокаційні дії”: у Харкові під час конфлікту військовий ТЦК вдарив чоловіка
Ціни на однокімнатки зросли в більшості областей України
Подання на санкції проти Порошенка Свириденко скопіювала з портновської газети – адвокат Новіков