fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Швейцарія може переглянути свій 500-річний нейтралітет через війну в Україні

Експертна робоча група з питань безпеки, яку створило Міністерство оборони Швейцарії, рекомендувала уряду розглянути можливість зміни політики нейтралітету на користь поглибленого військового співробітництва з НАТО та Європейським Союзом.
Про це повідомляє Politico.
Після нападу Росії на Україну питання нейтралітету знову стало предметом політичних дебатів як в межах Швейцарії, так і за її кордонами. Також зростає тиск на країну для визначення її позиції, зазначається в оприлюдненій доповіді.
До складу групи, яка підготувала доповідь, ввійшли дипломати, високопосадовці, військові, а також Вольфганг Ішингер, колишній керівник Мюнхенської конференції з безпеки. Рекомендації, що містяться в документі, будуть враховані при розробці стратегії безпеки Швейцарії на 2025 рік.
Автори доповіді пропонують скасувати заборону на реекспорт зброї. Наразі Швейцарія забороняє продаж озброєнь країнам, що перебувають у стані війни. Через це минулого року експорт зброї знизився на 27%, до менш ніж €746 мільйонів.
Заборона також негативно вплинула на відносини Швейцарії з іншими державами, які хочуть постачати в Україну зброю з швейцарськими компонентами, але не можуть цього зробити, зазначили автори доповіді.
Експерти не радять Швейцарії повністю відмовлятися від нейтралітету чи приєднуватися до НАТО, але рекомендують зміцнити співпрацю з Альянсом і Європейським Союзом. Це включає спільну підготовку, захист від балістичних ракет, а також участь у двосторонніх і багатосторонніх навчаннях. У доповіді також пропонується збільшити військові витрати до 1% від ВВП до 2030 року, наразі ця частка становить 0,76%.
Очікується, що звіт може мати опір у швейцарському парламенті, особливо з боку пацифістських лівих партій і націоналістичних ультраправих. Президентку Швейцарії Віолу Амгерд вже давно критикують за поступове зближення країни з НАТО.
18 червня видання Blick повідомило, що десять членів комітету з питань політики безпеки Національної ради Швейцарії (нижньої палати парламенту), підтримали пропозицію, яка дозволить іншим країнам постачати швейцарську зброю в Україну.
Довідка: нейтралітет Швейцарії є одним із головних принципів зовнішньої політики Швейцарії, який проголошує, що Швейцарія не має права брати участь у збройних чи політичних конфліктах між іншими державами. Ця політика призначена для забезпечення зовнішньої безпеки та підтримки миру.
Початок політики нейтралітету Швейцарії можна віднести до поразки Старої Швейцарської Конфедерації в битві при Мариньяно у вересні 1515 року або мирного договору, підписаного Швейцарською Конфедерацією з Францією 12 листопада 1516 року. До цього часу Швейцарська Конфедерація проводила експансіоністську зовнішню політику.
Швейцарія має найстарішу політику військового нейтралітету у світі; вона не брала участі у війнах з тих пір, як її нейтралітет було встановлено Паризьким договором 1815 року. Країна має історію озброєного нейтралітету, починаючи з часів Реформації та навіть не входила до Організації Об’єднаних Націй до 2002 року, проте проводить активну зовнішню політику і часто бере участь у миротворчих процесах у всьому світі.
До слова, наприкінці липня Швейцарія вирішила не передавати Україні доходи від заморожених російських активів, як це зробив Європейський Союз.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Швейцарія може переглянути свій 500-річний нейтралітет через війну в Україні appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією