Про що свідчать заяви президента США Дональда Трампа і держсекретаря Марко Рубіо; чи готовий Трамп іти на поступки кремлівському диктатору Володимиру Путіну; які можуть бути компроміси у переговорному процесі; чи дієві антиросійські санкції США; і найголовніше – як не втратити Україну до чого реально готуватися нашим громадянам у найближчому майбутньому.
Про це та багато іншого в інтерв’ю Світлані Орловській розповів журналіст Віталій Портников.
— Безумовно, зараз усі обговорюють з різних боків інавгураційну промову Трампа, і перші його рішення, і заяви його ще не до кінця сформованої адміністрації. Але сама інавгураційна промова, я знаю, що ви багато про це говорили, але я досі намагаюся сформулювати для себе, чи треба її остерігатися. Як сприймати загалом те, що проголосив Дональд Трамп?
— Я думаю, що найголовніше зараз – розуміти, що відбуватиметься насправді. Трамп – це все ж таки досвідчений політик, це людина, яка була президентом Сполучених Штатів, це людина, яка розуміє, як діють слова. Але це не означає, що кожне слово і кожна обіцянка будуть супроводжуватися реальним наміром, указом чи законом. Абсолютно очевидно, що для того, щоб усвідомити, що буде робити Дональд Трамп, потрібно насамперед розуміти його реальні дії, а не коментувати його слова. Тому що слова мають велике значення, але вони реалізуються у політика конкретним рішенням.
Мене, чесно кажучи, дивує, коли ми рахуємо, скільки разів Дональд Трамп згадав чи не згадав Україну в тій чи іншій промові. Ось у промові на мітингу перемоги згадав, ось у промові інавгураційній – не згадав, а ось відповідаючи на питання журналістів під час підписання своїх перших указів – згадав. Мені це нагадує стару дитячу казку, де дочки старої мачухи намагаються дізнатися, скільки ж разів на них звернув увагу цей казковий принц. Не треба. Це не казковий принц, а ми не діти мачухи. У нас абсолютно інша ситуація.
Згадав Марс, але “забув” про Україну: у чому небезпека інавгураційної промови Трампа
Я думаю, потрібно розбиратися з точки зору саме реальних подій і можливостей. Те, що Трамп сам над собою змушений глузувати, коли його запитують, що вже ж 24 години закінчується, як він обіцяв закінчити російсько-українську війну, а він каже: “У мене є ще пів дня”. Це говорить і про те, що у нього є почуття гумору, і про те, що він абсолютно зневажливо ставиться до власних обіцянок. Він вважає, що нічого не змінюється від того, як він ці обіцянки виконує чи не виконує. Трамп – людина, яка впевнена, що його виборці погодяться з будь-яким його рішенням. І це дійсно досить важлива частина його політичного образу, що він може не думати про прихильність до себе основної, ядерної частини електорату.
Для Трампа є дуже важливим мати перевагу в кількох штатах, що коливаються. Це реальна робота під час виборів. Під час перебування на посаді президента, враховуючи майже релігійну віру в нього тих, хто за нього голосує, він може собі дозволити досить різні речі. І тому треба буде зрозуміти, що він може собі дозволити, а що не може. Звісно, і в російсько-українському конфлікті також.
— І тут якраз виникає запитання щодо заяви офіційно обраного держсекретарем США Марка Рубіо. Він сказав, що офіційною політикою США є завершити війну Росії проти України, тому що це тупикова ситуація. Він зокрема сказав, що будуть вестися перемовини, але вони не будуть виходити у публічну площину. І він також сказав про те, що Україна має бути готова до поступок. Як розшифрувати цю заяву?
— Я вважаю, що сенатор Рубіо, який обраний державним секретарем Сполучених Штатів, поза сумнівом є професійною людиною у своїй сфері. Але, знову-таки, його заяви, як і заяви Трампа, ніякого значення не мають. Ви знову звертаєте увагу на якісь заяви. Яке має значення, що Рубіо говорить про поступки, до яких має готуватися Україна, коли до цих поступок не готується Росія? Ця війна може закінчитися тільки у випадку, якщо її закінчить агресор, а не ми.
Немає ніякого значення, який світ знаходиться в голові Дональда Трампа і якому світові у голові Дональда Трампа хоче відповідати Марк Рубіо, щоб зберігати посаду державного секретаря. Має значення тільки, яким є реальний світ. Зараз я хочу привітати Дональда Трампа, Марка Рубіо і всіх представників команди нового президента Сполучених Штатів із неймовірно захоплюючою подорожжю. Після перемоги Дональда Трампа на виборах президента США і після інавгурації нового американського президента вони перемістилися у реальний світ. Цей світ буде відрізнятися від того світу, який живе в голові Дональда Трампа, дуже сильно. Зокрема він відрізняється тим, що президент Російської Федерації Володимир Путін не хоче йти на жодні компроміси і не збирається закінчувати війну жодними компромісними рішеннями ані з Україною, ані зі Сполученими Штатами.
Мир через ескалацію: як Трамп може змусити Путіна припинити війну
Путін абсолютно чітко сказав під час свого засідання з постійними членами Ради безпеки Росії, як має закінчитися війна. Те, що він сказав, ні на йоту не відрізняється від тих пропозицій, які висувалися Російською Федерацією у грудні 2021-го, січні 2022-го років. Але ми ж не можемо цього не бачити. Якщо нам дуже хочеться сподобатися Дональду Трампу, ми можемо зробити вигляд, що Путіна не існує й його умов не існує. Але від цього Путін не перестане існувати. Путін чітко говорить, що ніякого перемир’я бути не може.
Ось цей план Дональда Трампа, про який ми знаємо, який пропонував генерал Келлог – розведення військ, європейський контингент, гарантії того, що Україна не вступить до НАТО протягом 10, 15 чи 20 років, – він Путіна не влаштовує за цієї простої причини, що це вже було. Було розведення військ до лютого 2022 року просто по трішки іншим кордонам, адміністративним умовним, чи кордонам розведення російської й української армії. Україна не вступала до НАТО. І всі в Москві прекрасно знали, що Україну в ніяке НАТО не беруть. На 24 лютого 2022 року, які були наші шанси приєднатися до НАТО? Нульові. На 24 лютого 2022 року, які були наші шанси приєднатися колись до Європейського Союзу? Це була дистанція для отримання кандидатського статусу років на 10-15.
Пам’ятаєте, я завжди казав, що ми можемо говорити через 10-15 років після початку реформ, а у 2019 році ці реформи фактично призупинені. І значить, треба буде відраховувати від наступних президентських виборів, які будуть у 2024 році. Ось це були наші реальні темпи приєднатися до чогось західного. Ми з цією угоди про асоціацію жили б до 30-х чи 40-х років ХХІ сторіччя. Значить, війська розведені, у НАТО Україна не вступає, в Євросоюз не вступає. Що такого тоді відбулося, що Путін розпочав війну? Можна дізнатися?
Тобто Трамп йому пропонує повернутися до ситуації на 24 лютого 2022 року. Чого заради? Якщо б Путіна влаштовувала ця ситуація, він би і війну не починав. Він почав війну, тому що його ця ситуація не влаштовувала, правда? Потрібно хоча б з цього почати, коли ми говоримо про те, що відбувається в стосунках між Росією і Україною, в стосунках між Сполученими Штатами і Росією. Якщо ми це почнемо, то ми відразу зрозуміємо реальні шанси.
Зеленський не мав допустити повномасштабної війни – Трамп
Але Путін говорить далі, що його цікавить отакий довгостроковий мир. У цьому довгостроковому мирі він говорить про “права народів регіону”. Якого такого регіону? Регіоном він називає Україну. Тобто, що змінилося з 2022 року по 2025? Україна в словнику Путіна остаточно перестала бути державою, яка заслуговує на існування. У 2022 році в своєму зверненні до громадян РФ він говорив про самовизначення народів України. Тепер – народів регіону. За великим рахунком, мова йде про те, що Трамп і Путін мають домовитися про демонтаж Української держави так, щоб це забезпечило національні інтереси РФ.
В принципі, чітко говориться, публічно чи не публічно, що причиною конфлікту між Сполученими Штатами і Росією і проблемою, яка може призвести до Третьої світової війни, якої так боїться Дональд Трамп, є сам факт існування нашої з вами держави. Для того, щоб позбутися страху від Третьої світової війни, потрібно цю державу демонтувати з подальшим або приєднанням всієї цієї території до РФ, або розділенням її території між тими державами, які з нею сусідять. От вам і все.
Чи готовий Дональд Трамп до такого мирного плану? Я впевнений, що ні. А тепер виникає ще одне питання. А до чого нам готуватися? От до чого ми маємо готуватися з точки зору компромісів? Ну, якщо серйозно говорити про це, а не сприймати те, що говорять Трамп і Рубіо, як реалістичні пропозиції. Нам потрібно готуватися до того, що ми не відновимо свою територіальну цілісність? Я перепрошую, в цьому немає ніякої новини. З 2022 року практично всі західні політики говорять, що вони хотіли б забезпечити Україні сильну позицію на перемовини. Однак це не означає, що Україні вдасться повністю відновити свою територіальну цілісність. Це говориться три роки поспіль.
Те, що величезна кількість наших громадян ніколи не хотіла це чути, і те, що ми говорили, що наша перемога пов’язана з відновленням нашої територіальної цілісності, – це наша теза. Але, як ви пам’ятаєте, я завжди казав, що територіальну цілісність України можна відновити тільки силовим шляхом. Якщо ми не виженемо російську армію з якоїсь української території, яку вона контролює, вона звідти не піде, і жодних політичних інструментів, які змусили б її втратити цю територію, на сьогоднішній день не існує. Можливо, буде існувати в майбутньому.
Make America great again: чи зможе Трамп виконати свої обіцянки
Можливо, це задача наших дітей чи онуків, якщо Україна за їхнього життя буде на політичній мапі світу. Це те, що ми їм маємо забезпечити. Збереження держави, яка б хоча б могла претендувати на відновлення територіальної цілісності. Але в будь-якому разі жодних підстав говорити, що це якась новина для нас, немає. І що позиція держсекретаря Рубіо відрізняється від позиції держсекретаря Блінкена в цій ситуації – теж. Це перший момент.
Другий момент. Чи є для нас якимсь компромісом те, що ми протягом 10-15 років поспіль не вступимо до НАТО? Ні. Ми можемо вступити до НАТО, якщо буде консенсус союзників. Якщо цього консенсусу союзників немає, ми можемо скільки завгодно вимагати від НАТО, щоб нас прийняли до цього союзу, ми не будемо до нього прийняті. Це об’єктивна реальність. Вона теж не залежить тільки від Рубіо і Трампа. Тому що Трамп при всій своїй авторитетності не може всіх примусити погоджуватися з бажаннями Сполучених Штатів. Просто немає такої повної можливості.
Тим більше, що на відміну від президента Байдена, який, скажімо, у своєму діалозі, коли була ситуація з Фінляндією, Швецією, міг нагадувати прем’єр-міністру Орбану чи президенту Ердогану про роль Сполучених Штатів у захисті Європи, то президент Трамп особливо Європу, як ви знаєте, захищати не бажає. Тобто в нього немає навіть такого козиря. У цьому плані це теж не дуже велика новина, що у нас такі поступки.
Виникає тоді питання, до чого ми маємо такого готуватися, щоб було важливо Росії. Росія і так не сприймає, як ви знаєте, ті регіони, які вона окуповує, як частину України. Вона вважає їх частиною Російської Федерації. Вона вимагає, щоб наші війська вийшли з тих територій, які ми контролюємо в цих регіонах. Немає нічого такого, що потрібно було б Росії. Неприйняття до НАТО? Наша інтеграція до НАТО – це не причина, а привід для війни з Україною, яку влаштувала Росію.
Я вам більше скажу. Всі умови, які висуває Росія – це не причина, а привід. Тому що насправді Росії потрібно зробити все можливе, щоб Українська держава перестала існувати. І це її реальна мета, яку політичне керівництво Росії і російський народ будуть намагатися втілити в життя упродовж наступних десятиліть. Це не історія з каденцією Трампа. Це історія на багато-багато десятиліть взаємної боротьби українського і російського народів. І наша задача – відбитися так, щоб росіяни не могли це здійснити. Крапка.
“Домовтеся зараз і припиніть цю безглузду війну”: Трамп поставив Путіну жорсткий ультиматум щодо України
Тепер у мене виникає інше питання. Який є інструмент у президента Сполучених Штатів і у державного секретаря Сполучених Штатів, щоб президент Російської Федерації погодився з їхніми пропозиціями про перемир’я? Поки що я не бачу перед своїми очима, що у президента Трампа є хоча б на один додатковий інструмент більше, ніж у президента Байдена. Так, якщо будуть знижуватися ціни на нафту, але так, щоб не знищити нафтопереробну промисловість самих Сполучених Штатів. Не забуваємо, що у американської нафти є своя ціна, і вона вища за російську. Я маю на увазі ціну виробництва.
Якщо будуть запроваджуватися нові санкції проти Російської Федерації, якщо буде відбуватися відповідна робота з Китайською Народною Республікою, з Індією, – все це, поза сумнівом, рано чи пізно спрацює. Питання тільки в одному – рано чи пізно. І хто буде насолоджуватися плодами цього успіху? Дональд Трамп або його спадкоємець на посаді президента Сполучених Штатів, який переможе на виборах у 2028 році.
Я вам весь час кажу, Світлано, що потрібно говорити про 2029 рік. Я не виключаю, що це буде набагато раніше. У мене немає, як ви знаєте, ніяких часових рамок, про які я міг би говорити. Але я вас хочу переконати, що коли Джозеф Байден у 2022 році запроваджував всі ці “санкції з пекла”, про які Захід попереджав Росію дуже довгий час, він був впевнений, що отримає результати цих санкцій вже за час свого президентства і домовиться з Путіним про припинення війни. Але через півтора-два роки виявилося, що російська економіка вирішила ці питання, які були пов’язані з санкціями. Так, збідніння населення, так, погіршення загального економічного тла. Але за допомогою країн Глобального півдня Росія вийшла з цього піке. Зі збіднілим населенням, звичайно, але набагато більш загартованим з точки зору соціальних проблем, ніж раніше, і продовжила війну.
Зараз ситуація гірша. Зараз вичерпується Фонд національного добробуту, зменшується можливість продавати російську нафту. Але, знову-таки, я не знаю, скільки часу це займе. Я міг би сказати, ви знаєте, за 6-8 місяців це може закінчитися. Але я був дуже обережний, тому що багато хто вже обіцяв і 3 тижні, і 6 місяців. Ми не знаємо, скільки це буде займати часу. Треба готуватися до довгого періоду санкційної боротьби.
Тим більше, що Трамп сказав, що краще тарифи, ніж санкції. Тобто у нас є шанс, що новий президент США скасує частину санкцій проти Російської Федерації ще в період, коли буде продовжуватися війна. І таким чином полегшить Путіну виживання в цей період. Ну, принаймні, якщо дослухатися до слів. Я знову таки кажу, я не вірю в жодне слово Трампа. Тому що я вважаю, що коли Трамп щось говорить, це не обов’язково відповідає дійсності. Він під час розмови з журналістами сказав, що Іспанія не втрачає грошей на оборону в достатній кількості, бо вона є частиною БРІКС. Він це впевнено говорив. І, знову таки, у нас не має бути сюрпризів.
Незграбний жест чи “зіга”: як витівка Маска на інавгурації вдарила по Трампу
Цей Трамп, якого ми знаємо, має інші когнітивні здібності, ніж той Трамп, який був президентом. Це ж видно. Це людина, яка постаріла від стресів, від віку. І таких помилок, причому таких реальних когнітивних помилок, буде все більше з кожним роком. Як ви це бачили у президента Байдена. Зрозумійте, справа навіть не в віці. Справа в тому, що коли ти президент США, ти знаходишся в жахливому стресі. Звичайно, коли ти чоловік із здоров’ям Дональда Трампа, і тобі 78 років, і ти сидиш собі в Мар-а-Лаго, граєш у гольф, займаєшся якимось спортом в спортзалі, за тобою стежать лікарі, ти прекрасно себе почуваєш, чудово реагуєш на виклики. Згадайте Джозефа Байдена у 78 років. Але коли ти стаєш президентом країни, такої як Америка, життя з тебе буквально починає випаровуватися. Бо це щоденний некерований стрес. І це, враховуючи твій вік, ти перетворюєшся на людину з дуже складною когнітивною ситуацією швидше, ніж це було б, якщо б ти спокійно грав собі в гольф у Мар-а-Лаго.
Так що до Трампа, який не буде розуміти, де він знаходиться, треба теж готуватися. Це відбудеться швидше, ніж подіють санкції проти Росії. І це не тому, що мені там подобається чи не подобається Трамп. Це об’єктивний аналіз тих стресів, які відчуває на собі людина, яка відповідає за можливість знищення людства ядерним ударом, і в якої є розуміння електоральної відповідальності. Путін відчуває себе набагато краще, тому що він знає, що якщо він навіть знищить половину Америки і половину Росії, то йому нічого не буде від власного населення.
А у Трампа інша ситуація, він пам’ятає про свою відповідальність перед електоратом, про свою місію, про все, що завгодно. Він не диктатор, навіть якщо він тяжіє до авторитарних способів управління. Тому стрес, стрес, стрес, стрес, який буде для Трампа створювати неймовірні випробування для здоров’я, для стану ухвалення рішень, для усього. І це відбуватиметься вже за кілька місяців, ви побачите, як він зміниться фізично.
— Подивимося, наскільки справді Трамп впорається з цим тягарем. Пане Віталію, ще хотіла поставити одне запитання з огляду на те, що Трамп зараз на 95 днів заморозив будь-яку допомогу усім країнам, аби переглянути тарифну політику. Європа, безумовно, напружилася. Наскільки Європа буде спроможною за усього бажанням допомагати Україні, коли їй самій буде досить-таки несолодко?
— Я думаю, що для Європи це питання безпеки. Тут же інша проблема, не фінансова. Фінансова Європа може впоратися з допомогою Україні. Це питання заліза. Реальної кількості заліза, яка є зараз у європейських країнах. І мені дуже важко сказати просто тому, що я не маю інформації про реальні арсенали зброї в європейських країнах, наскільки Європа може оперативно допомагати нам, якщо ми будемо, скажімо, вважати, що війна Росії з Україною продовжиться ще кілька років.
Указ Трампа про зупинення міжнародної допомоги не стосується України: деталі
Ви ж бачите, що з залізом у всіх проблемах. Ви розумієте, що Путін купує північнокорейські снаряди не від хорошого життя, а тому що його військово-промисловий комплекс, хоча вони стараються, ще не перейшов повністю на рейки забезпечення всіх потреб російської армії у цій війні на виснаженні. Ви бачите, що відбувається з ракетними атаками Росії. Вони з великою радістю здійснювали б масовані ракетні атаки набагато частіше. Так, як це відбувалося у перші місяці 2022 року. Але в них просто фізично немає ракет і безпілотників для таких постійних атак, які в принципі, з їхньої точки зору, мали б перетворити Україну на пустелю.
А тепер подивіться на США. Чому на балансі нової адміністрації, адміністрації Трампа, залишилося кілька мільярдів доларів від цієї допомоги, яку нам надав Конгрес ще за президента Байдена? Чому нинішня адміністрація не змогла нам надати достатньої кількості допомоги? А я вам скажу чому. Тому що вони нам надавали ту продукцію, яку от зараз виробляли підприємства військово-промислового комплексу Сполучених Штатів. А Пентагон не хотів ділитися з запасами, які у нього є на складах, вважаючи, що вони будуть потрібні в кризовій ситуації.
Що це означає на практиці? Це означає, що і Сполучені Штати до певної міри, якщо прийняти цю концепцію, а вона, очевидно, буде і за Дональда Трампа теж втілюватися в життя, обмежені в постачанні нам озброєнь. І те ж саме стосується європейських країн. Вони не можуть і не хочуть роззброюватися, тим більше, що ми всі роки переконуємо їх, що їм загрожує небезпека, якщо щось з нами буде. Я взагалі вважаю, що це була одна з найбільш диких пропагандистських помилок, яку ми зробили. Якщо ми європейцям весь час кажемо, що якщо Росія нас здолає, вона на них нападе, і думаємо, що європейці не розглядають момент, що Росія нас здолає… Ну, вона ж не може нас здолати, ви ж нам допоможете.
А будь-який серйозний відповідальний політик думає: ага, значить, така опція, що Росія знищить Україну і з’явиться перед моїми кордонами і нападе на мене, існує. І самі українці це визнають. Напевно, вони ж мають інформацію, у них же є розвідувальні служби, у них же є інтуїція врешті-решт. Вони ж воюють з Росією вже три роки – значить, нам треба зберегти свою зброю на випадок зникнення України. Тим більше, що ясно, що величезна кількість її громадян стануть новими російськими солдатами, і арсенали її армії будуть використані для нападу на нас, щоб відбитися від цієї нової потуги Росії і окупованої України.
“Тихе місто” Курахове. Епоха великої втоми
Тому я завжди казав, не кажіть їм цього. По-перше, ви цього не знаєте. По-друге, вони частина НАТО і можуть бути надійно захищені від російського нападу страхом перед ядерною війною і знищеннями десятків мільйонів і європейців, і американців, і росіян. Не треба їм цього казати. Вони обов’язково будуть тоді економити зброю, щоб захиститися самим. І вони самі себе цікавлять більше, ніж ми їх. Ну таке… Це вже інша справа. Концепція того, що Росія може напасти на Європу, перемогла. Ми вже нікого не переконаємо у зворотньому. Так що можна тільки привітати прихильників цієї концепції з неймовірним успіхом.
— Дональд Туск сказав, що він не виключає, що Сполучені Штати будуть депортувати поляків. І закликав представників консульств інших європейських країн готуватися до такого варіанту. Наскільки це серйозна заява в контексті того, що справді може таке відбутися? І чи це все ж таки політична заява Дональда Туска?
— Чому політична? Якщо люди є нелегалами, їх будуть депортувати зі Сполучених Штатів. Це не має ніякого значення, який у них там паспорт. Я не розумію, що це політично. Дональд Трамп не хоче, щоб у Сполучених Штатах залишалися люди, які не мають права нелегально проживати у Сполучених Штатах. Тобто, якщо ти як громадянин Польщі приїхав там по безвізовому режиму, і замість того, щоб виїхати в той термін, який був для тебе визначений, залишився – тебе депортують. А що тут такого неправильного? Ми ж те ж саме робимо. Це будь-яка країна робить.
Якщо починається боротьба з нелегальною міграцією, то і громадяни Польщі, і громадяни Німеччини, і громадяни Великої Британії, і громадяни України, які знаходяться у Сполучених Штатах нелегально, будуть депортовані, якщо їх знайдуть. Так що, я не бачу тут нічого політичного, я бачу просто зміну міграційної політики.
У адміністрації Байдена вона була менш жорсткою, а у адміністрації Трампа вона буде більш жорсткою. І ніякої різниці між польським і мексиканським нелегалом не існує. Різниця тільки в тому, що мексиканський нелегал нелегально перейшов кордон і залишився в Штатах, а польський нелегал міг легально перейти кордон по своєму паспорту в аеропорту Чикаго, звідки прилітають рейси з польських аеропортів. І замість того, щоб через 180 днів виїхати, влаштуватися кудись нелегально на роботу і працювати. Ну такого депортують. В чому питання? Що вас здивувало, я не розумію?
Польща готується до можливої депортації своїх громадян зі США
— Мені деякі експерти доводили, що це може внести напруження між Європою і Сполученими Штатами. Але ця заява Дональда Туска, вона якраз прозвучала відповідно до того, що там незабаром відбудуться навесні президентські вибори, і власне це така політична заява.
— Ні, це не політична заява, це констатація факту. Просто багато громадян Польщі знаходяться в Сполучених Штатах легально. Вони мають робочі візи, вони мають легальну роботу, і вони в Сполучених Штатах живуть і працюють. А є й нелегали з будь-якими паспортами. Дональд Туск сказав те, що ви мали почути: що не має значення, який в тебе паспорт. Має значення, наскільки легально ти знаходишся в Сполучених Штатах Америки. Це стосується будь-якої країни і будь-якого громадянина.
Просто ви знаєте, що є країни, які більш помірковано ставляться до нелегальної міграції, а є країни, які менш помірковано ставляться до нелегальної міграції. Це питання того, як дивиться на це той чи інший уряд. Адміністрація Дональда Трампа буде непримиренною до нелегальної міграції. Але це не означає, що це все так просто відбудеться. Це мільйони людей, це неймовірні гроші для того, щоб їх знайти, виявити, депортувати. Це процес. І когось знайдуть, а хтось уникне депортації. Я б сказав, з яким процесом це можна порівняти, але не буду.
— Заяви Дональда Трампа, які є певним подразником, що існує тільки жіноча і чоловіча стать. Знову ж таки ця міграційна жорстка політика. А наскільки існують ризики того, що вони можуть всередині Сполучених Штатів призвести до внутрішньої дестабілізації?
— Це правоконсервативний поворот. Але, в принципі, поки що американці досить спокійно ставилися до того, що новий президент країни, коли його обирають, так діє на політичній арені країни. Якщо курс виявиться більш жорстким, ніж нам здається, це може призвести до суспільного протистояння. Але зараз говорити про це ще зарано. Подивимося, якими будуть, як я вже казав, реальні дії, а не заяви.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Щоб не втратити державність, українцям потрібно готуватись до втрати територій – Портников appeared first on Прямий.
Схожі новини
Повітряні сили збили дві ракети та 46 “шахедів”, є пошкодження
Українські захисники за добу ліквідували 1650 окупантів
Держдеп США зупинив допомогу Україні: що відомо