Як відомо, Азербайджан запропонував амністію для бойовиків Нагорного Карабаху, а тепер показав важке озброєння, захоплене в цьому спірному регіоні. Водночас відомо про тисячі мирних жителів, які залишилися без даху над головою після капітуляції вірменських сил. Журналістам показали танки, гармати та гранатомети після того, як сепаратисти погодилися піти цього тижня на роззброєння. Далі публікуємо ключове з репортажа BBC із місця події.
Лідери етнічних вірмен кажуть, що тисячі людей залишилися без їжі та даху над головою. Було пропущено лише одну доставку гуманітарної допомоги у 70 тонн продовольства. Конвой Міжнародного Червоного Хреста був першим, хто досяг спірної території після того, як Азербайджан захопив її під час швидкої операції п’ять днів тому. Росія каже, що також доставляла допомогу, але невідомо, скільки.
Нагірний Карабах – гірський регіон на Південному Кавказі – міжнародно визнаний частиною Азербайджану, але його значні території вже три десятиліття контролюють етнічні вірмени.
У суботу Вірменія закликала ООН надіслати місію для моніторингу прав етнічних вірмен у Нагірному Карабасі, стверджуючи, що саме їхнє існування тепер під загрозою. Азербайджан відкидає звинувачення, заявляючи, що хоче реінтегрувати етнічних вірмен, які проживають у регіоні, як рівноправних громадян країни.
Щонайменше 200 етнічних вірмен загинули, у тому числі 10 мирних жителів, коли азербайджанська армія вторглася в анклав на початку цього тижня. Вигнані з сіл і розлучені з родичами, кілька тисяч людей спали в наметах або просто неба біля аеропорту в головному місті Степанакерті, відомому в Азербайджані як Ханкенді, повідомили представники Карабаху.
Аеропорт також знаходиться поблизу бази російських так званих “миротворців”, п’ятеро з яких загинули під час боїв.
У суботу Азербайджан заявив, що співпрацює з російськими “миротворцями” в Нагірному Карабасі, щоб роззброїти війська етнічних вірмен, що є однією з його ключових вимог у відповідь на припинення вогню.
У дворі військового штабу в Сузах, неподалік від регіональної столиці, азербайджанські військові з гордістю розклали зброю, віддану сепаратистами. Серед них – танк Т-72, кілька БМП-2, кулемети, автомати, бронежилети та міни. Заповнена площа еквівалентна половині футбольного поля.
Міноборони Росії повідомило, що наразі передано шість одиниць бронетехніки, понад 800 гармат і близько 5000 одиниць боєприпасів.
Незрозуміло, що буде зі 120 тисячами етнічних вірмен у Нагірному Карабасі. Азербайджан каже, що хоче реінтегрувати регіон, а азербайджанський чиновник сказав BBC, що «ніхто нікого не виганяє».
«Якби ми не дбали про цивільних, жінок і дітей, ми б просто увійшли в Ханкенді», – додав він.
Інший чиновник сказав, що військові підготували табори для біженців за межами Карабаху, які «готові прийняти цивільних», але існує велика недовіра з обох сторін, і багато етнічних вірмен можуть не захотіти переїжджати.
Схожі новини
Президент США провів телефонну розмову з президенткою Єврокомісії — однією з ключових тем була Україна
Британія встановлює нові рекорди в наданні допомоги Україні
Зеленський та Байден домовились про постачання ATACMS для України