fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Що отримає і втратить Україна, якщо запустять “Північний потік-2”

21 липня США та Німеччина прийшли до великої політичної угоди, яка може повністю змінити маршрут поставок газу з Росії до Європи. Україні в цьому разі загрожують енергетична криза, багатомільйонні збитки та повномасштабна війна. Однак зараз лунають пропозиції щодо компенсації нашій країні – від фінансової допомоги до вступу в НАТО.

За минулий рік “Газпром” заплатив “Нафтогазу” 2,11 млрд доларів за прокачування блакитного палива по газотранспортній системі України в Європу. Таку ж суму Росія повинна буде платити щорічно до 2024 року – згідно з п’ятирічним контрактом.

Після запуску ПП-2 і закінчення контракту російська сторона може повністю відмовитися від прокачування газу через Україну, позбавивши нас щорічних надходжень до бюджету за експлуатацію ГТС.

“Зараз у нас є контракт на кілька років із транзиту газу — до 2024 року. Питання в тому, що станеться після 2024 року. Адже 2024-й – це не так далеко. І я згоден із міністром фінансів в оцінці – у нас будуть від цього втрати. 1,5 млрд доларів – це немало”, – вважає ексміністр економіки Тимофій Милованов.

Також присутність транзиту газу є однією зі складових, яка захищає Україну від повномасштабного наступу військ РФ.

Після п’яти місяців переговорів американська та німецька влада все-таки оголосила про угоду щодо “Північного потоку-2”. Вона складається з восьми пунктів і повинна захистити Україну від повномасштабної російської агресії, а також дозволити модернізувати українську газову інфраструктуру. Ось головні з умов:

  • Німеччина підтримає США в спробах домогтися продовження контракту на транзит російського газу через Україну ще на 10 років після 2024 року (коли закінчується термін дії чинного контракту);
  • Німеччина буде домагатися санкцій проти Росії, якщо Москва буде здійснювати “агресивні дії” проти України;
  • США та Німеччина фінансово допоможуть Україні з диверсифікацією джерел енергоресурсів, щоб знизити залежність країни від поставок і транзиту російського газу;
  • Німеччина згодна організувати “зелений фонд” у розмірі мільярда доларів, щоб підтримати енергобезпеку України.
  • Німеччина також пообіцяла “докласти зусиль щодо захисту і збільшення пропускної здатності зворотних потоків газу в Україну” з Європи і допомогти інтегрувати енергетичну систему країни в європейську електричну мережу

Є й інші варіанти компенсації – наприклад, надання Україні Плану дій щодо членства в НАТО. Таку пропозицію нещодавно озвучив міністр закордонних справ Литви Габріель Ландсбергіс. Також, за його словами, рівнозначним обміном на запуск “Північного потоку-2” стало б виведення російських військ з окупованих територій.

Поділитися цією публікацією