fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Шахова партія з глядачем: огляд на психологічний трилер “Хід Короля”

2 грудня, у четвер, у всеукраїнський прокат вийшов психологічний трилер німецького режисера Філіпа Штьольця “Хід короля”, який створений за мотивами бестселера Стефана Цвайга “Шахова новела”. 
Кінооглядач “Прямого” сходив на передпоказ стрічки та перебрав свої грамоти зі шкільних шахових змагань.
Сюжет стрічки розповідає нам про віденського нотаріуса Йозефа Бартока, який після аншлюсу Третім Райхом Австрії, потрапляє в заручники до гестапо, де з нього намагаються вибити коди до банківських рахунків його клієнтів. Щоб не з’їхати з глузду в катівні, Барток починає студіювати збірник шахових задач, який зміг викрасти у слідчого. Історія перебування Барток в гестапо обрамлена історією, як уже звільнений нотаріус мігрує в США на кораблі, де йому випадково доведеться зійтись в герці з відомим шаховим гросмейстером.

Стрічка дуже сильно відрізняється від книги Стефана Цвайга, саме тому автори зазначаються, що фільм лише за мотивами твору, а не екранізація. Філіп Штьольц постійно ставить стрічку на межу між психологічним та психоделічним трилером. Заплутуючи свого героя в тому, де реальність, а де галюцинація, режисер розігрує своєрідну шахову партію зі своїм глядачем.

Саспенс, який базується на різким музичним переходам Інго Фенцеля та крупних планів під різними кутами Томаса Кієнаста створює необхідну динаміку, щоб показати світ очима Бартока, де посттравматичний синдром, реальність та надокучливі спогади живуть в одному просторі. Ідеально відігрує цю непросту роль Олівер Мазуччі, який уже зіграв в нетфлікському сай-фай трилері “Пітьми”, а також зобразив Гітлера у відомій німецькій трагікомедії “Він знову повернувся”.  Актор постійно міняє характер персонажа – з високоосвіченого і безтурботного світського лева до нервозного та змученого колишнього бранця і назад. Такий маятник емоцій постійно тримає глядача в напрузі, який ще й до того ж повинен постійно розгадувати, де в цій стрічці реальність, а де галюцинація, де спогад, а де події сьогодення. Якщо Цвайг залишає свого героя в спокої під кінець стрічки, то Штьольц до самих титрів зберігає інтригу, що ж насправді сталось з Йозефом Бартоком.

На зрозумілою до кінця лишається хіба адаптація назви українським дистриб`ютором. В оригіналі стрічка називається, як і повість Цвайга – “Шахова новела”, тоді коли в український прокат стрічка виходить під назвою “Хід Короля”. Якщо це посилання до популярного нетфлікського серіалу “Хід Королеви” (який в оригіналі то “Ферзевий гамбіт”), то порівнювати ці фільми недоречно, бо окрім наявності в обох з них шахів, більше спільного немає нічого. “Хід короля” – це історія про ПТСР пережитий після полону, історія про те, як людина замінює стоїцизм ескапізмом, однак це її не рятує від жахів реальності, історія врешті-решт про незламність на рівні безумства.

В сухому залишку, “Хід короля” – це психодраматичний трилер, який розповідає про людину в полоні, що особливо важливо та актуально для українського сьогодення, коли на окупованій території Донецької області діє концтабір “Ізоляція”.
Спеціально для Прямого Ігор Кромф.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter , Telegram та Instagram.
The post Шахова партія з глядачем: огляд на психологічний трилер “Хід Короля” appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією