fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Сербія та Косово на межі військового конфлікту через заворушення на кордоні: що відбувається зараз

На півночі Косово місцеві серби почали зводити барикади, протестуючи проти рішення Приштини (столиця частково визнаної Республіки Косово) щодо перереєстрації транспортних засобів та ідентифікаційних карток. Тим часом президент Сербії заявляє, що армія Косово нібито планує напасти на його країну.
Про це повідомляють місцеві медіа.
Поліція частково визнаної держави Косово оголосила про закриття кордону для пасажирського та транспортного руху на прикордонних переходах Берняк та Яріньє. За даними ЗМІ, у Косово лунали сигнали тривоги. Правоохоронці закликають людей використовувати інші прикордонні пункти для руху транспорту.
Водночас видання N1 повідомляє, що північній частині міста Косовська Митровиця лунала сирена тривоги. Правоохоронці наразі “моніторять ситуацію”.

Що каже Косово
Тим часом, як повідомляє “Радіо Свобода”, речник поліції Косова на півночі Бесім Хоті заявив, що заворушення пов’язані з неправдивими чутками про те, що спецпідрозділи почнуть блокувати міста.
Перекриття доріг почалися за день до того, як у частково визнаному Косові перестануть визнавати сербські документи та запровадять тимчасові. Це крок у відповідь на дії Сербії, яка так само не визнає документи, видані Косовим.
Тимчасові дозволи на перебування в Косові видаватимуться на всіх пунктах пропуску через кордон і діятимуть протягом 90 днів – так само як і дозволи, які Сербія видає громадянам Косова.

Що каже Сербія
Президент Сербії Александар Вучич звинуватив Косово у намірі почати силову операцію проти сербів. Він заявив, що армія Косово начебто планує опівночі напасти на частину Сербії.

“Думаю, що ми ніколи не були у складнішій і важчій ситуації, ніж сьогодні. Чому це я сказав? Приштинський режим намагається, уявляючи себе жертвою, використовувати настрої у світі”, – сказав президент Сербії.

Він додав, що на адміністративні пункти відправили дві одиниці з 21 тонною палива, “щоб зупинити тих, хто має сербські посвідчення особи”.
“Все це повинно початися сьогодні опівночі, з одночасним переконанням сербів відмовитися від номерів КМ”, – сказав Вучич.
Водночас соратник президента Сербії Александра Вучича, топ-функціонер правладної Сербської прогресивної партії Володимир Джуканович, пішов ще далі і вже заговорив про “денацифікацію Балкан“.
“Мені все здається, що Сербія буде змушена почати денацифікацію Балкан. Я хотів би помилятися. Ну, а світ засмутився, коли я написав, що Сербії, можливо, доведеться ініціювати денацифікацію Балкан. Я розумію, що вони завжди підтримували кожного сербського ворога”, – зазначив він у Twitter.

Історичне підґрунтя
Після завершення Другої світової війни Косово увійшло як автономія у склад Югославії, а опісля стало частиною Сербії. У 1974 році автономію краю було розширено. Попри те, що регіон є був територією Сербії, більшість його населення становили та становлять албанці.
Численні етнічні конфлікти, зокрема після розпаду Югославії, призвели до початку громадянської війни у 1996 році. Жорстока війна, яка у 1999 році набула ознак етнічних чисток стала причиною втручання НАТО у конфлікт. Щоправда, союзники не отримали формального дозволу на втручання від Радбезу ООН.
Понад два місяці тривала військова операція сил Альянсу в Сербії, яку більше знають як “бомбардування Белграда”. Наслідком операції стало виведення сербських військ з територію Косова і перехід останнього під контроль НАТО, а згодом ООН.
Незалежність Косово
Косово вийшло зі складу Сербії та оголосило про власну незалежність у 2008 році. Сербія досі не визнає незалежність республіки. Натомість Косово визнали 116 країн, серед яких США та більшість країн ЄС. Серед тих, хто відмовився визнавати незалежність республіки, є Україна і деякі члени ЄС:  Іспанія, Греція, Кіпр, Румунія та Словаччина. Косово підтримує санкції Заходу проти Росії. Сербія ж має дружні відносини з Москвою. Військові двох країн регулярно проводять спільні навчання. До того ж у 2019 році міністр оборони Сербії заявив, що країна може відмовитися від членства в ЄС заради Росії.
Усередині самого Косово також є осередок напруженості – на крайній півночі цієї території проживає абсолютна більшість етнічних сербів, що регулярно конфліктують з косовською адміністрацією і де-факто наполовину самоврядних.
Нагадаємо, 23 лютого 2022 року президент Сербії Олександр Вучич заявив, що готовий засудити визнання РФ терористичних угруповань “Д/ЛНР” , якщо президент України Володимир Зеленський засудить бомбардування Сербії у 1999 році країнами НАТО.
Як повідомляв “Прямий”, вночі проти 17 липня поблизу грецького міста Кавала розбився український транспортний літак Ан-12, який виконував комерційний рейс із Сербії до Йорданії.
Пізніше міністр оборони Сербії Небойша Стефанович заявив, що на борту українського літака Ан-12, що розбився в Греції, було 11,5 тонни “оборонної продукції” з Сербії. Судно слідувало в Бангладеш.
До слова, 11 червня МВС Сербії повідомило про затримання громадянина України А.Н., якого підозрюють у відмиванні грошей. За даними ЗМІ, йдеться про колишнього начальника головного управління внутрішньої безпеки СБУ Андрія Наумова.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.

The post Сербія та Косово на межі військового конфлікту через заворушення на кордоні: що відбувається зараз appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією