Видання Financial Times у своїй статті “Володимира Зеленського звинуватили у погіршенні авторитарного режиму після антикорупційних рейдів” перераховує кейси, які свідчать про відкат демократії в Україні.
Антикорупційні рейди проти відомих українських діячів та кроки, спрямовані на підтримку лоялістів на керівних посадах, призвели до звинувачень у тому, що уряд президента Володимира Зеленського крокує до авторитаризму.
Політики, активісти та дипломати звинувачують Зеленського та його головних помічників у використанні надзвичайних повноважень, наданих воєнним станом, для того, щоб відтіснити критиків, змусити замовкнути лідерів громадянського суспільства та зміцнити контроль.
Обурення зросло після того, як минулого тижня представники ДБР провели обшук у домі відомого антикорупційного активіста Віталія Шабуніна в Харкові, вилучивши телефони, ноутбуки та планшети. Обшуки відбулися після санкцій проти кількох відомих політиків, зокрема п’ятого президента Петра Порошенка, який є критиком влади, нагадує видання.
“Зеленський використовує мою справу, щоб надіслати повідомлення двом групам, які можуть становити для нього загрозу. Послання таке: якщо я можу публічно переслідувати Шабуніна — під пильною увагою ЗМІ та попри громадську підтримку — то я можу переслідувати будь-кого з вас”, – вважає Шабунін.
Він додав, що у його випадку тиск чиниться одразу на дві групи – як на журналіста, який викриває корупцію, та як на військового, адже звинувачення проти нього ґрунтуються на військовій службі.
Значна частина громадянського суспільства України засудила обшуки та попередила, що вони, схоже, є частиною кампанії офісу Зеленського проти критиків.
Раніше цього місяця уряд Зеленського вирішив не призначати Олександра Цивінського, детектива Національного антикорупційного бюро (НАБУ), керівником Бюро економічної безпеки, яке розслідує економічні злочини. Цивінського було обрано незалежно, але Кабмін заявив, що він “не підходить”.
Українські активісти, незалежні ЗМІ та західні чиновники в Києві попереджають, що усе це загрожує підірвати прогрес у реформах з часів демократичної революції 2014 року в Україні.
“Це не були обшуки. Це була тактика залякування. Це не стосувалося правосуддя. Це стосувалося тиску”, – сказала Дарія Каленюк, виконавча директорка ЦПК.
Шабунін та його прихильники вважають, що цей крок є помстою за розслідування ЦПК щодо корупції на високому рівні та критику кабінету Зеленського після того, як він відхилив призначення Цивінського до БЕБ.
Справа проти Шабуніна викликала обурення в українській прореформаторській спільноті. Провідні незалежні ЗМІ опублікували їдкі редакційні статті.
“Зеленський почувається вразливим. Ми заблокували їхній пріоритетний законопроєкт — амністію за злочини, пов’язані з корупцією, скоєні постачальниками зброї. І НАБУ оголосило про підозру віцепрем’єру Чернишову, який належить до близького оточення Зеленського”, — сказав Шабунін.
Західний дипломат у Києві, який тісно співпрацював з громадянським суспільством України, сказав, що справи Шабуніна та Кубракова “не є поодинокими подіями”. “Вони відповідають певній схемі: критиків відтісняють, лоялістів захищають”.
“На Банковій є відчуття, що Захід і особливо США змістили свій фокус. Верховенство права та належне управління більше не мають такого великого значення”, – сказав дипломат.
Відданість України демократичним реформам була ключовою для забезпечення підтримки Заходу. Але оскільки політична увага США зосереджена на внутрішній політиці, а військова допомога стає більш транзакційною, деякі посадовці в Києві, схоже, готові перевірити межі.
“Якщо інституції, призначені для забезпечення системи стримувань і противаг, будуть перетворені на політичні інструменти, Україна ризикує втратити демократичне ядро, за будівництво якого вона боролася після 2014 року”, – сказала Каленюк.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Санкції проти Порошенка, обшуки в Шабуніна, зірваний конкурс БЕБ – Financial Times пише про ознаки авторитаризму в Україні appeared first on Прямий.
Схожі новини
Які пенсії світять українцям із середньою зарплатою
В Україні фіксують різке зростання цін на оренду житла
Пишний прокоментував 18-й пакет санкцій ЄС проти рф