Лідери НАТО планують наступного тижня на саміті Північноатлантичного альянсу взяти на себе зобов’язання продовжувати постачати зброю та боєприпаси в Україну на нинішньому рівні принаймні ще рік, сподіваючись запевнити Київ у своїй постійній підтримці та показати президенту Росії Володимиру Путіну, що вони не “підуть геть”.
Про це йдеться у матеріалі Associated Press.
НАТО відчайдушно прагне зробити більше для України – вже зараз союзники по НАТО забезпечують 99% військової підтримки, яку вона отримує. Незабаром Альянс буде керувати постачанням обладнання. Але залишаються дві червоні лінії щодо України: жодного членства в НАТО, доки не закінчиться війна, і жодної участі солдатів НАТО у конфлікті на українській землі.
“Тінь Трампа” і казус Вільнюського саміту: чого очікувати Україні від зустрічі НАТО у Вашингтоні
Виступаючи перед журналістами в п’ятницю, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг сказав, що 32 країни-члени НАТО щорічно витрачають близько 40 мільярдів євро (43 мільярди доларів) на військове обладнання для України з початку війни в лютому 2022 року, і що це має бути “мінімальним базовим рівнем” у майбутньому.
“Я очікую, що союзники вирішать на саміті підтримувати цей рівень протягом наступного року”, – сказав Столтенберг. Він сказав, що ця сума буде розподілена між країнами на основі їхнього економічного зростання, і що лідери переглянуть цю цифру, коли знову зустрінуться у 2025 році.
Генсек НАТО сподівається, що союзники погодяться витрачати щонайменше 40 мільярдів євро на рік на зброю в рамках “великої, багаторічної” програми, однак це не означає збільшення підтримки. Ця цифра приблизно дорівнює тому, що вони вже витрачали щороку з початку російського вторгнення у 2022 році.
Україну не можуть взяти до НАТО через корупцію в країні – The Telegraph
Однією з нових схем, яку, ймовірно, схвалять лідери НАТО, є місія доставлення потрібного військового обладнання в Україну та оптимізація підготовки її збройних сил. Адже поспішаючи допомогти, західні союзники заполонили Україну всілякою зброєю та технікою.
У хаосі війни на початку вторгнення РФ віталося будь-що, але згодом постачання стали досить некерованими — безліч різних видів транспортних засобів або оборонних систем, які потребують чітких планів технічного обслуговування та спеціальних ланцюжків постачання, щоб вони продовжили функціонувати.
Пропозицій щодо навчальних програм за межами України також було багато, через що Силам оборони України важко визначити пріоритети, які війська направити, до якої країни НАТО та на який термін.
“Ми дозволили розквітнути тисячі квітів”, — визнав високопоставлений чиновник Державного департаменту США, але додав, що планується започаткувати нову місію з допомоги України, ймовірно, у німецькому Вісбадені, Німеччина, але під ймовірним керівництвом американського генерала.
“Надто корумпована”, щоб вступити до НАТО: як реально змінити сприйняття України у світі
Надсилання військового обладнання через цю нову місію також унеможливить втручання урядів-ізгоїв або лідерів у спільні постачання. Офіційні особи НАТО кажуть, що ця місія доповнить зусилля під керівництвом США зі створення зброї, так званої “групи Рамштайн”.
Інша головоломка для лідерів НАТО полягає в тому, як сформулювати перспективи членства в Альянсі України, не дозволивши їй приєднатися. Багато союзників відмовляються впустити Україну, поки тривають бойові дії, стурбовані можливістю втягнення у війну з Росією. Угорщина взагалі виступає проти членства України.
Напередодні саміту представники НАТО зважували використання таких слів, як “незворотний”, для опису шляху України до членства в Альянсі.
Країни НАТО не досягли домовленості щодо багаторічної підтримки України -ЗМІ
Незрозуміло, як це сприймуть у Києві. Під час останньої зустрічі лідери не дали жодних зобов’язань щодо часу, сказавши лише, що вони “зможуть надіслати Україні запрошення приєднатися до Альянсу, коли союзники погодяться і будуть виконані умови”.
Президент України Володимир Зеленський назвав це “безпрецедентним і абсурдним, коли не визначені часові рамки ні для запрошення, ні для членства України”. Він поскаржився, що “навіть для запрошення України додаються розпливчасті формулювання про “умови”.
Останніми тижнями Зеленський та інші українські посадовці були проінформовані про розвиток подій, щоб уникнути нового загострення.
Дипломатія від Банкової: влада ігнорує саміт НАТО та відкинула ініціативи Макрона – нардеп
Зокрема, Столтенберг повідомив, що цього місяця він і Зеленський домовилися, що нові кроки, які зроблять лідери, “стануть мостом до членства в НАТО і дуже сильним пакетом для України на саміті”.
За інформацією ЗМІ, Україна не почне переговори про членство на 75-му ювілейному саміті НАТО, який відбудеться у Вашингтоні в липні, однак Альянс оголосить структуру для координації допомоги в довгостроковій перспективі.
Як відомо, Вашингтонський саміт – це майбутня зустріч глав держав і глав урядів тридцяти двох членів Організації Північноатлантичного договору (НАТО), їхніх країн-партнерів і Європейського Союзу, яка відбудеться 9-11 липня 2024 року. Зустріч зокрема буде зосереджена на відповіді Альянсу на ескалацію глобальних загроз миру та демократіям, приділяючи особливу увагу вторгненню Росії в Україну, включно з експортом Північною Кореєю військового обладнання до РФ.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Саміт НАТО: Україні пообіцяють зброї ще на рік, але відмовлять у запрошенні до Альянсу – AP appeared first on Прямий.
Схожі новини
Іспанія вийшла у півфінал Євро-2024: Німеччина програла з рахунком 2:1
Кір Стармер оголосив склад нового уряду Великої Британії: хто там займає проукраїнську позицію
В Україні лохина впала в ціні