Як пише видання “Вагомо”, у Парижі 8 січня 1851-го французький фізик Жан Фуко за допомогою довгого маятника довів, що Земля обертається навколо своєї осі.
Жан Бернар Леон Фуко (1819-1868) сконструював прилад, що складається з важкої кулі, підвішеної до стелі на сталевому дроті довжиною 2 м. Хитнувши кулю, вчений відзазначив поворот площини. Площина коливання кулі поверталася відповідно до обертання Землі, зафіксованого в точці підвішування. За місяць Фуко продемонстрував свій маятник у Паризькій обсерваторії. “Запрошую вас поспостерігати за обертанням Землі”, – написав перед тим академікам.
Фуко довів, що якби поверхня Землі не обертається, маятник не показував би зміни площини коливань. Експеримент увійшов в історію науки, підтвердивши гіпотезу про обертання Землі.
Перший маятник Фуко увійшов в історію. За проведення цього досвіду Фуко був удостоєний Ордена Почесного легіону вищої нагороди Франції. На площину обертання маятника впливає як географічна широта місця, де він встановлений, так і довжина підвісу.
Маятник, встановлений на Північному або Південному полюсі, буде робити оборот за 24 години. Маятник, встановлений на екваторі, взагалі не буде обертатися, площина залишиться нерухомою. Маятник Фуко згодом набув поширення у багатьох країнах.
В паризькому “Гран-кафе” брати Огюст і Луї Люм’єр 28 грудня 1895-го провели перший комерційний сеанс перегляду фільму. Винайшли пристрій, що поєднував функції камери та проектора.
Джерело: vagomo.com
Схожі новини
Армія РФ зосередилися на прориві західніше від Бахмута, ситуація на Східному напрямку напружена – Міноборони
BGV Charity Fund роздає набори екопідгузків для дітей
Університет Естонії пропонує українцям безкоштовне навчання