fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Ратифікація Римського статуту – проблеми для України

На сьогоднішній день серед із 48 звинувачених МКС 40 – вихідці із країн Африки і 8 – з росії. Жодного звинуваченого немає від України. Як правило це президенти, керівники урядів та міністри оборони, або головонокомандуючі.
Римський статут був ратифікований Україною з відстрочкою на 7 років – це означає, що на території України нікому з цієї категорії ордер на арешт не може бути виданий протягом цього терміну.
Втім, це не рятує, бо за кордоном такий ордер може бути вручений українцю і немає значення як до цього поставиться Україна, якщо наш громадянин буде перебувати на території країни, де в повній мірі діє Римський статут.
Але давайте про все по-порядку. Римський статут був підписаний від імені України ще 20 січня 2000 року. У 2014 році статтею 8 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС передбачено ратифікацію та імплементацію Римського статуту.
На мою думку, ратифікувавши Римський статут сьогодні, президент Зеленський, як ініціатор, і його монобільшість взяли на себе політичну відповідальність за сире і непродумане рішення. Кожен з них буде особисто буде відповідати за можливе переслідування українських військових.
Між іншим, загроза існує не лише, наприклад для Олександра Сирського. Адже головнокомандувач увів війська на територію росії, не маючи дозволу Верховної Ради про застосування ЗСУ за кордоном. Звинувачення МКС може вручити і безпосередньо президенту Зеленському, який ініціював ратифікацію.
На жаль притягнути путіна після ратифікації Римського статуту, Україні, не вдасться. Навіть попри статтю 8bis, яка з’явилась у результаті так званих Кампальських поправок 2010 року і передбачає відповідальність за злочин агресії.
Проблема в тому, що дія МКС не поширюється на країни, які не ратифікували Кампальських поправок, а значить і на Росію, що не є членом МКС. Через це притягнення керівництва РФ до відповідальності за агресію 2022 року у МКС неможливе.
Звичайно є сьогоднішня ратифікація була передчасною.  Україна і так вже двічі визнавала юрисдикцію МКС – заявами МЗС України, поданими 17 квітня 2014 р. щодо справ Майдану і 8 вересня 2015 р. щодо злочинів проти людяності і воєнних злочинів, вчинених на території України. Цього було цілком достатньо, щоб дочекатись завершення війни.
Але якраз у цьому є принципова відмінність у підходах. За Президента Порошенка держава Україна наполягала на захисті своїх громадян та воїнів, а за Зеленського влада думає лише про «галочку» в списку зобов’язань і схвальні відосіки.
Наостанок хочу нагадати, що в і Ізраїлі, як і в США існує негативне ставлення до МКС. Конгрес навіть прийняв Закон про захист американських військовослужбовців, а також було укладено кілька двосторонніх угод, які по суті забороняють передачу американських військових Міжнародному кримінальному суду.
В Україні все інакше – політична доцільність рулить. Тож якщо це шкідливо для країни, але корисно для президента, 281 голос у Верховній Раді завжди знайдеться!
Раніше Верховна Рада України ратифікувала Римський статут Міжнародного кримінального суду (МКС).
Раніше Вірменія ратифікувала Римський статут.
Нагадаємо, що 17 березня Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна та уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової.
У відповідь на це речниця Міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова заявила, що ордер МКС не матиме для Росії “жодного значення”.
Своєю чергою речник Міжнародного кримінального суду в Гаазі Фаді Ель Абдалла заявив, що рішення МКС про видачу ордера на арешт російського диктатора Володимира Путіна та уповноваженої з прав дитини у РФ Марії Львової-Бєлової має значення передусім для України, а не Росії.
На думку секретаря РНБО Олексія Данілова,  Китай після рішення суду Гааги перебуватиме у непростій ситуації, якщо зустріч лідера КНР Сі Цзіньпіна з російським диктатором Володимиром Путіним відбудеться.
До слова, головний прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан вважає цілком ймовірним, що президент РФ Володимир Путін рано чи пізно постане перед МКС та отримає вирок за свої злочини.
Додамо, попри те, що МКС не визнаний Сполученими Штатами, президент Джо Байден сказав журналістам, що вважає виправданою видачу Міжнародним кримінальним судом ордера на арешт російського диктатора Володимира Путіна, назвавши це рішення” дуже сильним аргументом”.

Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.

The post Ратифікація Римського статуту – проблеми для України appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією