29 квітня, на дев’ятий день після Великодня, відзначають Радоницю, або як ще називають в народі — Проводи, Гробки, Діди. У християнському календарі це важливий день для вшанування пам’яті померлих.
Назва походить від слова “радіти”, а тому цей день не про скорботу й печаль. Віряни христосуються з покійними родичами та висловлюють радість, що вони перейшли у вічне життя.
На Радоницю люди ідуть на кладовища, щоб провідати померлих. Ця традиція зародилася у дохристиянські часи й пов’язана з культом предків. Вважалося, що згадка про померлих родичів та вияв поваги до них приносить радість їхнім душам і сприяє благословенню живих нащадків.
З прийняттям християнства ця традиція поєдналася з новими релігійними уявленнями, тісно переплівшись зі святкуванням Великодня.
Здавна українці вірили у низку прикмет у період провідних свят. Так, давні предки були переконані, якщо погода тепла і ясна – варто очікувати хорошого врожаю; мороз – до врожаю гречки та пшениці; сильний вітер – до прохолодного червня. Якщо ж у вівторок на Радоницю йде дощ, то “Божа Мати коромислом буде воду носити”.
Існували на Проводи й заборони. Найголовніше — це можна багато сумувати та плакати, адже це день радості Воскресіння. Також церква забороняє вінчатися у цей день.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Радониця 2025: що це за день та як його відзначають appeared first on Прямий.
Схожі новини
На Одещині помітили отруйних багатоніжок: чи можуть вони напасти на людину
В Іспанії та Португалії відновили електропостачання
У Польщі сталась подвійна ДТП, багато постраждалих українців