fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Протягом 2021 року в Україні зафіксували 197 випадків порушень свободи слова і перешкоджання журналістам – ІМІ

В Україні експерти Інституту масової інформації (ІМІ) цього року зафіксували 197 випадків порушень свободи слова.
“197 випадків порушень свободи слова зафіксували експерти ІМІ в Україні у 2021 році (станом на 30 грудня). З них 145 випадків стосувалися фізичної агресії проти журналістів. Для порівняння: у 2020 році ІМІ зафіксував 229 випадків порушень свободи слова, з них 171 випадок стосувався фізичної агресії”, – йдеться в повідомленні Інституту масової інформації. 
Зазначається, що основними категоріями порушень свободи слова в Україні у 2021 році були:

Перешкоджання законній журналістській діяльності – 99 випадків (для порівняння: 2020 року було 125 випадків, 2019-го – також 99).
Побиття і напади, які супроводжувалися заподіянням тілесних ушкоджень, – 24 випадки (у 2021-му – 20 випадків, у 2019-му – 23).
Обмеження доступу до публічної інформації для журналістів – 18 випадків (торік – 22 випадки, 2019-го – 21).
Кіберзлочини щодо медіа та журналістів – 16 випадків. У 2020 році в цій категорії було зафіксовано 11 випадків, у 2019-му – 15.

Найпоширенішим типом порушення свободи слова в Україні залишається фізична агресія щодо журналістів. У 2021 році, як і у 2020-му, на неї припало 74% всіх зафіксованих ІМІ порушень свободи слова в Україні. Основними причинами такої ситуації є карантинні обмеження, корупція і агресивне ставлення до її викриття, закритість влади всіх рівнів та високий рівень безкарності за напади на журналістів. Станом на грудень 2021 року суди ухвалили лише 10 вироків за “журналістськими” статтями.
В ІМІ визначили, що кількість перешкоджань діяльності у 2021 році зменшилася через те що у політичному житті не було суттєвих змін  (2020 року в Україні відбувалися місцеві вибори), а також через те, що журналісти більше працювали онлайн, ніж офлайн.
Найчастіше право журналістів на професію порушували приватні особи, місцева влада, судова влада, Офіс Президента та правоохоронці.
Загалом порушення свободи слова у 2021 році зафіксовано в усіх 23 регіонах країни. За кількістю порушень традиційно лідирує Київ з областю (74 випадки). Друге місце посіли Запоріжжя та Одещина (по 12 випадків), третє – Харківщина та Полтавщина (по 10).

За рік Україна опустилися у рейтингу свободи преси

Загалом утиску своїх прав зазнали 72 журналісти та 56 журналісток.
Нагадаємо, що експерти “Європейського інституту” наголошують, що останнім часом збільшився тиск на журналістів, які висвітлюють не лише приємні події для влади. Їм перешкоджають знімати матеріали, позбавляють акредитації або ставлять ультиматуми щодо гостей. Однак президент України Володимир Зеленський жодним чином не реагує на такі дії, а навпаки, виправдовує такі порушення свободи слова.
Як відомо, через рішення Офісу президента України відмовити незалежним від Банкової ЗМІ в акредитації на пресмарафон глави держави Володимира Зеленського журналісти вирішили вийти на протест проти гібридної цензури чинної влади.
Нагадаємо, після завершення пресмарафону президента Володимира Зеленського представники його охорони почали блокувати неакредитованих журналістів, які були поруч з будівлею. Як наслідок, вони завдали травм журналістці “Прямого” Ганні Дзьобі.
Згодом постраждала повідомила про те, що має намір звернутися до Державного бюро розслідувань (ДБР).

Нагадаємо, 12 жовтня у Києві почався саміт “Україна – ЄС”, однак журналістів “Прямого” не допустили на цей захід.
5 жовтня “Прямий” також не акредитували на зустріч президента України Володимира Зеленського з президентом Ізраїля Іцхака Герцоґа.
Крім того, телеканалу “Прямий” відмовили в акредитації на зустріч Володимира Зеленського та Ангели Меркель, а також на заходи за участі президента України і держсекретаря США.
Також у Києві зірвали показ фільму про офшори Зеленського і “брудні” гроші Коломойського. Команда Слідство.Інфо планувала показати фільм “Офшор 95” у Малій опері. Це розслідування – частина міжнародного проєкту Pandora Papers, який містить 2,94 терабайти фінансових даних.
Нещодавно ведуча програми “Зворотний відлік” на Суспільному Мирослава Барчук повідомила про тиск з боку Офісу президента щодо редакційної політики програми.За її словами, Офіс президента вже тривалий час жорстко контролює присутність “слуг” на ефірах токшоу.
Згодом ведучі програми “Зворотний відлік” звинуватили Сергія Лещенка в захисті Офісу президента від медіа.  Так вони відповіли на закиди колишнього журналіста щодо “заангажованості” програми на Суспільному.
У відповідь голова НСЖУ заявив, що влада має звітувати про свою діяльність, а не критикувати журналістів.
Як відомо, у жовтні 2020 року профільний комітет Верховної Ради позбавив акредитації Слідство.Інфо, Громадське та інші незалежні ЗМІ.
Також стало відомо, що співробітники ДБР почали прослуховувати працівників телеканалу “Прямий”.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
 

 
The post Протягом 2021 року в Україні зафіксували 197 випадків порушень свободи слова і перешкоджання журналістам – ІМІ appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією