fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Портрет топ-опозиціонерки Тимошенко

фото: vlasno.info

Справжній довгожитель політичної арени України, Юлія Тимошенко, має стаж майже 25 років в політиці. Майже половину життя Юлії Володимирівни складають вибори різного рівня. Її образи завжди різні та запам’ятовувались: ми пам’ятаємо її і в інвалідному візку на Майдані, і на високих підборах в уряді та парламенті. Вона була на коні в образі Жанни д’Арк та у шкіряному костюмі на мотоциклі. Довгий час перед виборцями Тимошенко з’являлась із заплетеною косою, але згодом змінила фірмову зачіску та одягла окуляри.

Не зважаючи на те, що вона була очільником уряду та тричі кандидатом в президенти, всі знають пані Тимошенко як вічного опозиціонера.

У 2005 році Юлію Тимошенко назвали третьою “найвпливовішою жінкою у світі”, а у 2012 році її навіть номінували на Нобелівську премію миру.

Тимошенко була в українській політиці тоді, коли значна частина теперішніх колег з парламенту ходила ще в школу. Юля (саме так на ім’я називають її виборці) була “хрещеною мачухою” цілої генерації одіозних політиків, які все ж не стали партійною опорою для самої “Батьківщини” – Андрія Портнова, Арсена Авакова, Олега Ляшка, Надії Савченко, Наталії Королевської, Сергія Пашинського, Антона Яценка та багатьох інших.

До Верховної Ради ІХ скликання Юлія Тимошенко балотувалася під першим номером виборчого списку своєї партії. На вибори Тимошенко йшла з програмою “Новий курс”, який презентувала ще перед президентськими перегонами і який вже традиційно мав багато популістичних обіцянок, наприклад, про дешевий газ.

У першій частині виборчого списку на парламентських виборах ішли її давні соратники, а також союзники, які до того очолювали власні політсили: Сергій Тарута (“Основа”) та Валентин Наливайченко (Рух “Справедливість”). У підсумку на позачергових парламентських виборах 2019 року “Батьківщина” здобула 8,18% голосів (1 млн 196 тис. 303 виборці – це приблизно як усе населення Черкаської області або половина мешканців Києва). За списком і в округах партія висунула 348 кандидатів. Зараз фракція “Батьківщина” у парламенті дев’ятого скликання налічує 25 народних депутатів, з-поміж них двоє мажоритарників – Олег Мейдич із Вінницької області та одіозний кнопкодав-рекордсмен Антон Яценко з Черкащини, який перейшов до Тимошенко з групи “За майбутнє”.

Тимошенко хотіла завести ще одного свого мажоритарника до Верховної Ради на Чернігівщині, однак під час кампанії плани змінились і в підсумку вона зробила ставку на “союз жаби та гадюки”. Тимошенко підтримала на довиборах за 208 округом свого нещодавнього ворога Олега Ляшка, якого називала “чихуахуа”, а він натомість вимагав позбавити Тимошенко громадянства і обізвав “московською зозулею”, яка хотіла “реалізувати путінський план із захоплення влади”.

У парламенті Тимошенко очолює фракцію власної партії та працює членкинею Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів. Інших формальних посад у парламенті лідерка “Батьківщини” не має. Проте голова фракції “Батьківщина” Юлія Тимошенко має звання кандидата наук, за що отримує надбавку до депутатського окладу.

Після відставки прем’єра Олексія Гончарука, а також на початку 2021 року обговорювали варіант можливої коаліції “Слуги народу” та “Батьківщини” з Тимошенко на посаді прем’єра. Але Володимир Зеленський згодом на пресконференції заявив, що в його команді немає місця колишнім прем’єр-міністрам Володимиру Гройсману, Арсенію Яценюку та Юлії Тимошенко. А сама Тимошенко відразу після голосування у першому читанні законопроєкту про ринок землі заявила, що її партія переходить в опозицію до чинної влади та “політики знищення України”.

“Ви знаєте, що політика – це театр, але я буду гарантом того, що ви знатимете, що за кулісами… Я хочу зробити все, щоб ви побачили інших політиків, інших посадовців, інших чиновників…”, – заявляла Тимошенко у 2014 році у своїй пафосній промові зі сцени Майдану. Але з того часу ми бачимо лише бажання самої Тимошенко та її партійців грати в цьому ж театрі та не робити публічними політичні залаштунки.

Наразі Юлія Тимошенко за понад два роки роботи Верховної Ради ІХ скликання має 273 виступи – 151 виступ з місця та 122 з трибуни. Загалом її виступи в парламенті тривали понад сім годин, Тимошенко посіла 12 місце серед депутатів за часом виступів.

У жовтні цього року Тимошенко також мала аж 20 виступів з місця під час обговорення законопроєкту про окремі питання діяльності НБУ (№5850). Тоді Тимошенко в унісон з нардепами від ОПЗЖ повторювала російську риторику про “зовнішнє управління”, “рейдерське захоплення НБУ” і “втрату суверенітету”: “Перше. Національний банк України повністю виводиться з системи управління держави Україна. Хто буде ним управляти? Хотілось би, щоб ви уточнили. Друге. Повністю прибирається вся взагалі звітність, яка тільки може бути, навіть перед президентом України і Верховною Радою. І третє. Національний банк України перетворюється в систему заробітку грошей в тіньовому секторі, і на цьому будуть збагачуватися”.

Законотворча діяльність Юлії Тимошенко також варта окремої уваги.

Підсумки двох років роботи Верховної Ради продемонстрували, що фракція “Батьківщина” і група “Довіра” найбільше спільно голосують «за» під час всіх голосувань (~46%). Це пов’язано, зокрема, з великою кількістю голосувань за поправки, зокрема до земельного законодавства. Крім того, нардепи “Батьківщини” разом із позафракційними нардепами та фракцією ОПЗЖ виявилися найбільшими прогульниками.

Наразі Юлія Тимошенко є авторкою та співавторкою 198 законопроєктів та проєктів постанов, з яких лише 12 стали чинними актами (прохідність – 6%). Більшість законопроєктів Тимошенко, які стали чинними актами, стосуються діяльності Комітету соцполітики, в якому вона працює.

Протягом двох років роботи парламенту Тимошенко подала до розгляду у другому читанні 31 законопроєкту 1180 поправок, більшість з них – 1 012 – відхилили, 58 поправок Тимошенко врахували, ще 99 врахували частково та 11 врахували редакційно.

Найбільше поправок (445) Тимошенко подала до законопроєкту “Про внутрішній водний транспорт” (№1182-1-д), більшість (369) відхилили, врахували лише 26.

Щодо “наріжного” для “Батьківщини” законопроєкту про обіг земель сільськогосподарського призначення (№2178-10), то Юлія Тимошенко подала 37 поправок, усі відхилили.

Поділитися цією публікацією