fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Податкова тисне на бізнес заради 1% надходжень до бюджету, решту підприємці платять добровільно – РБО

Бізнес-омбудсмен Роман Ващук представив результати розслідування за власною ініціативою щодо феномену податкових перевірок, згідно з яким з’ясувалось, що понад 99% податків надходять з власної ініціативи підприємців, в той час, як податкова перевірка тисне на останній 1% нарахувань.
Про це повідомляє пресслужба Ради бізнес-омбудсмена (РБО).
Повідомляється, що команда Ради бізнес-омбудсмена, ґрунтуючись на статистиці звернень підприємців щодо оскарження результатів податкових перевірок за останні сім років, а також статистиці та звітах органів ДПС, дослідила як вплив податкових перевірок на бізнес-середовище, так і результати для держави в розрізі надходжень до бюджету.
“Рада з’ясувала, що 99+% податкових надходжень забезпечуються саме коштом добровільної сплати податків, частка ж надходжень від донарахувань, визначених в результаті перевірок, за останні 6 років не досягала та 1%. Проте, словосполучення «податкова перевірка» наганяє жах на підприємців”, – наголошується у повідомленні.
За спостереженнями РБО, бізнес та професійна спільнота сприймають податкові перевірки як фіскально-каральний інструмент держави, який додатково підриває довіру між платниками та державою. Згідно з дослідженнями Ради, рівень довіри до центрального апарату ДПС складає 19%, тоді як до регіональних податкових органів – 13%.
Бізнес-омбудсмен Роман Ващук заявив, що генерування щороку десятків тисяч вкрай формалістичних і часто недостатньо обґрунтованих висновків податкових перевірок, значна частина яких не встоює після років у судах, створює адміністративну, правоохоронну, юридичну і судову метушню, яка суттєво не збільшує податкові надходження в Україні.
“Такий підхід створює невиправдані обтяження для українського бізнесу, пов’язані із захистом в межах адміністративних і судових процедур, відбираючи час у керівників та оборотний капітал у підприємств, який міг би бути більш вдало використаний для досягнення цілей воєнного часу і повоєнного відновлення. І, що навіть гірше, це продовжує підривати довіру між платниками податків та податковими органами, яку Нацстратегія прагне відновити”, – сказав він.
Разом з цим, виконавча директорка Спілки українських підприємців (СУП) Катерина Глазкова стверджує, що у СУП теж відчувають занепокоєння бізнесу у взаємовідносинах з Державною податковою службою України.
“Тому ми підтримуємо попередні рекомендації Ради бізнес омбудсмена щодо реалізації принципу “Consult First”, який передбачає спочатку консультування та допомогу бізнесу, а лише після цього перевірку та покарання, запровадження прозорих та публічних КРІ для податкової служби та необхідність підвищення довіри бізнесу до органів ДПС”, – сказала вона.
Президент Торгово-промислової палати України Геннадій Чижиков наголосив, що вести бізнес в Україні дорого.
“Однак 99% компаній вчасно і чесно сплачують податки, попри війну. І при цьому все більше потерпають через наростання фіскального тиску. Бізнес, зокрема члени спільноти ТПП України, вважають несправедливим, що через мізерний процент порушників – до усіх підприємців застосовують “презумпцію злої волі”. Серед причин такого дисконнекту – відсутність постійного керівництва ДПС, як на центральному, так і на регіональному рівні. Продовжуємо спільну роботу для зміни податкового підходу до бізнесу й формування “податкової” довіри між державою та бізнесом”, – заявив він.
Менеджер комітету з податкових та митних питань Європейської Бізнес Асоціації Наталія Артемчук повідомила, що офіційна статистика ДПС України свідчить, що у 2023 році більшість рішень суду була прийнята на користь платників податків.
“Судові витрати ДПС України у 2023 році склали 143 738 500 грн. Дана статистика свідчить про створення неправомірного тиску на сумлінних платників податків, що в кінцевому результаті шкодить розвитку економіки України. Бізнес вбачає за доцільне запровадити адміністративну і дисциплінарну відповідальність податківців за створення неправомірного тиску на компанії. Можливо тоді податківці, як рядові, так і ті що на керівних посадах, зважатимуть на наслідки своїх дій”, – розповіла вона.
Голова Федерації роботодавців України Дмитро Олійник повідомив, що оприлюднені результати розслідування бізнес-омбудсмена щодо податкових перевірок повністю збігаються з оцінкою проблем бізнесу, пов’язаних із контрольно-перевірочною роботою податкових органів, з боку Федерації роботодавців України.
“Зокрема, нас, безумовно, непокоїть вал безпідставних донарахувань з боку податківців, який призводить до надзвичайного перезавантаження судів, змушує відволікати на спори з приводу донарахувань час та ресурси суб’єктів господарювання. Ситуація, при якій податківці надуванням показників донарахувань лише створюють проблеми і платникам податків, і державі (хоча б через необхідність фінансувати діяльність судів та самих податкових органів, спрямовану на розгляд беззмістовних та безглуздих спорів), не є нормальною та потребує виправлення”, – додав він.
Враховуючи результати обговорення і консультації з галузевими експертами, бізнесом і стейкхолдерами, у звіті Рада окреслила низку ідей, які можуть позитивно вплинути на ефективність податкових перевірок та сприяти побудові партнерських відносин між бізнесом та державою. Ключем до цього є встановлення стратегічного показника рівня добровільного узгодження донарахованих грошових зобов’язань завдяки комплексу заходів, вжитих державою.
Зазначається, що до заходу приєднались представники провідних бізнес-асоціацій, серед яких Американська торговельна палата, Європейська Бізнес Асоціація, Український союз промисловців та підприємців, Торгово-промислова палата, Спілка українських підприємців та Федерація роботодавців України. Повний звіт з результатами власного розслідування можна переглянути за посиланням.
Раніше повідомлялось, що після затримання третього квітня співробітниками НАБУ ексрадника Офісу Президента і посадовця СБУ Артема Шила, бізнес-середовище “закипіло”, адже багато компаній зіштовхнулися з методами цього скандального силовика та його підлеглих. Тепер бізнеси один за одним публічно говорять про тиск з боку Шила, який донедавна очолював Головне управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки СБУ.
Нагадаємо, Артем Шило був затриманий за підозрою в організації злочинної групи, яка закуповувала трансформатори для Укрзалізниці за завищеною вдвічі ціною, що призвело до втрати підприємством 94,8 мільйона гривень. “Потрібна” компанія на тендері була забезпечена тим, що Шило направляв до Укрзалізниці листи “Щодо загроз державній безпеці”, в яких звинувачував підприємства-конкурентів “у роботі на державу-агресора” чи “зв’язках” з нею.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Податкова тисне на бізнес заради 1% надходжень до бюджету, решту підприємці платять добровільно – РБО appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією