fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Почути українську душу: добірка подкастів про історію та культуру нашої країни

 
Україна має насичену історію та великий пласт культурних шедеврів, відомих на весь світ. Однак протягом багатьох століть російські окупанти прагнули переписати історію, привласнити собі або знищити ці пам’ятки. Зараз повномасштабна війна спонукала українців цікавитися історією та досягненнями нашої країни на культурному фронті. Без минулого немає майбутнього, тому маємо пам’ятати нашу ідентичність та передавати це наступним поколінням. Як можливо відкрити Україну для себе з нового боку?
PRM.ua зібрав подкасти, які ознайомлюють слухачів і слухачок з різними періодами історії України, а також розповідають про різноманітні сфери культури.
Подкасти про історію України
Подкаст “Євродонбас: Німецька спадщина”
Документальний наративний подкаст, у якому продюсерка Анна Паленчук і режисер Костянтин Грицюк досліджують історію німецьких поселень на Сході України, які існували з XVIII століття. 
Після приходу радянської влади людей, які проживали там, розкуркулили та виселили на території Сибіру і Казахстану, а саму історію переписали.
Подкаст має 3 епізоди. У випусках автори розповідають про те, як німці освоювали Схід України, та історію селища Нью-Йорк: як воно отримало, втратило та знову повернуло свою оригінальну назву. Історії розкривають правду про те, як німецькі родини проживали у селищах Ігнат’єво та Нью-Йорк, їхні звичаї та традиції. 
Слухачі дізнаються, як жорстоко радянська влада розправлялася з німцями на цих територіях та стирала пам’ять людей про них, а також про біль і переживання мешканців сучасного Нью-Йорку.
Цей подкаст вийшов на підтримку документального фільму “Євродонбас” виробництва компанії “435 Films”.
Фото: Instagram Eurodonbas.documentary
Подкаст “Це було вже”
Подкаст, що розповідає про те, як пов’язане минуле і сучасне, а також як історичні події впливають на наше сьогодення.
У випусках слухачі можуть дізнатися, проти кого боролися загони УПА, чому зараз росія має всі шанси знайти загибель у Криму, чи були українці та московити братніми народами ще у XVII столітті, а також чим завинили Пушкін, Блок і інші російські культурні діячі перед Україною.
Фото: NV.Podcasts
Historia/Історія
Розповідає про важливі сторінки в історії України, Польщі та Європи загалом.
Українські та польські історики аналізують ключові події для країн у 19-20 столітті: прихід і утвердження радянської влади, боротьбу Польщі з Німеччиною та більшовиками у різні періоди, відновлення Україною незалежності у 1991 році та інші.
В епізодах, які записали вже після повномасштабного вторгнення, люди зможуть почути про характер російсько-української війни та рішучий спротив українців окупантам. Вони дізнаються, чим путінська політика є схожою на сталінізм і гітлеризм, а також чому росія насправді програла у битві за керування душами українців.
Фото: Polskie Radio
Наші 30: жива історія 
Подкаст про історію 90х років, яку розповідають самі українці. Це спогади та рефлексії людей про великі події та явища напередодні проголошення Незалежності України. Теми випусків викликатимуть інтерес у суспільстві і матимуть на меті об’єднати людей з різним досвідом.
Епізоди подкасту, які озвучили відомі українці, розповідатимуть про перших екоактивістів з Запоріжжя і Нетішина, кримських татар, які повернулися додому, шахтарів, які брали участь у страйках у Києві, воїнів-афганців, які зрозуміли для себе суперечливість Афганської війни та про те, як українці виборювали перші спортивні “нагороди незалежності”, вчилися відпочивати по-новому і жити в новій країні, ставити на ноги власні родини та Україну.
Подкаст “Давні міста”
Подкаст від проєкту “Локальна історія”, що дозволяє сучасним людям подивитися на життя давніх історичних міст.
“Це спроба подивитись на життя давніх історичних міст України очима звичайної людини та дати прості відповіді на прості запитання. Як ця людина народжувалась і помирала? Які були можливості кар’єрного росту? Якими були вулиці і будинки, одяг та посуд?”, – розповів автор ідеї та ведучий подкасту Павло Нечитайло.
Перший цикл подкастів автори присвятили історії Києва у часи Київської Русі у Х-ХІІІ століттях.
У дев’яти епізодах слухачі та слухачки почують про інтер’єри та екстер’єри сучасних будинків і дворів, тонкощі торгівлі, експорту та імпорту княжого Києва, як харчувалися мешканці столиці того періоду та їхню моду, буденні костюми у X-XIII століттях. 
Фото: “Локальна історія”
“Без оголошення війни”
Подкаст про історичні події минулого які допоможуть краще зрозуміти сьогодення та майбутнє.
Слухачі та слухачки зможуть провести паралелі між тим, що відбувалося у світі під час Другої Світової війни та як змінилася реальність і порядок денний внаслідок перемоги над нацистською Німеччиною. Автори також розповідають про те, звідки з’явився культ перемоги у росії та звичка розкішно святкувати 9 травня, як насправді саме Радянський союз почав Другу Світову війну та як росія прагнула забрати Крим в України ще у 1990 ті роки, повторивши історію Придністров’я. 
Фото: NV.Podcasts
Подкасти про українську культуру:
Музика з історіями
Подкаст, що позиціонується як історично-музичний експеримент українського історика Ярослава Грицака. У кожному випуску він ознайомлює слухачів зі знаковою музикою 1960-1980 років, яка формувала характер і надихала на зміни. 
“Це одночасно подкаст-екскурс, подкаст-пігулка і подкаст-ностальгія”, – йдеться в описі.
Зазначається, що автор розповідає про такі твори, які нині є унікальними. У 20 столітті в Україні не чули таких пісень і мелодій. Водночас сучасні радіостанції також їх не відтворюють. Тому “час заповнити прогалину сенсом”.
Фото: The Ukrainians
Kult: Podcast
Авторський подкаст про культуру, літературу, філософію та мистецтво. 
Його авторами є викладачі Києво-Могилянської академії літературознавиця та журналістка Тетяна Огаркова і філософ та журналіст Володимир Єрмоленко. У кожному випуску вони обговорюють культових митців, явища та епохи світової та української культури. 
“Говоримо про класиків так, ніби вони наші сучасники і ваші друзі”, – стверджують автори.
У травні ведучі відновили подкаст і зосередилися більше на темі повномасштабної війни, ролі та світовому значенні України. Також вони намагаються розкрити сутність зла та з’ясувати можливий вплив цього явища на суспільство.
Фото: NV Podcasts
Подкаст “Культурна тривога” 
“З мікрофона і до вашого серденька говорить “Культурна тривога”. 
У випусках подкасту ведучі обговорюють значення культури і війну на цьому фронті, яка насправді триває століттями. У неформальній обстановці, по-коліжанськи, авторки обговорюють, як русифікували  український публічний простір у 90 роках, чому російська культура має нині замовкнути та чому варто говорити про нашу культуру, коли в країні війна. Ведучі згадують громадівський рух, Лесю Укрвїнку, Миколу Лисенка, розповідають про українську діаспору.
А також вони аналізують трансформації та зміни, які відбуваються у культурному світі зараз та як ці процеси впливають на суспільство.
“Бо поза культурою, як і поза політикою, неможливо бути”, – стверджують ведучі.
Фото: Youtube
MINCULTPRYVIT
Авторський подкаст українського режисера Нарімана Алієва. У перших двох сезонах він розмовляє з видатними сценаристами, продюсерами, літературознавцями, музикантами і культурними менеджерами. З ними ведучий обговорює стан і розвиток українського мистецтва часів незалежності.
У третьому сезоні, який називається “Щоденник війни”, автор у форматі монологу розмірковує про пропаганду, українську ідентичність і боротьбу з імперськими звичками росії. 
Фото: NV. Podcasts
Український культ
Це розмови літературознавиці Тетяни Огаркової та філософа Володимира Єрмоленка про українських культурних діячів, їхній творчий доробок та значущість в історичному контексті.
“Ми прагнемо зруйнувати міф про провінційність української культури”, – стверджують автори.
У випусках слухачі та слухачки дізнаються, якими є зв’язки України зі світовою культурою та що робить наші шедеври цікавими для інших країн. Ведучі відповідають на запитання, як українська культура стає унікальною. 
Фото: NV. Podcasts
ПереФарбований лис
Подкаст про особливості і психологію героїв української літератури. Його авторками стали освітянка Валентина Мержиєвська та психологиня Марія Діденко.
Вони розглядають твори зі шкільної програми не з літературознавчої точки зору, а з огляду на поведінкові сценарії і психологічні моделі.
На думку авторок, це зацікавить людей літературою і створить для них позитивний досвід читання.
“У першому сезоні свідомо обираємо не дуже об’ємні твори, щоб встигати їх перечитувати. Але маємо намір розібрати більшість літературних творів зі шкільної програми”, – розповіла Валентина Мержиєвська. 
Фото: NV Podcasts

Музиканти, актори та режисери: п’ять зірок, які відвідали Україну під час війни

Як відомо, на 75 Каннському кінофестивалі журі в категорії L’Oeil d’Or “Золоте око” присудило спеціальну нагороду фільму “Маріуполіс 2” литовського режисера Мантаса Кведаравічюса, вбитого російськими загарбниками в Маріуполі на початку квітня.
Крім того, американський драматург і сценарист Бо Віллімон прибув до Бучі Київської області, щоб зняти документальний фільм про звірства росіян.
Зазначимо, що корпорація індустрії розваг The Walt Disney припиняє прокат своїх фільмів у кінотеатрах Росії через її вторгнення до України.
До того ж міжнародний медіасервіс MEGOGO видалив усі російські фільми, серіали, мультфільми та інше.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.

 

The post Почути українську душу: добірка подкастів про історію та культуру нашої країни appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією