22 липня Нацбанк України повідомив про підвищення облікової ставки на о,5% – до 8% річних. Регулятор пояснив, що мусів піти на такий крок, аби повернути рівень інфляції до показника 5% у 2022 році.
Крім того, в НБУ попередили, що прогнозують подальше підвищення облікової ставки до 8,5% та збереження її на цьому рівні до другого кварталу 2022 року, тобто до квітня-червня.
Однак такі методи боротьби з інфляцією можуть бути неефективними. Адже збільшення відсоткової ставки призводить до зростання вартості кредитів.
Підприємства, які беруть кредити, включають сплачені відсотки у вартість своєї продукції, що призводить до зростання цін та прискорює інфляцію.
Крім того, разом з підняттям облікової ставки Нацбанк встановив підвищені ставки на рефінансування комерційних банків. Якщо раніше вони могли отримати рефінансування на рівні облікової ставки, то зараз мінімальна ставка становитиме +1%.
Крім того, не виключається, що під загрозою можуть опинитися державні програми доступних кредитів під 5-7-9 % та доступна іпотека. Оскільки тепер державі доведеться виділяти додаткові бюджетні кошти на їх виконання або скорочувати обсяги цих програм.
А от для підприємств зростання кредитних ставок може загрожувати зростанням витрат. Тому цілком ймовірно, що вартість споживчих кредитів підскочить, що призведе до падіння попиту.
Схожі новини
Повітряні сили вночі на Харківщині знищили 10 “шахедів”
Подорожчання помідорів в Україні різко пішло на спад
“Залізний полігон”: у ЗСУ ініціювали новий проєкт для підтримки українських виробників зброї