fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Парламентські вибори у Польщі та українське питання

15 жовтня у Польщі відбудуться парламентські вибори. Українські депутати мають бути в спостережній місії ПА ОБСЄ ( якщо, звичайно, підпишуть відрядження). Виборча кампанія гаряча і не завжди йде за правилами. Українське питання також є частиною політичної дискусії.
За попередніми опитуваннями до польського парламенту проходять 5 партій: ПіС, Громадянська коаліція, Конфедерація, Третій шлях та Нова Лівиця.
Згідно з останніми даними «Право і справедливість (ПіС)» підтримують 35,1% респондентів, а «Громадянська платформа» може отримати 27%. У трійці лідерів також коаліція – «Третій Шлях» з 10,4%. Досі не визначилися, за кого голосувати, 5,6% поляків.
Основна боротьба ведеться між правлячою партією «Право і Справедливість» Ярослава Качинського та опозиційною «Громадянською коаліцією» Дональда Туска.
Націонал-демократична партія “Право і Справедливість” при владі з 2015 року.
Й зараз докладає значних зусиль, аби змобілізувати своїх виборців, зокрема , й залучити голоси фермерів. Тому питання блокування українського аграрного експорту розігрується в ці місяці так активно.
З невеликим відривом від «ПіС» іде «Громадянська платформа».
Дональд Туск, колишній премʼєр Польщі та експрезидент Європейської Ради , нинішній лідер опозиції звинувачує правлячу національно-консервативну партію ПіС в погіршенні взаємин з ЄС.
Опозиція обіцяє поновити порозуміння із ЄС, яке дещо охололо за нинішньої влади.
“Громадянська платформа” також пропонує економічні послаблення для громадян та підприємців, а також відновлення демократичних принципів. Важливу роль у програмі партії відіграє покращення ситуації з правами жінок та меншин. Нагадаю, в Польщі заборонили аборти, що вже призводило до акцій протесту жінок.
Останній мітинг для мобілізації своїх прихильників опозиція провела за два тижні до виборів. «Марш мільйонів сердець», який відбувся у неділю, 1 жовтня, та зібрав у Варшаві майже мільйон поляків із різних куточків країни.
Ще однією прохідною партією наразі виглядає «Третій шлях», одним із її лідерів виступає Шимон Головня.
Ця партія не висловлюється різко із жодного критичного питання, залишаючись начебто посередині, не приймаючи сторону одних чи інших.
«Нова Лівиця» належить до опозиції та активно виступає проти гострих консервативних рішень ПіС.
Це об’єднання різних лівих партій. Вони спільними зусиллями також набирають прохідний відсоток і можуть стати частиною майбутньої коаліції, яку сформують опозиційні партії.
Відверто антиукраїнською серед претендентів на місця у парламенті є лише ультраправа «Конфедерація».
Її лідер був єдиним депутатом, який не проголосував у Сеймі за резолюцію зі зверненням до ЄС і НАТО допомогти Україні у війні з Росією.
Останні заяви Славоміра Менцена щодо “ремонту” ключового аеропорту, через який прибуває зброя для України, або ж залізничних шляхів, у випадку, якщо Україна не поступиться у зерновому питанні, також резонують з загальнополітичною підтримкою Києва всіх інших політичних лідерів.
За результатами опитувань, «Право і справедливість (ПіС)» може перемогти на виборах, але матиме труднощі з формуванням більшості на тлі невдоволення деяких громадян зростанням вартості життя і руйнуванням систем демократичних стримувань і противаг.
Тому, скоріш за все, монобільшості у польському парламенті, як зараз, не буде і партії-переможниці необхідний буде партнер по коаліції.

Поділитися цією публікацією