fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Отримано оцінки проєкту про можливість не проведення виборів на тимчасово окупованій території

Фото - 5 канал

БДІПЛ/ОБСЄ підготувало спільний експертний висновок з Венеціанською комісією, в якому позитивно оцінили законопроєкт щодо можливості непроведення виборів та референдумів на окремих територіях України нормам і стандартам Ради Європи.

В даному випадку йдеться про проєкт закону “Про вдосконалення процедури встановлення неможливості проведення загальнодержавних та місцевих виборів, всеукраїнського та місцевого референдумів на окремих територіях та виборчих дільницях”.

Оцінити законопроєкт 24 вересня попросив ​​Андрій Клочко, голова комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

В цілому експерти назвали позитивним підхід законопроєкту, спрямований на розширення правової бази, щоб включити до неї вибори на національному рівні на додаток до місцевого рівня, а також референдуми, і таким чином прагнути створити всеосяжну та послідовну правову базу.

Вони наголосили, що запропонована нормативно-правова база дозволяє ухвалити рішення не проводити місцеві чи національні вибори або референдуми на певних територіях, на яких зокрема було створено цивільно-військові адміністрації. При цьому експерти підкреслили, що право на участь у загальних, вільних та справедливих виборах є одним з найважливіших політичних прав людини.

На думку Венеційської комісії та БДІПЛ, держава має право приймати рішення про тимчасове призупинення проведення виборів з міркувань безпеки. Однак тривале зупинення або скасування виборів чи голосування на певних територіях може призвести до необґрунтованого порушення права голосу та права бути обраним.

“У будь-якому разі, чи то щодо скасування, чи щодо тимчасового призупинення виборів/голосування, відповідна правова база повинна зберігати всеосяжні принципи верховенства права та відповідати критеріям пропорційності та неупередженості. Необхідно чітко зазначити, що захист виборчих прав має першорядне значення, і що в принципі вибори/референдуми мають проводитися на всіх територіях, що розглядаються, як і в інших частинах країни; будь-які винятки із цього принципу повинні бути добре обґрунтовані та підлягати ефективному судовому нагляду. Проєкт поправок необхідно доопрацювати для відповідності цим вимогам

повідомила Венеціанська комісія.

Поділитися цією публікацією