Журналіст Юрій Ніколов підготував перелік найбільших корупційних оборудок 2021 року в Україні. У списку, зокрема, програма президента Володимира Зеленського “Велике будівництво”.
Про це йдеться у виданні “Дзеркало тижня”.
1. “Велике будівництво” для президента й “слуг народу”.
“На асфальтування за рік було виділено близько 140 млрд грн, тобто 11% усіх видатків державного бюджету. Ця частка навіть більша за ті суми, які за часів Януковича виділялися на утримання державних шахт”, — зазначено в статті.
Завдяки завищенню вартості робіт й обмеженню конкуренції на тендерах досягнуто 20% маржинальності.
Крім того, численні білборди вздовж доріг містять інформацію, що ремонт здійснюють завдяки президентській програмі, унаслідок чого зростає рейтинг Зеленського. Активісти вимагали розміщувати на банерах фразу “за кошти платників податків”, але президент відмовився це робити.
2. Великий тіньовий розпил на Великій кільцевій.
““Слуги народу” вивели із системи Prozorro закупівлю послуг щодо будівництва Великої кільцевої дороги довкола Києва. На приватному майданчику “Плейтендер” уже організовано торги на першу ділянку цієї дороги очікуваною вартістю 5,4 млрд грн між ковельською та житомирською трасами”, — написав Ніколов.
Загалом будівництво дороги оцінюють у 85 мільярдів гривень, але після укладання договорів вартість можуть ще підвищити.
3. Кишенькова альтернатива державному Prozorro.
“Разом із тим ця закупівля — не просто спроба розпиляти купу грошей поза Prozorro. Укравтодор уже так картелізував галузь, що його тендери і в самому Prozorro не є зразком конкурентності та ефективності. За словами засновниці “Ліги антитрасту” Агії Загребельської, це спроба створити кишенькову альтернативу Prozorro на будь-який зручний для Банкової випадок”, — переконаний автор.
4. Масштабування “Великого будівництва” на Укрзалізницю.
“Перехід Олександра Кубракова на Міністерство інфраструктури прогнозовано призвів до переходу 6-мільярдного контракту на ремонт аеропорту “Дніпро” до фаворита Укравтодору. А в самій залізниці відразу включили турборежим і почали найбільший в історії України тендер на придбання пасажирських електричок на 32 млрд грн”, — ідеться в матеріалі.
5. Масштабування “Великого будівництва” на аеропорти.
“Відразу після призначення О. Кубракова міністром інфраструктури розпочалась атака на великий контракт із будівництва нового аеродрому в Дніпрі. За часів Владислава Криклія відкриті торги за участю майже десяти фірм виграла компанія “Альтіс” за 4 млрд грн, що було на 31% нижче від очікуваної вартості. Однак за нового очільника Мінінфраструктури контракт із нею розірвали та провели торги наново, у яких уже брали участь тільки два фаворити Укравтодору. Тож контракт вартістю 5,6 млрд грн зі знижкою лише 2% забрав “Онур”, турецькі власники якого знайомі із Володимиром Зеленським ще з тих часів, коли він у складі “Кварталу-95” гастролював у турецькому готелі “Онуру”. При цьому ціни у новому контракті виявилися значно вищими від ринкових, і це дає змогу оцінити маржу нового підрядника на рівні 1,5 млрд грн”, — додав журналіст.
6. Гральний рай без податків.
“Давид Арахамія та Борис Баум організували таку схему легалізації казино, за якої держава взагалі відмовилася до 2024 року контролювати обіг коштів у цій галузі з допомогою спеціальної системи онлайн-моніторингу ставок і виграшів. І це прогнозовано призвело до провалу у зборі податків. У бюджет на 2021 рік закладали отримання від “ігорки” 7,8 млрд грн, але за січень-листопад одержали лише 1,3 млрд грн”, — пояснив Ніколов.
7. Корява приватизація від ФДМУ.
“Влада зірвала приватизацію всіх(!) держпідприємств і залишила їх під керівництвом малозрозумілих менеджерів від Фонду держмайна, що постійно генерують збитки для держави. Наприклад, слідством було встановлено, що посадові особи Харківобленерго у змові з приватними підприємцями влаштували таку оборудку, де за приладами споживання електроенергії фіксувалося тільки 30% від фактично спожитої електроенергії. Лише за цією схемою з обленерго вимивалося 30 млн грн на місяць”, — ідеться в статті.
8. Повернення ЄДАПС на паспорти та імпорт електроенергії з Білорусі.
“Державний поліграфкомбінат “Україна” очолила Тетяна Бондаренко, яка, за даними ЗМІ, є подружкою топменеджерки ЄДАПС Ірини Обиденко, що володіє часткою у фірмі “Поллі-сервіс”. Зазначена фірма й постачає різни “запчастини” до документів, наприклад, електронні чипи з антенами для паспортів. І після цього призначення фірма “Поллі-сервіс” отримала від комбінату “Україна” без жодних тендерів підряди на 400 млн грн”, — зазначено в матеріалі.
Крім того, інший співвласник “Поллі-сервісу” араб Таріям Матар Мохамед засвітився в схемі постачання електроенергії з Білорусі. Його фірма Vector Energy Innovation FZCO з листопада виступала посередником між “Біленерго” й Україною. Тепер на цю фірму записано компанію “Трейденергоресурс”, яка з середини грудня постачає до України близько 900 МВт·год. на добу.
9. Олігархічні надприбутки.
“Ігор Коломойський отримав дешеву електроенергію від “Енергоатому”, аби майнити біткоїни на Запорізькому заводі феросплавів”, — написав автор.
10. Корупційні дискреції АМКУ.
“Найбільшим розчаруванням став Антимонопольний комітет України. Згідно із законом це один із найсильніших органів влади. І коли його очолила подруга Зеленських, здавалося, що орган отримав мандат на справжню демонополізацію та деолігархізацію”, — зазначено в матеріалі.
11. ДІАМант для будівельної мафії.
“Команда Володимира Зеленського придумала елегантний спосіб боротьби із зловживаннями забудовників. Півтора року тому законом припинили перевірки будівництва, за які відповідала історично корумпована ДАБІ. Потім рік створювали новий орган — Державну інспекцію архітектури та містобудування (ДІАМ), який відповідав би лише за перевірки будівництв і не відволікався б на дозвільні функції. І от контролюючий орган ДІАМ за три місяці провів лише 18(!) перевірок у відповідь на сотні звернень”, — ідеться в статті.
12. Мовчазний антикор.
“Жоден правоохоронний орган на вищезазначені теми не реагував. І якщо з підконтрольними Банковій Службою безпеки України, Нацполіцією та Державним бюро розслідувань усе і так зрозуміло, то у Національного антикорупційного бюро України є певна виправдувальна обставина. У них немає адекватного голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, якого не можуть обрати вже півтора року через саботаж із боку конкурсної комісії, частина якої залежить від настрою заступника голови офісу президента Олега Татарова та його боса Андрія Єрмака”, — підсумував Ніколов.
Раніше журналіст Богдан Буткевич опублікував перелік ознак того, що президент Володимир Зеленський повторює політичний шлях Віктора Януковича.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Не без “Великого будівництва”: журналіст перелічив 12 найбільших корупційних оборудок року в Україні appeared first on Прямий.
Схожі новини
ЗСУ за добу знищили понад 1400 окупантів та 165 одиниць техніки ворога
Яка вартість оренди житла на гірськолижних курортах України
Скільки осіб Зеленський позбавив громадянства під час війни