fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Найбільше негативу через телеграм-канали поширюють проти Кличка і Порошенка – дослідження Liga.Tech 

Месенджер Telegram, створений російським бізнесменом Павлом Дуровим, автором соцмережі “Вконтакте”, в Україні має контраверсійний стан. З одного боку, є дискусії про необхідність його блокування, з іншого – канали у Telegram мають державні установи, офіційні особи та структурні частини ЗСУ. А українці – одна з найбільших аудиторій месенджера. Згідно з дослідженням сервісу Telemetrio, Україна – на шостому місці після Ірану, РФ, Індії, Іраку та Узбекистану за кількістю каналів з понад 1 млн підписників. Таких в Україні – 13, пише видання Ліга.НЕТ.  
Специфіка українських каналів – наявність “детекторів” та “моніторингів” ракетних обстрілів РФ, каналів, які пишуть, що і звідки летить. Приклад такого каналу – “Николаевский Ванек”, за 2023 рік показав рекорд зростання аудиторії – 1,3 млн підписників (до 1,5 млн). У десятці за зростанням є ще два таких канали – “Повітряні Сили ЗС України” / Air Force of the Armed Forces of Ukraine” та “Повітряна Тривога Де Ракета”.
Українців найбільше цікавлять новини (118 млн читачів) та політика (30 млн). У десятці категорій – “Продажі”, “Заборонений контент”, “Кар’єра”, “Музика”, “Подорожі”, “Вивчення мов”, “Блоги”, “Гумор & розваги”.
За допомогою штучного інтелекту команда Telemetrio проаналізувала популярність українських політиків в Telegram-каналах за кількістю згадок та їхнім характером (позитивні, негативні чи нейтральні).
Найбільше згадок має президент Володимир Зеленський, частіше вони мають позитивний чи нейтральний характер. Здебільшого позитивно згадувалась і Олена Зеленська – перша леді України. На другій позиції – Віталій Кличко, про якого переважають негативні згадки. Найбільше негативних згадок також про експрезидента Петра Порошенка.
Майже половина опитаних користувачів (46%) – це молодь віком до 25 років. Менше половини опитаних користувачів (42%) вважають Telegram повністю безпечним. 58% мають сумніви щодо надійності месенджера. 15% за останній рік стали довіряти платформі менше в контексті приватності даних. Водночас 24% стали довіряти їй більше, а 61% користувачів не змінили свого ставлення до застосунку.
38,8% опитаних адміністраторів каналів проживають у Києві та Київській області, 10,5% мають статус ВПО (найбільше – з Харківщини, Луганщини та Запоріжжя). Більшість адмінів веде до чотирьох каналів. З них 44,1% мають лише один канал, а 40,5% адмініструють від двох до чотирьох каналів. 6% опікуються понад десятком активних каналів.
Як зазначають медіа-експерти, вплив телеграму — це проблема для України. Найперше — безпекова. «Ми не розуміємо, де зберігаються й обробляються дані. Ми розуміємо, що, скоріше за все, доступ до них може мати ФСБ. І одна справа — листування підлітків на Тернопільщині про своїх однолітків, а інша — якщо ми говоримо про військових у зоні бойових дій. Друга проблема — це вплив дезінформації, вкиди російської пропаганди. У телеграму немає обмежень, стандартів спільноти тощо. Все, що можна знайти, — це ЧАП (часті питання). Анонімність телеграм-каналів — це біч. Немає жодних прямих інструментів, щоб показати, хто стоїть за цим каналом, хто відповідальний за інформаційну політику», — говорить головний експерт з медійного права Центру демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) Ігор Розкладай.
Ще одним методом протидії телеграму Ігор Розкладай бачить проведення широкої роз’яснювальної кампанії серед людей на кшталт «телеграм-куріння шкідливе для вашого здоров’я». Але зараз у телеграмі присутні якісні медіа, які стали заручниками свого споживача. І якщо до 24 лютого 2022 року дехто міг не зважати на телеграм, то після початку великої війни аудиторію звідти вже неможливо дістати.
Але окрім медіа, телеграм став мегапопулярним серед державних органів, які взаємодіють із людьми за допомогою каналів і ботів у ньому. Сотні тисяч підписників має канал СБУ, десятки — Державної служби України з надзвичайних ситуацій та Міноборони тощо.
Ігор Розкладай каже, що держава (інституції та влада) не готова блокувати телеграм: «Як не готові блогери, волонтери та багато хто ще. Довкола телеграму збудована велика інфраструктура. І це далеко не те саме, що заблокувати “ВКонтакте” й “Однокласники”. Поки не буде альтернативи, на яку можна буде легко та доступно перевести споживачів, ніхто на це не піде. Або має статися щось надзвичайне, коли фактор безпеки переважить усі ці зручності у вигляді папочок, стікерпаків і прикріплених постів».
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Найбільше негативу через телеграм-канали поширюють проти Кличка і Порошенка – дослідження Liga.Tech  appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією