Носіями державної таємниці та людьми, які несуть за неї відповідальність є чиновники та політики, які довідалися таку секретну інформацію. Тому у випадку “справи вагнерівців” держава не має робити крайніми журналістів і призначати перевірки телеканалів через Нацраду.
Про це в ефірі “Прямого” заявив голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко.
Зараз у нас певне непорозуміння в журналістському колі. Занепокоєність викликає це рішення про додаткові перевірки українських телеканалів щодо нібито розголошення державної таємниці. І відповідно нас насторожує те, що державний телерадіорегулятор все ж обрав певну тактику доволі жорстку або ту тактику, яку дійсно дає підстави “Прямому” каналі й іншим каналам непокоїтись. Бо юридично держава дійсно має захищати державну таємницю. Але носіями державної таємниці і відповідальність за можливе розголошення певних якихось секретів несуть чиновники, несуть ті особи, кому в належний спосіб стала відома ось ця таємниця, хто відповідно і повинен тоді її зберігати. І журналісти, до яких потрапляє ця інформація, вже не повинні… світова практика – вони не несуть відповідальності. Журналіст може навіть і не знати, чи це є державна таємниця, той чи інший документ, чи це розголосила посадова особа, політик тощо.
Сергій Томіленко голова Національної спілки журналістів України
Він додав, що наразі насторожує те, що призначили саме перевірку. Адже “Прямий” та інші телеканали не підписувалися на те, що вмонтовані у державну структуру та в нормативи таємниці. Водночас Томіленко зазначив, що Нацрада могла звернутися до журналістів, що та чи інша інформація є державною таємницею, та спільно порадитися з приводу того, що з нею робити. Також він прокоментував такий аргумент, що відео ДТП “слуги” Трухіна теж може вважатися засекреченою інформацією тому, що у такому випадку відкриває таємницю слідства.
Я з вами погоджуюсь. Просто я веду мову, в який спосіб контролюючі якісь структури можуть реагувати, якщо вони вбачають розголошення якоїсь таємниці. Перше – це просто звернення до телеканалів і журналістів, що давайте поговоримо або давайте вивчимо ту чи іншу проблематику, якщо вони її вбачають. Зараз стадії переговорів, стадії порозуміння, стадії взаєморозуміння не було. Водночас призначена перевірка. Ми всі знаємо, що результатами таких перевірок для телерадіоканалів можуть бути попередження, штрафи. Ми знаємо, що кожна така санкція може далі калькулюватися і вести до позбавлення ліцензії, вести до втрати аудиторії. Тому ми занепокоєні. Ми зараз будемо надавати теж юридичну допомогу телеканалам та медіа і будемо вивчати цю ситуацію. Але, насамперед, держава не повинна робити крайніми журналістів. І ми повинні захищати право людей і аудиторію на доступ до інформації.
Сергій Томіленко голова Національної спілки журналістів України
Також Томіленко припустив, чи можуть ухвалювати рішення щодо телеканалу “Прямий” та інших телеканалів на засіданні РНБО, що відбудеться 11 лютого. Він висловив сподівання, що санкції все ж ухвалюватимуть проти справжніх ворогів України, а не журналістів та телеканалів.
Звичайно, сам факт, що буде засідання РНБО – ми б хотіли, щоб це було те засідання, яке б не насторожувало українських журналістів, а яке б насамперед насторожувало ворогів України. Відповідно, ми чекаємо від засідання РНБО тих відповідей, які заспокоять українців, що ситуація контрольована, і ми максимально готові захистити Україну і оборонятися від зовнішніх загроз.
Водночас те, що вже сьогодні Нацрада призначила цю перевірку, те, що формулюється розголошення держтаємниці і загроза небезпеці, то це теж може винестись завтра на цю раду. І ми теж з вами не знаємо, якого роду можуть бути санкції.
Сергій Томіленко голова Національної спілки журналістів України
Влада знову тисне на незалежні ЗМІ? Нацрада призначила перевірку “Прямому”
Тож голова НСЖУ підсумував, що сподівається, що РНБО не буде використовувати подібний привід для санкцій та журналісти матимуть можливість вільно висвітлювати діяльність політиків і не доведеться рятувати право українців на отримання різнобічної об’єктивної інформації.
Раніше в ефірі одного з українських телеканалів учасник спецоперації, полковник Роман Червінський розповів, що Офіс президента України погрожував кримінальними переслідуваннями українським розвідникам, які причетні до спецоперації із затримання “вагнерівців”.
Народні депутати схвалили проєкт постанови щодо проміжного звіту так званої ТСК, яка розслідує можливі протиправні дії держслужбовців та інших осіб, що могли сприяти порушенню суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості України та становити загрозу нацбезпеці.
Нагадаємо, співголова фракції “Європейська Солідарність” Ірина Геращенко заявив, що Верховна Рада має створити неупереджену слідчу комісію по “вагнергейту”, оскільки після пресконференції Володимира Зеленського його брехня стала ще очевиднішою.
Як повідомлялося раніше, група журналістів-розслідувачів Bellingcat звертатиметься до Офісу президента по коментарі, аби отримати відповіді на запитання щодо зриву спецоперації із захоплення “вагнерівців”.
Крім того, ексочільник Головного управління розвідки Василь Бурба заявив, що Зеленський дав вказівку перенести спецоперацію по “вагнерівцях”.
Раніше шеф-редактор видання The Insider Роман Доброхотов заявив, що українська влада намагалася вплинути на журналістів, які проводили розслідування обставин зриву спецоперації по “вагнерівцях”.
Крім того, згідно з розслідуванням журналістів Bellingcat саме керівник Офісу президента Андрій Єрмак запропонував перенести операцію на тиждень.
17 листопада група журналістів-розслідувачів Bellingcat оприлюднила розслідування у “справі вагнерівців з якого стало відомо, що Зеленський був уперше поінформований щодо спецоперації з затримання “вагнерівців” 15 червня 2020 року під час брифінгу з питань безпеки з керівниками спецслужб.
Крім того, саме керівник Офісу президента Андрій Єрмак запропонував перенести операцію на тиждень.Так, президент Володимир Зеленський визнав факт проведення спецоперації по захопленню російських найманців з ПВК “Вагнера”, однак назвав її “ідеєю інших країн”.
Водночас секретар Ради національної безпеки Олексій Данілов заявив, що жодного документа про зірвану спецоперацію щодо “вагнерівців” в РНБО немає.
Нагадаємо, адвокат Ігор Головань наголосив, що чинна влада тисне на телеканал “Прямий” за допомогою фейкових кримінальних проваджень.
Також стало відомо, що співробітники ДБР почали прослуховувати працівників телеканалу “Прямий”.
3 вересня 2020 року Національна рада з питань телебачення та радіомовленні позбавила “Прямий FM” ліцензії на мовлення.
Раніше повідомлялося, що керівництво ДБР вимагало арештувати “Прямий” канал, щоб припинити його діяльність.
Крім того, керівник слідчої групи ДБР Олег Корецький заявив, що фактичне керівництво Державного бюро розслідувань в особі Олександра Бабікова чинило тиск на слідчих з метою арештувати телеканал “Прямий”.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Нацрада не мала призначати перевірку щодо оприлюднення державної таємниці, адже саме держава відповідальна за це – Томіленко appeared first on Прямий.
Схожі новини
СБУ повідомила про підозру ексведучому медведчуківського каналу
Сили оборони уразили нафтобазу в Тульській області
У Києві відновила роботу станція “Лук’янівська” після російської атаки