fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

На захисті морського узбережжя: як комплекси Harpoon допомагають знищувати російські кораблі

Українські військові отримали від західних союзників мобільні берегові протикорабельні комплекси Harpoon для захисту морського узбережжя та знищення російських кораблів. Це одна з найвідоміших та найпотужніших протикорабельних систем у світі. ЗСУ вже продемонстрували своє вміння використовувати ПКР – двома ракетами Harpoon було знищено корабель Чорноморського флоту РФ.
Harpoon – американська протикорабельна ракета, одна з найпоширеніших у світі. Розроблена та випускалася компанією McDonnell Douglas, наразі ж випускається компанією Boeing Defense, Space & Security. У 2004 році виробником була поставлена семитисячна ракета з моменту введення її в експлуатацію в 1977 році. На її основі була створена ракета для враження наземних цілей AGM-84E SLAM.

фото: boeing.com

“Гарпун” веде свою історію з 1965 року, коли Військово-морські сили США почали вивчати можливість створення ракети для враження підводних човнів, які пливуть на поверхні. При цьому дальність пуску ракети мала складати 45 км. Проекту була присвоєна кодова назва “Гарпун”. Але пріоритети програми змінилися в 1967 році, коли ізраїльський есмінець “Ейлат” був потоплений двома ПКР П-15 “Терміт”, випущеними з двох єгипетських ракетних катерів проекту 183Р. Цей випадок показав ефективність такого виду зброї як протикорабельна ракета. Тому основним завданням проекту “Гарпун” стала боротьба з надводними кораблями.

фото: Defence Express

Офіційно роботи над новою ПКР почалася в 1968 році. Спочатку носіями ракети мали виступати виключно патрульні морські літаки, але згодом було вирішено створити три варіанта ПКР: для авіації, надводних кораблів та підводних човнів. Вони отримали позначення AGM-84A, RGM-84A и UGM-84A відповідно. Перший випробувальний запуск ракети відбувся в жовтні 1972 року. Під час своїх перших запусків “Гарпун” був оснащений твердопаливним ракетним двигуном. Але через вимоги збільшити дальність польоту до 90 км, розробник вирішив оснастити ракету турбореактивним двигуном Teledyne/CAE J402.

фото: boeing.com

Серійний випуск ПКР “Гарпун” розпочався в 1975 році, а через два роки, в 1977-му корабельна версія ракети RGM-84 була офіційно прийнята на озброєння ВМС США. В 1979 році на озброєння поступив авіаційний варіант ПКР – AGM-84. Спочатку нею оснащувалися лише морські патрульні літаки P-3 Orion, але в подальшому як носії нової ПКР почали застосовуватися інші й літаки, навіть стратегічний бомбардувальник B-52H. Всього в програму створення ПКР “Гарпун” було вкладено понад 320 мільйонів доларів.
Конструктивно “Гарпун” складається з чотирьох частин. Носова частина ракети – це головний або приладовий відсік. Далі за ним йде бойова частина, маршовий двигун та хвостовий відсік.

фото: boeing.com

В приладовому відсіку знаходяться системи наведення та управління польотом ракети. Він покритий спеціальним радіопрозорим ковпаком. Наведення ракети здійснюється за допомогою активної радіолокаційної головки самонаведення AN/DSQ-28, яка забезпечує самостійний пошук, захоплення і наведення на ціль. Дальність виявлення цілі типу есмінець становить 40 км в ясну погоду та 23 км в дощову, а цілі типу ракетний катер – 18 і 10 км відповідно.
З моменту створення ракети було випущено безліч модифікацій, включаючи повітряні, корабельні та версії для підводних човнів. Harpoon також зазнав багатьох модернізацій, що дало змогу покращити дальність дії ракет та точність наведення. Різні види цієї потужної протикорабельної ракети експортувалися в 32 країни світу.

фото: boeing.com

Загальні характеристики

Призначення: протикорабельна ракета
Розробник: The McDonnell Douglas Astronautic Company — East
Силова установка: турбореактивний двигун Teledyne CAE J402[en] з тягою 300 кгс (2,9 кН). На ракетах RGM/UGM-84 використовується стартовий твердопаливний прискорювач A/B44G-2 або -3, який забезпечує тягу 53 кН працюючи протягом 2,9 секунди.
Довжина:

AGM-84: 3,8 м
RGM/UGM-84: 4,6 м

Вага:

AGM-84: 519 кг
RGM/UGM-84: 628 кг

Діаметр: 340 мм
Розмах крил: 914 мм
Максимальна висота польоту: 915 м
Дальність польоту:

AGM-84D (Block 1C): 220 км
RGM/UGM-84D (Block 1C): 140 км
AGM-84E (Block 1E) : 93 км
AGM-84F (Block 1D): : 315 км
RGM-84F (Block 1D): 278 км
RGM/AGM-84L (Block 2): 278 км
AGM-84H/K (Block 1G / Block 1J): 280 км

Швидкість польоту: 855 км/год
Системи наведення: радіолокаційна головка самонаведення
Боєголовка: WDU-18/B проникного типу, вагою 222 кг
Вартість: 1,527,416 доларів
Дата прийняття на озброєння:

корабельний варіант (RGM-84A): 1977
авіаційний варіант (AGM-84A): 1979
варіант для субмарин(UGM-84A): 1981
SLAM (AGM-84E): 1990
SLAM-ER (AGM-84H): 1998 (поставки); 2000 (досягнення експлуатаційної готовності)
SLAM-ER ATA (AGM-84K): 2002 (досягнення експлуатаційної готовності)

Бог грому та блискавки: як сучасні ПЗРК “Перун” знищують російські ударні гелікоптери Ка-52 “Алігатор”

Нагадаємо, 17 червня 2022 року в акваторії Чорного моря двома ракетами “Гарпун” було уражено рятувальне буксирне судно російського Чорноморського флоту “Василий Бех”, який перевозив на захоплений острів Зміїний озброєння та боєприпаси. На борту буксира знаходився зенітно-ракетний комплекс “Тор”, який був призначений для вирішення завдань протиповітряної і протиракетної оборони буксира.
США підтвердили, що удар по російському буксиру завдали саме протикорабельною ракетою “Гарпун”. Того ж дня, за даними голови Одеської ОВА Максима Марченка, підбите судно “Василий Бех” затонуло.
Тим часом, на думку екскомандувача військами НАТО в Європі Філіпа Брідлава,  Україна може завдати нищівного удару по Кремлю, атакувавши міст через Керченську протоку. Для цього можна використати ракети Harpoon, які були надані Україні західними союзниками.
Як відомо, у червні міністр оборони США повідомив про вміст нового пакету допомоги, до якого передбачає додаткову артилерію, озброєння берегової оборони, боєприпаси для артилерії та передових ракетних систем, зокрема і дві системи берегової охорони із ракетами Harpoon.

Розмір не має значення: американські дрони-камікадзе Switchblade ефективно знищують ворога у надскладних умовах

Тим часом українські захисники успішно застосовують на практиці надані Великою Британією ракети Brimstone класу “земля-земля” або “повітря-земля”. Така зброя допомагає діставати ворога навіть у глибокому тилу. Ці ракети можуть зіграти визначну роль у війні, адже завдяки низькому рівню шуму та малому тепловому сліду Brimstone практично невидимі для ворожої ППО.
Як повідомляв “Прямий”, через зручність використання, точність вогню та дальність гаубиці М777 отримали вже багато позитивних відгуків від українських захисників, які встигли їх оцінити та випробувати у бойових умовах. Цю установку, яку називають до того ж найлегшою гаубицею калібру 155 міліметрів, воїни ЗСУ прозвали “три сокири”.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post На захисті морського узбережжя: як комплекси Harpoon допомагають знищувати російські кораблі appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією