8 березня Президент України Володимир Зеленський прибув з робочим візитом до Туреччини. Країни уклали низку угод на рівні міністерств оборони. Також глави держав обговорили питання українських полонених, зокрема репресованих Росією кримських татар, та перспективи проведення “мирного саміту”.
Про це йшлося на спільній пресконференції Володимира Зеленського та Реджепа Таїпа Ердогана.
“Мирний саміт”
Президент Туреччини заявив, що його країна готова прийняти мирний саміт щодо війни в Україні. На нього Стамбул хоче запросити представників Москви. Він нагадав, що Туреччина від самого початку робила і робить свій внесок для мирного врегулювання війни в Україні на основі переговорів.
“З іншого боку, ми для відновлення миру готові відновити процес переговорів, який раніше відбувся в Стамбулі”, – додав президент Ердоган.
Президент Володимир Зеленський заявив, що сьогодні він і президент Туреччини говорили багато про українську “формулу миру”. Глава держави поінформував Ердогана про підготовку саміту миру на рівні лідерів. Водночас Зеленський відреагував на формат, запропонований Ердоганом. За його словами, Україна не бачить представників Росії на цьому саміті.
“Ми не бачимо, як можна запрошувати людей, які все блокують, руйнують і вбивають. Ми хочемо отримати результат. Результат – справедливий мир для України. Тому спочатку цивілізовані країни розроблять план, а вже потім будуть залучати представників Росії, які захочуть справедливого миру”, – наголосив Зеленський.
Визволення українських полонених
Президент України Володимир Зеленський заявив, що він розраховує на турецького колегу Реджепа Таїпа Ердогана у питанні повернення з російського полону кримських татар.
Глава Української держави зазначив, що поки що ніхто не зміг повернути кримських татар з російського полону. До початку повномасштабного вторгнення нашій країні вдалося повернути лише кілька людей, але більшість залишаються у полоні.
“Я сьогодні прибув (до Туреччини – ред.) з оновленим списком, і це біль, що він оновлюється, що їх стає в списку більше. На жаль, вони не повертаються додому. Тут я розраховую на президента Ердогана. Я впевнений, що він зможе це зробити принаймні спробує”, – заявив Зеленський.
Міждержавні угоди
Україна та Туреччина домовилися про спільні проєкти, а на рівні міністерств оборони двох укладено низку документів.
“Відбулись, як і завжди, цілком щирі та продуктивні перемовини Україна-Туреччина. В оборонній сфері та на урядовому рівні, і на рівні компаній наших держав досягнуто домовленостей про спільні проєкти”, – йдеться у повідомленні.
Зеленський зазначив, що провів зустріч із представниками оборонно-промислового комплексу Туреччини і Україна готова рухатися максимально оперативно в реалізації проєктів, які обговорювалися.
Окрім того, Україна та Туреччина підписали угоду про створення системи електронного обміну попередньою інформацією між митними органами двох держав. Угода, що полегшить торгівлю між державами була підписана в присутності українського президента та президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана.
Відповідно до документа, інформаційний обмін здійснюватиметься між Державною митною службою України та Міністерством торгівлі Туреччини. На підставі угоди буде створено систему електронного обміну попередньою інформацією, за допомогою якої здійснюватиметься обмін заздалегідь визначеним набором даних в електронній формі.
Інформація, отримана митними органами сторін, сприятиме прискоренню руху товарів і транспортних засобів через кордони обох держав, а також протидії митним правопорушенням.
Схожі новини
Соцмережа X стане платною для нових користувачів
Зеленський підписав закон про мобілізацію: документ набере чинності 16 травня
В Україні прогнозують антирекордний урожай зерна