fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Між Москвою і Вільнюсом розгорівся дипломатичний конфлікт через музей: у РФ погрожують захопити Литву “за одну добу”

Між Литвою та Російською Федерацією розпочався дипломатичний скандал через протест литовського президента Гітанаса Науседи проти перейменування музею у Калінінградській області.
Про це повідомляє The Moscow Times.
У Калінінградській області має зберегтися литовська культура, оскільки регіон історично є частиною Малої Литви, заявив президент Литви Гітанас Науседа. “Як би Росія не старалася, Караляучюс ніколи не стане Калінінградом!” – написав Науседа в соцмережі Х.
Він виступив проти перейменування музею литовського поета Крістіонаса Донейлатіса, який розташований у Калінінградській області. “Що далі? Спалювання книг?” – ставить питання литовський президент.
На його переконання, у регіоні необхідно зберегти спадщину Малої Литви, хоча її мешканці “давно зникли”.
Музей, про який ідеться, розташований у селищі Чисті Ставки під Калінінградом. Він розташований у будівлі колишньої лютеранської кірхи. У XVIII столітті в цьому місці жив і працював поет, основоположник реалізму в литовській літературі Крістіонас Донелайтіс. Музейний комплекс було відкрито 1979 року, а його колекція наразі налічує понад 200 експонатів. 9 січня в Калінінградському обласному історико-художньому музеї повідомили, що музей перейменували на “Літературний музей у селищі Чисті Ставки”. При цьому ім’я литовського поета нібито зберегли в експозиціях, а екскурсоводи продовжують розповідати про нього відвідувачам.
Мала Литва – історичний етнографічний регіон Пруссії, пізніше Східної Пруссії в Німеччині, де жили прусські литовці. Він був розташований на території сучасної Калінінградської області. Караляучюс – литовська назва Калінінграда. У травні 2023 року литовські парламентарії Вілюс Семешка і Пауле Кузміцене запропонували замінити в литовській мові назви Калінінградської області та міста, заявивши, що нинішні слугують “частиною російського наративу”. Однак у Клайпедському університеті ідею визнали політизованою. “Якщо ми будемо використовувати тільки старі, традиційні назви, ми дезорієнтуємо людей. Людина бере карту і не знаходить цих назв”, – пояснювала професор Даля Кіселюнайте.
Слова президента Литви викликали справжню лють у російській владі й погрози захопити країну “протягом однієї добу”.
Перший заступник голови комітету Держдуми з оборони Олексій Журавльов заявив у відповідь, що якщо оцінювати підсумки Другої світової війни з точки зору президента Литви Гітанаса Науседи, який заявив, що Калінінградська область історично є частиною Малої Литви, то можна дійти висновку, що вся Прибалтика має належати Росії.
“Якщо вже й переглядати підсумки Другої світової, то вся Прибалтика, скоріше, повинна Росії належати, як було до революції. Зокрема і Вільна – нинішній Вільнюс – який з 1795 року був столицею Віленської губернії Російської імперії”, – зазначив Журавльов.

Литва розкритикувала європейську “стратегію неескалації” щодо Росії

Російській депутат також зазначив, що Росії міг би бути корисним так званий Сувалкський коридор, який забезпечив би зручне постачання Калінінградської області. Він закликав литовську владу “тримати язик за зубами”, додавши, що литовська армія є “однією з найслабших у світі” і, на його думку, не витримає протистояння з Росією навіть протягом доби.
Прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков теж прокоментував слова Науседи, зазначивши, що вони свідчать про наявність у Вільнюса “територіальних домагань” до Росії.
“Литва є недружньою державою для нашої країни, ворожо налаштованою щодо нас державою, яка, зокрема, як з’ясовується, має територіальні домагання”, – заявив Пєсков. Він підкреслив, що подібні заяви виправдовують “глибокі побоювання” Росії та її дії щодо “забезпечення безпеки держави”.
Справжню істерику висловлювання Науседи викликали в Міністерстві закордонних справ Росії. Офіційний представник МЗС Марія Захарова назвала президента Литви “дурилкою картонною” і порадила йому та іншим литовським політикам вивчати історію.
Вона нагадала, що Вільнюс став литовською столицею завдяки Сталіну. Однак Захарова промовчала про те, що 1939 року Вільнюс був повернутий Литві після поділу Польщі між СРСР і гітлерівською Німеччиною. Не розповіла вона і про те, що вже 1940 року СРСР окупував Литву.
Нагадаємо, раніше у Литві затримали військові вантажі, призначені для армії РФ, їх передадуть Україні.
18 вересня міністр оборони Литви Лаурінас Кащюнас заявив про плани країни надати Україні додаткову військову допомогу на суму 40-50 мільйонів євро до кінця 2024 року.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Між Москвою і Вільнюсом розгорівся дипломатичний конфлікт через музей: у РФ погрожують захопити Литву “за одну добу” appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією