fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Між двох вогнів: чи справді Лукашенко готовий на військову авантюру проти України

Самопроголошений президент Олександр Лукашенко, перекинувши свої війська на кордон з Україною, опинився між двох вогнів. Попри наполегливі вимоги кремлівського диктатора Володимира Путіна втягнути країну у повноцінну війну, самі білоруси категорично проти такого розвитку подій.
Таку думку в етері “Прямого” висловив політолог Олександр Леонов.
“З одного боку, Лукашенко між двох вогнів. По-перше, білоруський народ категорично проти війни. Вочевидь, саме це не дає можливості Лукашенку піти на авантюру. Він розуміє, чим це для нього персонально закінчиться. З іншого боку, є тиск Путіна, який з 2022 року намагається змусити Лукашенка вступити у війну. І зараз ще одним стримуючим фактором є той факт, що Лукашенко підозрює, що білоруська армія не поспішатиме його захищати”, – зазначив він.
Водночас Леонов не виключив провокацій на білорусько-українському кордоні з боку російських сил, зокрема “вагнерівців”, без згоди на це Лукашенка.
“Але є один важливий нюанс. Наприклад, коли говорять про накопичення білоруських військ навколо кордону через навчання, є інформація про те, що там є і “вагнерівці”. Ніхто не гарантує, що вони не вдадуться до якихось збройних провокацій. Ми досі не знаємо, чи давав Лукашенко у 2022 році дозвіл на використання своєї території, чи його просто ніхто не запитував. Зараз може статися так само”, – вважає політичний експерт.

Прикордонне пугало: військовий аналітик пояснив, навіщо Лукашенко вигулює китайські “полонези”

З іншого боку, інформація про “вагнерівців” може свідчити значною мірою про інформаційно-психологічний контекст.
“Це намагання змусити Україну тримати більше військ на кордоні з Білоруссю. Але Лукашенко занадто часто грається з вогнем. І коли він погрожує своїм північним сусідам, країнам Балтії, ніхто не гарантує, що російські частини можуть провести провокації під чужим прапором. Ніхто не буде питати у Лукашенка, але в результаті вигрібати буде він. Тому важливо, що він сам особисто розумів наслідки всіх цих подій. Бо, як на мене, він дуже боїться такого розвитку. І він недарма погрожував ядерною зброєю, якщо хтось “ризикне перетнути кордон Білорусі”, – пояснив Леонов.
При цьому він висловив переконання, що це союзництво між РФ та Білоруссю тримається значною мірою на персоні Лукашенка.
“Бо Росія вимагає від Білорусі того, проти чого виступають білоруси – взяти участь у воєнній авантюрі. Лукашенко потрапив у абсолютну залежність від Путіна після того, як у 2020 році фактично узурпував і захопив владу, попри результати президентських виборів. І зараз у нього немає можливості якось балансувати”, – зауважив Леонов.
“Для нього це дуже важко, бо він втратив можливості для маневру. Він фактично у колосальній залежності від Путіна. Єдине, що він може робити – це не виконувати всі “хотелки”, як відмова від прямої участі від війни. Можливо, він сподівається колись у майбутньому це продати як свою заслугу за те, що він утримав Білорусь від агресії. Хоча, з іншого боку, з точки зору міжнародного права, територія Білорусі була використана для агресії проти України… Тобто все це досить “на тоненькому”, – резюмував політолог.

“Почнемо з того, на чому зупинились у Стамбулі”: Лукашенко від імені Путіна знову запропонував мирні переговори

Як повідомило американське видання Associated Press, Білорусь розгорнула авіацію та війська ППО біля кордону з Україною. Командувач білоруськими військами ППО Андрій Лук’янович заявив, що вони розгорнули зенітні ракети та солдатів радіотехнічного корпусу біля українського кордону. Ця заява прозвучала через день після того, як самопроголошений президент Олександр Лукашенко оголосив про розміщення третини військових країни вздовж кордону.
Водночас Державна прикордонна служба України заперечила слова Лукашенка про перекидання третини армії Білорусі на український кордон. Там заявили, що самопроголошений президент продовжує нагнітати інформаційне середовище агресивними заявами, які не відповідають дійсності.
Згодом Міністерство закордонних справ України закликало владу Білорусі відвести війська, які стягнуті до кордонів нашої країни під приводом навчань. Там також наголосили, що Україна ніколи не робила та не збирається робити жодних недружніх дій проти білоруського народу.
Окрім того, раніше стало відомо, що Білорусь перекине до кордону з Україною свої війська для “посилення” Гомельської та Мозирської областей. У РНБО заявили, що таким чином Мінська намагається відвернути увагу української армії.
11 серпня, як повідомило білоруське оборонне відомство, танки збройних сил Білорусі висунулися в прикордонні райони з Україною – відповідний наказ надав міністра оборони країни. При цьому очільник генерального штабу збройних сил РФ Валерій Герасимов почав віддавати прямі “накази” керівнику генштабу Білорусі Павлу Муравейку, ігноруючи самопроголошеного президента країни Олександра Лукашенка.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Між двох вогнів: чи справді Лукашенко готовий на військову авантюру проти України appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією