fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Метапневмовірус вже в Україні: головний інфекціоніст країни дала поради громадянам

В Україні зареєстровані перші випадки зараження метапневмовірусом (HMPV), фахівці висловлюють занепокоєння тим, що він може стати причиною нової пандемії.
Вже повідомлялося про те, що у Китаї переповнені лікарні через швидке поширення збудника хвороби.
Чому вірус поширюється так швидко?
Головний інфекціоніст Украхїни Ольга Голубовська вважає, що це – відображення процесів еволюції та адаптації мікроорганізмів, які користуються зміненим імунним ландшафтом внаслідок пандемії коронавірусної хвороби 2019, яка, по суті, є системною імунною хворобою.
“Також негативно вплинули на нашу толерантність до інфікування багатьма широко поширеними збудниками тривалі масові локдауни, ми не контактували один з одним, а імунні реакції починаються із місцевих факторів захисту”, – зазначила лікарка.
“Перша хвиля розплати за це почалася позаминулого року із трагічного спалаху RSV-інфекції в світі, ми про це неодноразово розповідали на своїх заходах. Так, відділення невідкладної допомоги в США сезону 2023-2024 рр. були переповнені хворими дітьми до 1 року на це захворювання, ми також спостерігали його зростання у людей похилого віку. Оскільки HMPV є «братом» RSV, настала його черга”, – пояснює Голубовська.
Вона додала, що вітчизняні фахівці, наприклад, професор Андрій Волянський, прогнозували спалахи звичайних респіраторних хвороб після завершення обмежувальних заходів.
“В світі тяжким хворим застосовують інгаляційний рибавірин (зауважте – емпірично, оскільки доказів немає із зрозумілих причин). В нашій країні така форма рибавірину не зареєстрована, а таблетована навряд чи буде ефективна, спираючись на наш досвід”, – наголосила Голубовська.
Що робити: поради Ольги Голубовської

По-перше, не панікувати. Ще раз, фактор часу – вирішальний для тактики ведення хворих. В разі виникнення респіраторного захворювання, особливо у груп ризику, бажано його підтвердити. Серед усіх ГРВІ найнебезпечнішими були грип та COVID-19, зараз до тестування треба додавати і метапневмовірус, особливо у госпіталізованих хворих, ресурс є. Якщо ви захворіли – вимірюйте правильно сатурацію крові пульсоксиметром.
По-друге, звичайна профілактика інфекції полягає в уникненні/зменшенні ризиків повітряно-краплинної передачі (обмеження контактування із хворими на респіраторні захворювання, особливо груп ризику, мити руки, провітрювання приміщень, волога уборка). Все це, звичайно, не гарантує зараження, але ж ми памʼятаємо, що уся справа в дозі збудника, що на вас «нападає»: чим вона менше, тим більше шансів мати нетяжке захворювання.
По-третє – загальна рекомендація. Слідкуйте за своїм здоровʼям, своєчасно діагностуйте патологію (наприклад, синдром інсулінорезистентності, патологію щитоподібної залози), приймайте вітаміни, особливо Д (за призначенням лікаря), в багатьох є його недостатність або дефіцит, а він, у т.ч. є гормоном імунної системи.

Головна інфекціоністка України закликала лікарів не зволікайти з госпіталізацією, якщо хворий щоденно “прогресує”.
“Памʼятайте, що тяжкість перебігу оцінюється не тільки і не стільки по показниками температури, як по загальному стану хворого, особливо у груп ризику. Вважається, що супутні інфекції з іншими вірусами або бактеріями можуть бути тригером тяжкого перебігу захворювання, тому застосування емпіричної противірусної терапії препаратами широкого спектру дії може бути обґрунтовано”, – підсумувала Ольга Голубовська.
Раніше повідомлялося, що на тлі зростання кількості випадків захворювання метапневмовірусом (HMPV) у Китаї переповнені  лікарні. Попри занепокоєння, що він може стати причиною нової пандемії, як COVID-19, офіційний Пекін применшує проблему поширення HMPV, видаючи це за щорічне зимове явище.
В Україні станом на 5 січня зареєстрували 13 підтверджених випадків зараження метапневмовірусом (HMPV)

Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.

The post Метапневмовірус вже в Україні: головний інфекціоніст країни дала поради громадянам appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією