Пандемія коронавірусу ініціювала бум світової медицини. Про те, скільки заробили провідні компанії на антіковідних вакцинах і як їх розробки можуть привести до прориву в лікуванні безлічі хвороб у майбутньому
Навіть якщо відкинути вбік абсурдні конспірологічні теорії, фармацевтичні компанії називають одними з головних “бенефіціарів” пандемії коронавірусу, поряд з виробниками смартфонів, ноутбуків або програм для віддаленої роботи.
Дійсно, під час пандемії, особливо на її перших етапах, попит на їх продукцію багаторазово перевищував виробничі можливості. А багато західних країн ще й надавали фармацевтам пряму фінансову підтримку, з урахуванням соціальної важливості завдання – скоріше розробити вакцину від ковіду.
Втім, і у топових світових виробників вакцин бувають провали навіть в нинішніх, максимально сприятливих для них ринкових умовах. Так, акції компанії Moderna, вакцину якої активно використовують і в Україні, вчора, 4 листопада, впали майже на 18%. І це незважаючи на те, що компанія відзвітувала про 5 млрд доларів доходу за третій квартал поточного року. Це в 32 рази більше, ніж за аналогічний період 2020-го. Але вся справа в завищених очікуваннях – аналітики з Уолл-Стріт прогнозували, що Moderna заробить ще більше – 6,2 млрд дол. за третій квартал.
Загальний річний дохід також виявиться нижче очікуваного – замість 20 мільярдів, компанія отримає в 2021-му лише від 15 до 18 млрд дол. виручки. Такі новини негайно відбилися не тільки на акціях Moderna, але і на її прямих конкурентах по ринку антиковідних вакцин – Pfizer, BioNTech і Novavax. За лічені години вони сумарно втратили 24,5 млрд дол. ринкової вартості, хоча потім ситуація стабілізувалася.
Такі ринкові “гойдалки” добре показують динамічність молодого ринку вакцин проти коронавірусу. А також вкрай високі очікування, які покладаються на їх виробників. Адже передові мРНК-технології, які вперше були апробовані при створенні антиковідних вакцин багато в чому визначать майбутнє всієї фармакологічної індустрії. Пандемія коронавірусу, за багатьма прогнозами, може закінчитися або принаймні різко піти на спад вже в осяжному майбутньому. А інші хвороби нікуди не подінуться. І набутий виробниками за час пандемії досвід наблизить перемогу і над ними.
Великі гроші
На відміну від компанії Moderna, справи в іншого провідного виробника вакцини, Pfizer, йдуть навіть краще, ніж планувалося. 2 листопада в компанії заявили, що планують заробити на своїй вакцині 36 млрд. дол. Це на 7% більше, ніж очікувалося в липні, і в два рази більше – ніж на початку цього року.
Компанія закріпилася як впевнений лідер на найбагатших ринках – США і Євросоюзу. З квітня її ринкова частка в США зросла з 56% до 74%, в ЄС – з 70% до 80%.
Варто відзначити, що світовий ринок вакцин проти коронавірусу дуже асиметричний. Власне, і повноцінного відкритого ринку як такого ще не існує, оскільки у вільний продаж, принаймні, легальний, вакцини поки не надійшли. А значна частина препаратів в принципі розподіляється на некомерційних підставах, зокрема, через глобальну ініціативу COVAX. А багато країн з гуманітарних або інших міркувань просто дарують іншим великі партії вакцин.
Так, в абсолютних цифрах, згідно з даними аналітичної компанії Airfinity, безумовним світовим лідером за кількістю зроблених щеплень є китайська CoronaVac. За нею йде Pfizer, на третьому місці знову китайці – з Sinopharm. Від них трохи відстає AstraZeneca, а Moderna і всі інші виробники йдуть далеко позаду.
Схожі новини
Назвали зарплати українських держслужбовців
Скільки миротворців потрібно Україні для гарантій безпеки: Зеленський назвав кількість
CNN: Трамп планує переговори з Путіним невдовзі після інавгурації