fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Крим не буде визнано російським, а мирні переговори можливі лише після припинення вогню – Зеленський

Президент України Володимир Зеленський провів брифінг, на якому охопив широке коло питань — від категоричної відмови визнавати Крим російською територією до умов потенційного припинення вогню. Він окреслив подальші дипломатичні кроки, включаючи майбутні зустрічі з лідерами ключових країн, та заявив про готовність до діалогу з Дональдом Трампом у Ватикані.
Відповідний брифінг транслювало “Суспільне”.

Україна відкрита до припинення вогню, але стоїть на позиції своєї територіальної цілісності
“Повідомлення від ЗМІ — це сигнали, але не офіційна пропозиція Україні. Якщо це буде офіційно — ми відреагуємо. До того ж ми не знаємо, чиї це сигнали в медіа — російські чи представників США? Але Україна не визнає юридично Крим російським — ця позиція відповідає нашій Конституції”, — наголосив Зеленський.

Варто додати, що ця заява прозвучала у відповідь на публікацію Wall Street Journal про можливу пропозицію США щодо визнання анексії Криму та створення нейтральної зони навколо Запорізької АЕС під американським контролем.

Умови припинення вогню та дипломатичні ініціативи

Президент детально окреслив українське бачення припинення вогню. За його словами, повне припинення вогню передбачає відсутність будь-яких ударів по території України. Якщо ж перемир’я буде частковим, Україна готова до дзеркальних заходів.

“Якщо не б’ємо по енергетиці, не б’ємо по енергетиці у відповідь. І відповідно, якщо не йдуть удари далекобійною зброєю, Росія не використовує далекобійну зброю, Україна не використовує далекобійну зброю”, — пояснив глава держави.

Зеленський анонсував посилення дипломатичної активності України на міжнародній арені.
Найближчими днями заплановані зустрічі з президентом ПАР Сирілом Рамафосою, який головує в G20, президентом Польщі в рамках саміту “Тримор’я”, президентом Чехії та прем’єр-міністром Іспанії Педро Санчесом.

Крім того, Президент України висловив готовність зустрітися з президентом США Дональдом Трампом у Ватикані, куди він прибуде разом з першою леді Оленою Зеленською для участі у прощанні з Папою Римським Франциском.

Питання НАТО та безпекові гарантії

Зеленський рішуче підкреслив, що Росія як країна-агресор не має права вимагати від України відмови від вступу до НАТО.

“Ніхто не може накласти вето, як країна поза НАТО, на членство України в НАТО. Росія поза НАТО. Росія, окрім того, що вона країна-агресор, вона не може говорити про гарантії безпеки для України, вона їх порушує”, — зазначив президент.

Водночас Зеленський поставив логічне запитання: “Якщо ми відмовляємось від НАТО, від чого відмовляється Росія? Тобто вони раніше казали, що вони пішли в Україну захищати безпеку своєї держави, тому що НАТО наближається. Тобто, якщо НАТО не наближається, що буде Росія пропонувати?”

ЗАЕС не функціонуватиме без українського технічного персоналу

Президент наголосив, що Запорізька атомна електростанція не зможе працювати без участі України та її спеціалістів. За його словами, ЗАЕС наразі не працює, і навіть за участі США не зможе функціонувати без українського технічного персоналу.

“Запорізька станція, я про це, мені здається, говорив, що вона сама по собі сьогодні не працює. І без України вона не буде працювати. І Сполучених Штатів, за всієї поваги, не вистачить. Потрібен наш технічний склад”, — наголосив глава української держави.

Президент також висловив занепокоєння щодо безпеки цивільного населення Енергодара, де розташована ЗАЕС і який наразі перебуває під тимчасовою окупацією Росії. Зеленський зазначив, що Україна готова до співпраці зі Сполученими Штатами щодо відновлення роботи ЗАЕС, але лише після того, як російські війська будуть виведені з цієї території.

Інформація про китайську участь у виробництві дронів для Росії

Окремо президент повідомив, що доручив Службі безпеки України передати китайській стороні інформацію про громадян КНР, які працюють на російському заводі з виробництва дронів.
“Вважаємо, що може так бути, згідно з нашою інформацією, що Росія вкрала, домовилася з цими громадянами після домовленості з керівництвом Китаю, вкрала ці технології, тому що там описано в інформації та китайські технології щодо роботи над цими дронами”, — заявив Зеленський.
Служба зовнішньої розвідки України також передасть китайській стороні інформацію щодо постачання зброї Росії.

Американська допомога та потенційні інвестиції

Щодо американської допомоги Україні, президент зазначив, що допомога, яка надходить зараз, була затверджена Конгресом ще рік тому, а про нову допомогу поки що не велося переговорів. Зеленський висловив сподівання, що закупівля систем ППО “Patriot” може стати частиною нового пакета допомоги, хоча конкретної відповіді від США з цього питання ще не було.

Президент також розповів про спільну роботу над угодою щодо корисних копалин із США, над якою наразі працюють юристи з обох країн. Ця угода потребуватиме ратифікації українським парламентом.

“У нас зараз є ‘Мотор Січ’, сьогодні прилетіла ракета. Якщо завтра мені дають в Запоріжжя Patriot з американцями, який захищає ‘Мотор Січ’, нехай заходять і будемо працювати разом”, — підсумував свою відкритість до американського партнерства Володимир Зеленський.

Поділитися цією публікацією