fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Костянтин Єлісєєв про Саміт миру: для нас ключовим залишається посилення міжнародної коаліції на підтримку України

Дипломатичний радник п’ятого Президента Порошенка, Представник України при Європейському Союзі у 2010-2015 роках, Надзвичайний і Повноважний Посол України Костянтин Єлісєєв в ефірі “Прямого” прокоментував результати Саміту миру у Швейцарії.
Він наголосив, що для України головним завданням залишається зміцнення міжнародної коаліції на підтримку нашої держави.
“Для нас ключовим є, було і залишається – це формувати міжнародну коаліцію підтримки єдності і солідарності з Україною. Те, чим власне займалися ще з 2014 року. І нам треба цю коаліцію посилювати”, – переконаний Єлісєєв.
“Якщо виходити з мети саміту, наскільки я розумію, метою саміту було об’єднати зусилля колективного Заходу з країнами так званого Глобального Півдня навколо так званої “формули Зеленського” Я би сказав, навколо формули або ідеї перемоги України. На жаль, боротьба за підтримку Глобального Півдня поки що не дала бажаних результатів”, – констатує дипломат.

Поразка Путіна, ейфорія влади та “уроки Стамбулу”: Валерій Чалий підбив підсумки Саміту миру у Швейцарії

Він також застеріг українську владу від надмірного підігрівання очікувань. “Це мені нагадує, як свого часу були розігріті очікування від контрнаступу української сторони. Так само це сталося і тепер – влада перегріла очікування.
На жаль, Саміт миру став не Самітом про мир, а Самітом про майбутні переговори з російським агресором. І в результаті у Швейцарії стало зрозуміло, що особливо країни Глобального Півдня чекають не на перемогу України, а на якнайшвидші переговори з путінським режимом. Показово, що ключові регіональні країни не підписали текст комюніке”, – зауважує Костянтин Єлісєєв.
“У мене є багато питань до часу обрання проведення цього саміту, адже інколи у дипломатії дуже важливе значення має своєчасність, сприятлива ситуація для проведення того чи іншого заходу. На сьогодні, можливо, це був не дуже сприятливий час”, – вважає Єлісєєв.
“По-друге щодо самого документу, його статусу. Це, по суті, декларація про наміри. На мій погляд, основою для досягнення справедливого, тривалого і всеохоплюючого миру в Україні має залишатися резолюція Генасамблеї ООН, яка була ухвалена у лютому 2023 року і за яку проголосувала 141 країна.
На відміну від комюніке, де тільки три теми – продовольча безпека, безпека атомної електростанції, зокрема Запорізької АЕС, і гуманітарна складова обмін полоненими та повернення українських дітей, – в резолюції Генасамблеї, яку я згадав, є і питання виведення російських загарбників з території України, і питання повного відновлення суверенітету і територіальної цілісності України. Є й питання неприйнятності застосування ядерної зброї, ядерної безпеки, обміну полонених. За неї проголосувала 141 країна. І зауважу, що такі країни як Саудівська Аравія, Пакистан, Йорданія, Ірак, які відмовилися зокрема від підписання цього комюніке, проголосували за резолюцію Генасамблеї. Більше того – Китай утримався при голосуванні за резолюцію Генасамблеї. Резолюція має більше політичної ваги, ніж, при всій повазі, комюніке”, – наголосив дипломат.

Саміт миру у Швейцарії: неадекватна оцінка створює химерне уявлення, яке шкодить справі

Він зазначив, що на резолюцію Генасамблеї можна посилатися у міжнародних судових інстанціях, приміром, у Міжнародному кримінальному суді, суді ООН тощо.
“Але якщо це вже відбулося і ми вийшли на ці 3 теми, то чому на саміті не було Генерального секретаря ООН? Це його хліб. Чому на саміті, де ми говоримо про тему ядерної безпеки, не було Генерального директора МАГАТЕ Гроссі? Чому на саміті, де ми говоримо про продовольчу безпеку, це теж важлива складова, не було, наприклад, керівника продовольчої програми ООН або Червоного Хреста, коли ми говорили про обмін полонених”, – констатує Єлісєєв.
“На жаль, у нас ще далека дорога у роботі з країнами Африки та Азійського континенту. Де обіцянка відкрити додатково 10 посольств? Їх так і не було відкрито. Зверніть увагу, від Африки та Азії була мізерна кількість країн учасниць і мізерна кількість підписала. Це теж виклик для української дипломатії, і я хотів би, щоб про це теж відверто поговорили всередині”, – говорить Костянтин Єлісєєв.
“Саміт показав, що нам дуже багато є над чим працювати, він показав, що до миру ще дуже далеко і що формула Зеленського не є єдиною безальтернативною формулою для досягнення миру”, – констатує дипломат.
“Ми маємо значно посилити, щоб досягти бажаного результату, переговорні позиції. Для того, щоб посилити. у нас є всі інструменти. Це – наші західні партнери. Це прописні істини – більше зброї, більші санкції, F16, причому ніякої затримки не повинно бути. Жодного обмеження використання нами щодо дальності і кількості, західної зброї проти російських цілей на території росії – легітимних цілей. Це важливе питання”, – наголосив Єлісєєв.
“І ключовим гравцем, який дійсно може принести перемогу, є Збройні Сили України. Тому їх треба продовжувати посилювати. Тоді ми можемо, загнавши путіна в глухий кут, наклавши на нього удавку, змусити зробити те, що потрібно – відновити принципи міжнародного права, відновити суверенітет і територіальну цілісність України”, – вважає Єлісєєв.

Україні передусім потрібна реалізація трьох пунктів ухваленого комюніке – Вікторія Сюмар про Саміт миру

“На мій погляд, ключі до миру, кроки до миру більше готуються вже на саміті у Вашингтоні, на саміті НАТО. І я б, наприклад, набагато більше дипломатичного, фінансового, політичного ресурсу інвестував би саме у цей захід. Ми маємо розуміти, що членство України в НАТО – це буде вирок путіну, і буде мир, і наша перемога. Це треба остаточно викарбувати, і цю тезу далі проводити як серед наших західних партнерів, де все більше і більше країн це розуміють, так і серед країн так званого Глобального Півдня”, – резюмує Єлісєєв.
Як відомо, за ініціативою України на швейцарському курорті Бюргеншток 15 червня стартував перший Глобальний саміт миру за участі 100 делегацій – 92 країн і 8 міжнародних організацій.
16 червня учасники Глобального саміту миру погодили спільне комюніке, в якому підтвердили відданість утриманню від погрози силою або її застосування проти територіальної цілісності будь-якої держави, включно з Україною.
До слова, у переддень Саміту, 14 червня, під час виступу в МЗС РФ російський диктатор Володимир Путін назвав умови для припинення бойових дій в Україні. Він заявив, що українські війська мають бути повністю виведені з територій Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей у межах адміністративних кордонів. Крім того, Україна має повідомити про відмову від вступу до НАТО. Якщо ці умови будуть виконані, то Росія нібито негайно припинить вогонь.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Костянтин Єлісєєв про Саміт миру: для нас ключовим залишається посилення міжнародної коаліції на підтримку України appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією