План контрнаступу на Мелітополь був ключовим для України, але генерал Олександр Сирський наполіг на поверненні Бахмута, що змінило стратегію і призвело до невдачі на обох напрямках.
Про це йдеться в розслідуванні New York Times про роль американців в українських операціях проти Росії.
Видання розповідає, що контрнаступ готувався і потім проходив в умовах гострої конкуренції за ресурси та особистого антагонізму між двома головними керівниками ЗСУ – головнокомандувачем Валерієм Залужним та командувачем Сухопутних сил Олександром Сирським, якому симпатизував президент.
Як пише NYT, американці наполягали на необхідності зосередити усі сили на одному напрямку, аби завдати потужного удару, який росіяни не втримають. Таким був початковий план, який начебто і був узгоджений. Але згодом українське командування вирішило наступати одразу на трьох напрямках, і американців про це не попередили.
Водночас Сирський був незадоволений тим, що йому дали другорядну роль у контрнаступі. Американські партнери, які знали про це, телефонували йому, щоб упевнитися, що той розуміє план. У відповідь той сказав: “Я не згоден, але в мене є наказ”.
Контрнаступ спершу планували почати 1 травня, а до того кілька місяців мали піти на підготовку бригад. Для навчання в Європі мали виділити чотири бригади новобранців і чотири досвідчені бойові бригади, кожна чисельністю від 3 до 5 тисяч солдатів.
Однак Сирський виступив за те, щоб відправити на навчання лише бригади новобранців, більшість із яких віком 40-50 років. Його підтримав президент України Володимир Зеленський. Саме це стало ключовим складником зриву контрнаступу, пише NYT.
Зрештою, основний наступ мав відбутися в напрямку Мелітополя силами 12 бригад (8 із них готували в Україні), які мав очолювати генерал Олександр Тарнавський. Тоді ще командувач морської піхоти Юрій Содоль мав здійснити маневр на Маріуполь, а Сирський — очолити наступ біля Бахмута.
Однак останній вирішив змінити план і сконцентрувати удар біля Бахмута, а не на півдні. Для цього йому були потрібно більше особового складу і боєприпасів. Зрештою, Зеленський наказав розділити боєприпаси порівну між Сирським і Тарнавським, а також віддати командувачу Сухопутних військ 5 із 12 бригад, які готували для наступу на Мелітополь.
Про все це не повідомили американським партнерам, і вони дізналися про це лише зі звітів розвідки, яка помітила, що українські війська рухаються в напрямках, які не відповідали узгодженому плану. Зрештою, Залужний зізнався американським генералам, що план змінили, вирішивши наступати одразу в трьох напрямках.
За словами представника американської розвідки, російські командири були здивовані тим, що українці не змогли просунутися до слабко захищеного Мелітополя. Так само не вдалося повернути Бахмут, хоча втрати росіян там значно перевищували українські.
Зрештою Залужний вирішив відволікти росіян, відкривши новий напрямок фронту – розпочалася українська десантна операція в Кринках по інший бік Дніпра навпроти Херсона. Американці вважали цю операцію приреченою на провал.
Як розповіли NYT представники Пентагону, зрештою відхід українців від початкового плану контрнаступу і з його подальшим безславним провалом підірвав ту довіру між українськими та американськими генералами, яка склалася у 2022 році.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Контрнаступ у 2023 році провалився, бо Сирський за підтримки Зеленського змінив його план – ЗМІ appeared first on Прямий.
Схожі новини
“ПриватБанк” виставив нові ціни на валюту
Уряд дозволив бронювати обмежену кількість працівників критичної комунальної інфраструктури
25 годин критики Трампа: сенатор блокував парламент рекордною за тривалістю промовою