fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Коломойський починає і перемагає: як Зеленський подарував аеропорт Дніпра улюбленому олігарху

Як привласнити державний аеропорт, обійшовши дешевші тендери? Запросто – якщо ти друг президента.
Про це йдеться у програмі “Прямий доказ”на телеканалі “Прямий”.
За президентства Володимира Зеленського український олігарх Ігор Коломойський виграв всі суди з державою, щоб залишити собі колись державний аеропорт у місті Дніпро.

Почнемо спочатку, а саме з року 2009. Тоді постало питання поліпшення інфраструктури тоді ще Дніпропетровська перед Євро-2012. Рада національної безпеки та оборони України ухвалила продати 94,5% акцій авіакомпанії “Дніпроавіа”, яка є власністю Дніпровського аеропорту – такій собі ТОВ “Галтера” з групи Приват Ігоря Коломойського. За 59 мільйонів гривень. Покупець зі свого боку – зобов’язався вкласти в аеропорт 882 мільйонів гривень. Понад сто з них зокрема – в модернізацію злітно-посадкової смуги. Окрім того, смуга, радіомаяк та земельні ділянки, на яких вони розташовані – мали бути передані державі.
Але, звичайно приватизація відбулася. Аеронавігаційне обладнання і злітно-посадкову смугу ніхто державі не передав. Приватизувала аеропорт компанія, яку пов’язана з Ігорем Коломойським. І в подальшому тривали між державою і фактично Коломойським судові процеси, за якими держава вимагала у нього передати злітно-посадкову смугу та обладнання з початку.
А Коломойський казав, що вони не можуть передати аеропорт, оскільки нібито не знають кому його передати.
А з обіцяних 882 мільйонів інвестицій було вкладено вшестеро менше — лише 142 мільйони. Зокрема на реконструкцію – взагалі 6 мільйонів. Термінал як був схожий на радянську їдальню епохи застою – таким і залишився

Коломойському побудують аеропорт за державні гроші – розслідування

Уявіть: з обіцяних 882 млн інвестицій було вкладено вшестеро менше, 142 мільйонів. Зокрема на реконструкцію – взагалі 6 млн. А термінал летовища як був схожий на радянську їдальню епохи застою – таким і залишився
Дніпропетровськ так і не отримав статусу міста-господаря до Євро-2012, і не в останню чергу – через необлаштоване летовище. Чим не привід заявити про порушення умов угоди й усунути Коломойського від управління аеропортом? Але… якось не складалося.
У 2015 році держава спробувала почати таке відтиснення Коломойського – були подані позови. Але в Ігоря Валерійовича завжди були добре налаштовані стосунки в судах. Тому в судах справа була просто заблокована.
Вже у 2019-му президентом став бізнес-партнер Коломойського Володимир Зеленський. А сам олігарх – під тиском американських санкцій повернувся в Україну. З огляду на обставини, Коломойський гостро потребував власного “запасного аеродрому”.
“З іншого боку для Коломойського цей аеропорт є дуже важливим у розрізі того, що він має можливість в будь-який момент, якщо йому потрібно кудись вилетіти, і детективи Національного антикорупційного бюро або прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, або ще хтось не зможуть забезпечити не зліт літака. Або посадити його. Для нього це безпечне покидання території України за необхідністю”, – каже голова правління ГО “Рада захисту конкуренції та споживачів”, співзасновниця “Ліги антитрасту” Агія Загребельська.
Вона нагадала, щоці ціни на авіаквитки з Дніпра до Києва дорожче ніж дніпряни полетіли б Запоріжжя у Відень, на приклад, з Відня до Києва. “Це відображається на ціні квитка. Це дозволяє компаніям, пов’язаним з Коломойським заробляти на цьому надприбутки. Це фактично монополія”, – додає Агія Загребельська.

Два мільярди переплати: у Дніпрі за державний кошт побудують аеропорт для Коломойського

Так, злітати з Києва до Дніпра чи навпаки рейсами компанії МАУ, що належить Коломойському – коштує 2266 гривень. А от з Києва до Відня лоукостом – 1900.
“Але чому в аеропорту Дніпра немає інших перевізників? Тому, що у нас не допускаються на аеропорт інші авіаоператори, такі як FlyDubai, Lufthansa, Белавиа – всі аеропорти погодили слоти, тільки Дніпропетровськ відмовив, – зазначає юристка Олена Доненко.
Як бачимо, і з Дніпра й у Дніпро літає переважно один перевізник – Роза вітрів. Вона теж, до слова, належить Коломойському. Решті – зась. Монополіст завжди прагне позбутися конкурентів
Вишенька на торті. 2020-го верховний суд України ставить крапку у багаторічній тяганині держави проти знахабнілого олігарха. І попри невиконання умов договору купівлі-продажу, постановляє задовольнити вимоги ТОВ “Галтера”. Тобто – визнає за нею право і на злітну смугу, і на радіомаяк, і на землю аеропорту
“За часів Володимира Зеленського Коломойський виграв всі суди з державою, щоб залишити собі аеропорт колись державний в місті Дніпро. За часів його президентства Коломойський забезпечив собі фінансування. Оновлення фактично його аеропорту з державного бюджету”, – підкреслює Агія Загребельська.
Отже, що робити владі, якщо забрати аеропорт у друга президента вона не в змозі? Правильно, побудувати новий. Але от що цікаво – зводити його почали впритул до старого летовища, землю під яким – законодавчо закріпили за олігархом. М’яко кажучи, ситуація дивна
“Ще дивніше – події розгорнулися згодом. На початку лютого 2021 ДП “Фінансування інфраструктурних проєктів” від Мінінфраструктури – оголосило тендер на будівництво нового летовища. Сума фінансування – 5 мільярдів 700 мільйонів гривень. Але впевнену перемогу у торгах здобуло ТОВ “Альтіс-Констракшн”, запропонувавши 3,95 мільярда гривень. Це на 31% менше від пропозиції замовника.
“Але – недовго грали переможні фанфари. ТОВ “Альтіс-констракшн” не отримала жодної гривні від держави. Мало того – навіть вклала власні кошти у початок будівництва. Близько 100 мільйонів гривень” — вказує редактор сайту “Наші гроші” Юрій Ніколов.
Що ж сталося? Стався збій корупційного ланцюжка. Ті самі 30% відкату, які “Альтіс”не включила у кошторис. Як зупинити підрядника, що працює за власний кошт?

У Держбюджеті-2020 заклали мільярд гривень на ремонт злітної смуги аеропорту Коломойського

Аж тут в історію втрутився Антимонопольний комітет України. АМКУ почав вивчати фінансування аеропорту з тієї позиції, що держава вкладає 6 мільярдів гривень в будівництво летовища . А чи не буде це неконкурентною перевагою для поточного експлуатанта аеродрому. Турецька кампанія “Onur”, наприклад.
Ось відео, де президент України Володимир Зеленський відверто лобіює турецького підрядника, було записано раніше. “Onur ”тоді отримала контракт на будівництва південної об’їзної дороги в Дніпрі. А в перший тендер щодо Дніпровського летовища – “Onur” взагалі не пройшла. Через проблеми з гарантійним листом. Але, як бачимо, улюблена фірма Зеленського не довго лишалася без діла. І тепер на кожному кроці майбутнього летовища красується емблема “Великого будівництва”.
Тепер – держава дарує улюбленому олігархові Зеленського — Ігорю Коломойському нову злітну смугу вартістю майже 6 мільярдів гривень – із наших з вами кишень
“У ситуації з Дніпровським летовищем ми маємо дуже просту картинку. Тобто аеропорт, який належить Коломойському на правах оренди. Держава програла всі суди. І фактично визнала його безроздільне право управляти в цьому аеропорту. Зараз за кошти платників податків буде збудовано нову злітну смугу. Плюс забезпечено авіаційне обладнання. Це все буде вартістю від 5,5 до 8 мільярдів гривень. І це буде чудовий подарунок Ігорю Валерійовичу”, – наголошує міністр інфраструктури України у 2016-19 роках Володимир Омелян.
І тут міг би бути один простий і красивий вихід. 30 червня 2021 у підконтрольного Коломойському підприємства “Дніпроавіа” спливав термін дії сертифікату на експлуатацію летовища. Після цього за рішенням АМКУ . мав бути проведений конкурс на нового експлуатанта. Але й тут — провал.
“Виявилось, що поки Антимонопольний комітет думав, Ігор Коломойський якимось магічним чином , не зрозуміло як отримав у державній авіаслужбі продовження свого сертифікату цього експлуатанта цього аеропорту на нескінченний термін. Простими словами це означає: Державіаслужба вирішила дати Коломойському монополію на летовище назавжди”, – підкреслює Юрій Ніколов.

Ти очолюєш цілий Антимонопольний комітет і в тебе за спиною президент країни. І ти маєш приймати великі державні рішення. А не зливати все, що завгодно для бізнес партнера президента. Якщо ти це зливаєш в силу будь-яких обставин. Це має розглядатись через призму кримінального кодексу і корупційних статей

Юрій Ніколов

Та наразі – кримінальні переслідування загрожують лише тим, хто сумнівається у величі “найвеличнішого лідера сучасності” — Володимира Зеленського — за висловом глави його ж Офісу Андрія Єрмака. А от своїм олігархам – Зеленський дарує аеропорти, нафтовидобувні компанії та концерни.

Зеленський пропонує повернути Коломойському інвестиції в аеропорт Івано-Франківська

“З точки зору Зеленського він робить все правильно. Бо він актор найнятий на посаду президента Коломойським. Він виконує свій контракт. Ми бачимо, що це відбувається не тільки у випадку аеропортів. А і у випадку всіх державних підприємств, які потрапили в сферу впливу Коломойського. Це і «Центренерго». Це і багато в чому і “Укренерго”. Це багато в чому і продаж електрики в Україні. Це “Нафтогаз”. Особливо в частині “Укрнафти” Це багато інших підприємств які фактично замість того, щоб приносити прибуток державі і платникам податків є політичною годівничкою для президента і його бізнес-партнерів”, – каже Володимир Омелян.
Злочин? Так. Але хто буде його розслідувати в країні, де президент фактично привласнив суди, правоохоронні органи і уряд?

Я бачу, що Зеленський свідомо порушує закон. Він ігнорує не лише норми закону, а він ігнорує взагалі будь які правила пристойної поведінки. Відверто лобіює бізнес своїх друзів. І безперечно при повній мовчанці правоохоронних органів . І напів паралічі судової системи. Яка спровокована саме Зеленським

Володимир Омелян

“Ми не будемо мати зараз об’єктивного розслідування цих всіх справ. Але після зеленського, я думаю, що буде багато предметів для дискусій і судових вироків”, – стверджує ексміністр..
Країна стоїть на порозі великої війни. У своїх останніх виступах президент Зеленський ультимативно вимагає від західних партнерів допомоги – зокрема й матеріальної. Але хто порахує, скільки шоломів, бронежилетів, “Байрактарів” чи джавелінів ми самі могли б закупити, якби Зе-влада не тринькала десятки державних мільярдів на подарунки улюбленим бізнесменам президента. Боротьба з олігархами? Ні, так вона не виглядає.
Нагадаємо, позов проти Коломойського, Боголюбова та їхнього юриста, було подано банком ще у грудні 2019 року. “ПриватБанк”, зокрема, намагається довести, що ІБД дозволив провести шахрайське перерахування і не заблокував транзакцію попри ознаки відмивання грошей.
Серговий тендер на будівництво аеродрому Міжнародного аеропорту “Дніпро” закінчився тим, що переможницею стала турецька компанія “Онур Кунструкціон Інтернешнл”.
Як свідчать дані системи державних закупівель Prozorro, компанія запропонувала 5,649 мільярда гривень, що на 9 мільйонів меншу, аніж пропозиція ТОВ “Ростдорстрой”, яке було єдиним конкурентом “Онура” на цих торгах.
Раніше Сполучені Штати Америки запровадили санкції проти Ігоря Коломойського та його оточення через його зв’язки з корупцією.

Крім того, Сергій Фурса заявив, що США чітко вказують Зеленському на необхідність боротьби з корупцією.

Раніше Сполучені Штати Америки запровадили санкції проти Ігоря Коломойського та його оточення через його зв’язки з корупцією.
До того ж Євросоюз підтримав санкції США проти Коломойського.
Крім того, компанії Коломойського програли суд “ПриватБанку” щодо повернення 247 автозаправок. 
Читайте також: “ПриватБанк” подав до Канцлерського суду США позовну заяву на Коломойського та Боголюбова.
До того Київський апеляційний суд відхилив апеляційну скаргу Кабінету Міністрів щодо зобов’язання “ПриватБанку” виплатити 250 мільйонів доларів за депозитними договорами з офшорним компаніям братів Суркісів.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
 
 
The post Коломойський починає і перемагає: як Зеленський подарував аеропорт Дніпра улюбленому олігарху appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією