fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

КМІС: більшість українців не підтримують вибори під час війни і проти голосування у смартфоні

Українці не підтримують проведення виборів під час війни й негативно ставляться до ідеї дистанційного голосування через інтернет через ризики фальсифікацій – такі дані соціологічного опитування Київського міжнародного інституту соціології.
За результатами опитування КМІС станом на жовтень 2023 року 81% респондентів вважають, що вибори мають проводитися після війни й зараз вони не на часі. Вважають, що вибори вже мають проводитися попри війну – 16%.

У всіх регіонах України більшість населення виступають проти проведення виборів під час війни. Крім питання наявності / відсутності запиту на вибори, важливим є інструментальний вибір, у яких легітимний в очах населення спосіб вибори мають бути проведені. Один з очевидних варіантів в епоху диджиталізації – запровадити голосування через інтернет. КМІС уперше ставив це запитання в листопаді 2021 року і зараз знову його повторив.

Як можна бачити, 65% українців станом на жовтень 2023 року негативно ставляться до ідеї дистанційного голосування через інтернет і переживають за ризики фальсифікацій. Підтримують ідею – 29%.
У всіх регіонах України більшість населення (55-68%) ставляться негативно до ідеї запровадження дистанційного голосування.

Як зазначає у коментарі виконавчий директор КМІС А. Грушецький, за результатами опитування, яке КМІС раніше провів для NDI (травень 2023 року), 95% українців хочуть, щоб Україна була повноцінно функціонуючою демократією, і вільні та чесні вибори є однією з найважливіших складових для українців.

“Зрозуміло, що вибори – це і спосіб «очищення» влади від тих, хто не виправдав очікувань, і безумовно підтвердження легітимності. Ми зараз спостерігаємо наростання внутрішньої критики до центральних органів влади, і особливо населення зацікавлене в оновленні парламенту та Уряду (водночас при збереженні високого рівня довіри Президенту). Проте якщо раніше в історії України наростання критики йшло поруч із наростанням вимог негайних виборів, то зараз українці наполягають, що пріоритет – це Перемога, вибори – не на часі й мають бути проведені вже після завершення війни. Тобто для українців відкладання виборів не означає, що влада втрачає легітимність, а електоральне “очищення” влади українці готові відкласти на період після Перемоги”, – йдеться у повідомленні.
“Легітимність для українців може бути навпаки підірвана проведенням зараз виборів. Так, мільйони людей не зможуть взяти участь або матимуть численні обмеження і як виборці, і як потенційні гідні учасники перегонів (насамперед мова про військовослужбовців та біженців закордоном). І, як бачимо, можлива ідея запровадження дистанційного голосування через інтернет наштовхується на виразну недовіру населення. Відповідно, вибори, де мільйони громадян не беруть участь, а голосування відбувається у сумнівний з точки зору довіри громадськості спосіб, можуть бути визнані нелегітимними, а разом з цим це буде ударом по легітимності центральної влади України”, – зазначає Грушецький.
Опитування проведене упродовж 30 вересня-13 жовтня 2023 року. Методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) опитано 2007 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим). Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України (у межах, які контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року). До вибірки не могли потрапити мешканці тимчасово окупованих територій, а також опитування не проводилося з громадянами за кордоном.

Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.

The post КМІС: більшість українців не підтримують вибори під час війни і проти голосування у смартфоні appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією