Імітація смислу.
А давайте шрифтом «Жигулівське» напишемо «Українське»?
А давайте на автомат із газировкою наклеїмо синьо-жовті наліпки?
А давайте Іллічу доклеїмо вуса і буде Кобзар?
А давайте Щорсу змінимо табличку на Петлюра?
Скільки таких «а давайте» було і ще буде… Тільки від того українського більше не стає. Простими способами складні проблеми не вирішуються.
Що таке Жінка З Мечем? Це ідеологічний маркер. Ідеологія не тільки в гербі СРСР на щиті. Вона в гігантоманії, в «перекличці» підходів із Сталінградом, в рисах обличчя, в архітектурному рішенні, в плануванні усього комплексу, в історії і цілях створення комплексу. В пам’яті (хто бачив, як Брежнєв приїздив відкривати комплекс? Я бачив) про те ХТО відкривав (політично освятив ЦЕЙ ансамбль).
Як не танцюй гопак навколо, комплекс не наповниться українськими сенсами. БО ТАК передавали смисл в СРСР, в Україні смисл оборони, захисту, героїзму треба візуалізувати інакше.
Так що, виходить, не треба було спилювати імперську символіку? А її зникнення, за великим рахунком, нічого не міняє. А от поява тризуба на радянській монументалістиці, це буде відвертий покруч. Краще було б перекреслити навхрест той герб і розпочати процес переосмислення УСЬОГО КОМПЛЕКСУ.
У Держдумі РФ закликали вдарити ракетами по монументу “Батьківщина-мати” та Банковій
Не лише Баба З Мечем зайва. Барельєфи матросів, партизанів і червоноармійців – зайві. П’ятикутні зірки і саме така форма вічного вогню – зайві. Виставка радянського заліза, згадки про окупаційну війну СРСР в Афганістані – зайве.
Чи є гроші зараз геть розібрати одоробло із мечем? Скоріш за все ні. Чи варто це планувати – безумовно, так. Але демонтаж має бути виключно в рамках переосмислення УСІЄЇ території музею. Комплексно, усіх приміщень що є і з’являться.
Меморіально-музейний комплекс на честь війни за незалежність, це ГОЛОВНИЙ музей країни. В цьому комплексі ВСЕ має бути вивірено до міліметра. Там не може бути жодної випадкової літери, цеглинки чи складки мармуру. Більшою концентрація смислів може бути тільки в Національному Пантеоні. Уявіть рівень фаховості і відповідальності, що має бути у причетних!
Чи є він у людей, які лише пару років тому транслювали “какаяразніцу”? Чи відчувають вони глибини українськості, героїку і трагедію історичних пластів, значущість осіб, символіку в її різних проявах… Чи можна ТАКУ задачу довірити тим, хто угробили УКФ, знищили Довженко-центр, і просувають естетику “паворознюків-нєзабудок”?
Але не слід просто взяти і відкласти все на потім. Ні. Зараз, коли країна воює за ідентичність і державність, саме час зайти в широку дискусію про формат музею, в переосмислення, у вивчення досвіду (!) кращих музеїв і архітектурних рішень, в спокійний різнофаховий діалог.
Спершу проговорити, відтестувати, а потім діяти. Без поспіху. Із усвідомленням, що дія не для “швидко-швидко-піару”, це НА ВІКИ.
А от в горщичок з-під отрути (чи лайна?) краще мед не наливати.
Нагадаємо, 30 липня з монумента “Батьківщина-мати” вже почали демонтувати радянський герб.
Напередодні Державна інспекція архітектури та містобудування видала дозвіл на заміну радянського герба на герб України на монументі “Батьківщина-мати” у Києві.
Як відомо, мешканці столиці країни-агресора попри запевнення російської пропаганди вже навряд чи можуть почуватися убезпеченими від наслідків загарбницької війни, розв’язаної проти України путінським режимом. Вночі 1 серпня безпілотники атакували Москву, причому один із них влучив у вежу бізнес-центру “Москва-Сіті”.
Раніше повідомлялося, що вночі проти 24 липня Москву атакували безпілотники, пошкодивши будівлю поруч з міноборони Росії. А 30 липня столицю Росії, як заявили в оборонному відомстві країни-агресора, атакували трьома БпЛА.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Імітація смислу: що не так з заміною символіки на “Батьківщині-матері” у Києві appeared first on Прямий.
Схожі новини
Підготовка до нового обстрілу? РФ закрила небо над Капустиним Яром, звідки запускала “Орєшнік”
Буде холодно і мокро: вихідними до України прийде дощовий фронт
Після прибуття до Києва: Макрон із трьома посланнями звернувся до українців