1 лютого 2022 року президент України з трибуни Верховної Ради гучно заявив про підписання указу щодо зміцнення обороноздатності держави. Згодом з’явився й текст документу, він передбачає підвищення грошового забезпечення військових, забезпечення їх житлом, збільшення чисельності української армії на 100 тисяч осіб (20 додаткових бригад) та перехід на контрактну армію.
Що насправді стоїть за указом президента, як він вплине на реальне становище в Збройних силах України зараз та у наступні роки та до чого тут президентські вибори 2024 року, розбирався PRM.ua.
Указ Володимира Зеленського “Про першочергові заходи щодо зміцнення обороноздатності держави”: основні положення
Насамперед згідно з документом, уряд має підготувати зміни до державного бюджету на поточний рік, заклавши фінансування на підвищення грошового забезпечення військовослужбовців ЗСУ до рівня не менше двократного розміру мінімальної заробітної плати.
Також заплановано підвищення протягом 2023 року грошового забезпечення військовослужбовців, які укладають довготермінові контракти, до рівня не менше трикратного розміру мінімальної зарплати.
Крім того, указ передбачає збільшення протягом наступних трьох років чисельності Збройних Сил України на 100 тисяч осіб і створення додаткових 20 бригад ЗСУ.
Документ також передбачає поступовий перехід до формування Збройних Сил України на професійній основі. Зокрема, запровадження моделі інтенсивної системи військової підготовки як можливої альтернативної форми проходження строкової служби та припинення призову громадян України на строкову військову службу з 1 січня 2024 року.
Далі Міністерству оборони України доручено прискорити розроблення та внесення на розгляд Кабінету Міністрів України проєкту концепції забезпечення житлом військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей, передбачивши запровадження спеціальної накопичувальної програми для отримання військовослужбовцями власного житла, та забезпечити під час реалізації військової кадрової політики впровадження прозорої системи кар’єрного росту військовослужбовців Збройних Сил України, побудованої на рейтинговій оцінці.
Спроба перехопити “оборонну” тематику та приціл на вибори президента-2024
На думку експертів, указ Володимира Зеленського з’явився з прицілом на наступні президентські вибори, а також з метою “перехопити” в опозиції тему оборони країни.
“Рішення щодо переходу на контрактну армію – це фактично свідчення початку передвиборчої кампанії. Зрозуміло, що це робиться з метою отримати додаткову підтримку в тій частині електорату, молоді, яка може бути в цьому зацікавлена і в цілому позитивно ставиться до цієї ідеї. Те, що це припадає якраз на той рік, коли у нас повинні президентські вибори, говорить про те, що тут чисто політичний аспект, а не дійсно якась турбота про наших військових або бажання якось змінити ситуацію на краще з точки зору позиціонування нашої армії й так далі”, – каже політолог, керівник політико-правових програм ГО “Український Центр суспільного розвитку” Ігор Рейтерович.
За словами політичного експерта Богдана Бондаренка, останні ініціативи чинного президента, включно і з цим оборонним указом, спрямовані на електорат, який досягне 18 років саме перед виборами 2024 року.
“Важливо, що в цьому указі прозвучала ідея про можливість скасування призову і заміни його певною альтернативою з 1 січня 2024 року. Разом з ідеєю збільшення кількості громадян України, які можуть брати участь у 2024 році через цей інструмент, по суті, подвійного громадянства, ідея з економічним паспортом тощо, – це свідчить про те, що Зеленський вже зараз бореться за той електорат, за який практично ніхто з ним не змагається”, – зазначає експерт.
Мова йде про тих, кому ще немає 18 років, але буде 18 років на момент голосування. Мова про можливе збільшення електорату за рахунок тієї ініціативи
Богдан Бондаренко
“Що стосується переходу на контрактну армію. Треба сказати, що це все-таки з програми президента України. Він це обіцяв виконати. Зверніть увагу, момент, коли він пропонує перейти, якраз збігається з виборами. Чому так? Тому що це теж носить певну таку піар-складову політтехнологічну для того, щоб можна було заявити про те, що, дивіться, я виконую свої обіцянки, є послідовним і таке інше. Тут теж це простежується”, – додає керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.
Ще однією причиною, чому президент після років фактичного ігнорування проблем ЗСУ, взявся за оборонну тематику – його бажання перехопити цю тему в опозиції й формально “попіклуватись” про сферу оборони України.
“Тут є чисто політичний такий момент, який навіть не з національною безпекою й обороною пов’язаний. Це намагання, по-перше, якось відповісти на закиди опозиції, що президент мало займається обороною. І друге – якось перехопити ініціативу і показати, що президент все контролює, він в курсі та він залишається верховним головнокомандувачем, як у нас любить президент під час пресконференцій повторювати”, – вказує Ігор Рейтерович.
На думку Богдана Бондаренка, Володимир Зеленський своїм указом намагається зняти усі незручні питання щодо своєї діяльності у сфері оборони й спробує витягнути з цієї теми максимальний електоральний ефект.
Адже, коли уряд розроблятиме ці законопроєкти, а парламент голосуватиме, буде зроблено все, щоб це мало чітку прив’язку – за ініціативи, за дорученням президента. А якщо щось там піде не так, то це ексцес виконавця, на худий кінець можна Кабмін розпустити, відправити у відставку. А якщо що, то є класичний громовідвід – політична партія “Слуга народу”
Богдан Бондаренко
“Ідея в тому, щоб застовпити за собою цю тему. Тим паче до цього в парламенті опозиція дорікала, що ви не збільшуєте фінансування. Ось, будь ласка, я збільшую. Так, це зробить потім уряд, гроші на це будемо шукати по дорозі, але ви мені тепер будете що казати?… Для електорату є теза про те, що ви говорите нам про те, що ми армії не збільшуємо фінансування – ось, будь ласка. Але коли це збільшення фінансування дійде, коли воно буде проголосовано – це вже питання другорядне. Ось виступ президента, де президент сказав: моя позиція полягає в тому, що армії має бути більше грошей”, – розповідає політолог.
Збільшення ЗСУ на сто тисяч та підвищення зарплат військовим: чіткий розрахунок чи фантазії Зеленського
Попри те, що увага Володимира Зеленського до проблем армії є позитивним сигналом, експерти сумніваються, що задекларовані президентом цілі є досяжними у визначені ним строки.
Найперше, що привертає на себе увагу – це сама форма президентських ініціатив. Замість того, щоб подати законопроєкти від свого імені (нагадаємо, що законопроєкти глави держави розглядаються як невідкладні) – він переклав відповідальність на уряд та Верховну Раду.
29 мільярдів з “великого крадівництва” треба направити на фінансування ЗСУ — Забродський
“В указі Зеленського є доручення Кабінету міністрів України та Міністерству оборони. А що це за доручення? Доручення почати розробляти концепцію реформи. Доручення – розробити законопроєкти. Тобто Зеленський, підписавши папірець, нічого не зробив для того, щоб армія стала сильнішою. Він дав доручення. Ці законопроєкти мають в Кабміні розробити, законопроєкти в Міністерстві оборони мають розробити, ці законопроєкти мають потрапити у Верховну Раду, вони будуть там обговорюватися, вони будуть там голосуватися. Не факт, що вони стануть законами”, – зауважує народний депутат VII скликання Ігор Мірошниченко.
Це якраз той популізм Зеленського з трибуни Верховної Ради, коли він підписує указ про посилення обороноздатності України, всі аплодують, а провладні ЗМІ говорять, що Зеленський створив армію, зробив її сильною і боєздатною
Ігор Мірошниченко
За словами Олександра Мусієнка, ініціативи глави держави поки все ще більше схожі на піар-кампанію, а не на серйозну розмову щодо майбутнього ЗСУ.
“Присутня певна технологія і піар. Зрозуміло. Тому що, з одного боку, президент може вийти й сказати: дивіться, я підписав указ, я посилюю обороноздатність на тлі збільшення загроз від нашого ворога. З іншого боку, коли починаєш заглиблюватися і розбиратись, то бачиш, що виконання норм цього указу відкладається на два-три роки. Тобто це не можна назвати повною мірою збільшенням обороноздатності. Якийсь указ про майбутній розвиток Збройних сил, структуру і чисельність на майбутнє – так. Але це не про оперативне зміцнення зараз і сьогодні обороноздатності”, – підкреслює експерт.
Влада, щось вимагаючи від світу, демонструє неспроможність базово забезпечити ЗСУ — Климпуш-Цинцадзе
Мало того, як підкреслює народний депутат від “Європейської Солідарності” Олексій Гончаренко, своїм указом президент жодним чином не покращив ситуацію у Збройних силах.
“Соромно. Тому що мова йде дійсно про військовослужбовців і тих, хто ризикує своїм життям заради миру в Україні й заради того, щоб нас захистити. А їх обдурили. Зеленський зробив черговий піар на цих людях і обдурив їх. Тому що він сказав гучні речі, а на виході немає нічого. Після виступу Зеленського грошове забезпечення військовослужбовців не збільшилося ні на жодну гривню”, – каже народний депутат.
Розкритикував указ Володимира Зеленського й п’ятий президент, лідер “Європейської Солідарності” Петро Порошенко.
“Сьогодні зранку (1 лютого 2022 року – ред.) з цієї трибуни виступав Зеленський і закликав до двох речей – збільшення фінансування військовослужбовців і збільшення чисельності. Це все – повноваження Верховної Ради. Коли ми вимагаємо поставити №6542 – збільшення фінансування, монобільшість не підтримує. Чому? Бо дуже вчепилися у “Велике крадівництво”, фінансування пропагандистського “Дому” і “Ради”. Вчепилися в інші корупційні проєкти, і на армію в них грошей не залишається”, – заявив Петро Порошенко з трибуни парламенту.
Для зміцнення армії потрібен не “відосик” з указом, а суттєве збільшення фінансування з бюджету – Порошенко
Як відомо, наприкінці січня нардепи від “ЄС” подали законопроєкт №6542 про перерозподіл 50 мільярдів гривень у бюджеті на користь Міністерства оборони, що дозволить збільшити зарплати військових до 40 тис. грн, а видатки на закупівлю озброєння – вдвічі.
Політичний експерт Тарас Чорновіл нагадав, що саме президентська партія “Слуга народу” не підтримала цей документ, а на тлі військової загрози в Офісі президента вирішили “відбитись” черговим “відосиком”.
“Коли вчора-позавчора ми всі виступили і сказали, що цей виступ Зеленського перед іноземними журналістами, процитований російською делегацією – це те саме, що Чуркін цитував Януковича, який просив ввести російські війська в Україну, а тепер Зеленський дискредитує наших західних партнерів, які нас підтримують, і ми ці речі порівнювали, – то треба терміново щось показати”, – каже він.
Указ красивий, але під нього не підведені фінанси, під нього не підведена законодавча база, а зате він вчасно прозвучав. Зробили картинку. На жаль, ми отримали “відосік” без нормативного підтвердження
Тарас Чорновіл
“Якщо Зеленський хотів би не імітувати, а реально підвищити зарплатню, негайно підвищити зарплатню військовослужбовцям і збільшити витрати на Збройні сили України, він мав би не підписувати указ, а вносити до Ради як невідкладний президентський законопроєкт, в якому би були всі необхідні рядки, зміни до бюджету. Але він цього не зробив”, – додає народний депутат від “Європейської Солідарності” Володимир Ар’єв.
Як підсумовує Олександр Мусієнко, без детально розробленого законопроєкту, який би пройшов обговорення з експертами та військовими, усі ініціативи Володимира Зеленського залишаються лише піаром.
Уряд закупив лише 29% від потреби: ЗСУ можуть залишитись без дизельного палива
“Я думаю, що взагалі рано про щось говорити. Тому що закону ніхто не бачив і не відомо, коли він буде. Але закон цей не можна вносити в зал, поки він не пройде серйозне обговорення з військовими, політиками, експертами і не буде лягати взагалі в загальну концепцію розвитку і реформування Збройних сил. Без цього розглядати цей закон, а тим більше голосувати за такі ініціативи без належного обґрунтування, опису ситуації і так далі – я взагалі не бачу як. На сьогодні я не бачу взагалі, як можна за таке рішення голосувати. Якщо ми всі популісти і ми всі хочемо ухвалювати не ті речі для держави, які є потрібні й актуальні, а ухвалювати для самопіару – це так собі”, – наголошує експерт.
Тому звичайно, що воно носить таку обіцянку, яку завернули в хорошу обкладинку. Поки пройде час, у нас з’явиться багато інших проблем і про це ми можемо забути. Ось на це і розраховується. Якщо президент дійсно налаштований на зміни, то потрібно збирати фахівців і напрацьовувати проєкт розвитку і реформування армії. А якщо ні, то це переважно залишиться ініціатива на папер
Олександр Мусієнко
Для збільшення зарплат військовослужбовців до трьох мінімальних зарплат у 2022 році, за словами Ігоря Мірошніченка, необхідно щонайменше 60 мільярдів.
“Три мінімальних зарплати – це близько 20 тисяч гривень. Сто тисяч додаткових військовослужбовців – це також додаткові витрати. Щонайменше 60 мільярдів гривень щороку на те, що пообіцяв Зеленський, Верховна Рада має знайти. Цих грошей немає”, – зазначає він.
Олександр Мусієнко вважає правильною логіку прив’язки зарплат військовослужбовців до мінімальної зарплати.
“Таким чином ми встановлюємо своєрідну захищену статтю в бюджеті, на яку вже точно можуть бути передбачені відповідні кошти. Якщо ми починаємо з 20 тисяч – це хоча б той базовий рівень, який має бути. Щодо надбавок і виплат, то вони йдуть відповідно до закону про захист прав і соціальних гарантій військовослужбовців і членів їх сімей”, – наголошує експерт.
Пропозиція збільшення чисельності Збройних сил України на 100 тисяч до 2025 року та сформувати 20 нових бригад також викликає сумніви в експертів.
“Наміри, може, були й непогані, але в цілому цей указ з’явився погано підготовленим. Це ситуативне рішення і непродумане. Тому що збільшення на 100 тисяч не дуже логічне з точки зору переходу на контрактну армію. Тому що контрактна армія передбачає іноді навіть зменшення чисельності військових, але суттєво підвищення їх матеріально-технічного та іншого забезпечення”, – каже Ігор Рейтерович.
Олександр Мусієнко назвав практично нереальним завданням у такий невеликий строк сформувати в Україні 20 нових військових бригад.
“Це важко зробити. Тому що потрібно якраз збільшити чисельність, набрати людей, в принципі, і щодо створення самих бригад і їх укомплектування, надати їм відповідні приміщення, військові містечка, умови для несення служби, для проведення навчань, провести безпосередньо і мобілізаційну підготовку через відповідні пункти, укласти контракти, фінансування і багато чого іншого, – це є складно на сьогодні в існуючих умовах. Просто складно і практично нереально”, – вказує він.
Чинна влада заклала малий відсоток видатків з Держбюджету-2022 на фінансування ЗСУ – дослідження
Тим часом народний депутат VII скликання Ігор Мірошниченко припускає, що Володимир Зеленський включив у число нових бригад ті, які бдуть сформовані у рамках територіальної оборони.
“Сто тисяч – це насправді тероборона. Сто тисяч людей, яких Зеленський збирається долучити до 250 військовослужбовців у Збройних силах України – це насправді тероборона, яку будуть формувати органи місцевого самоврядування і які мали би сьогодні разом із законом, який Верховна Рада, слава богу, ухвалила, отримати фінансування. Але цього немає”, – каже він.
Цю цифру сто тисяч, мені здається, просто взяли тому, що вона красиво виглядає. Але знову виникає питання: навіщо нам армія, яка майже 400 тисяч буде чоловік? Професійна причому. Такої професійної армії в жодній країні світу немає, які мають набагато вищі темпи економічного розвитку, ніж Україна. Тому тут логічніше було б говорити про посилення боєздатності, про покращення матеріально-технічного забезпечення, а не про її якесь збільшення чисельності
Ігор Рейтерович
Також є сумніви, що у державному бюджеті знайдуться кошти на реалізацію гучних оборонних ініціатив Володимира Зеленського.
“На сьогодні фактично при тому, що ми бачимо, що виникає запит Міністерства оборони про недофінансування існуючих потреб, говорити про збільшення кардинальне, ще й на сто тисяч – мені здається, це передчасно. Тобто це абсолютно потребує серйозних коштів. Хіба що якщо президент, можливо, захоче всю програму “Великого будівництва”, фінансування всього “Великого будівництва” передати на Збройні сили, – і то, я думаю, не вистачить. Не вистачить і цих коштів, тому що треба буде…” – констатує Олександр Мусієнко.
Він також вказує на невідповідність задекларованих президентом цілей щодо чисельності армії та переведення її на повністю контрактну основу – ці позиції суперечать одна одній.
Коли йде мова про збільшення професіоналізації армії, тобто переведення на контрактну основу, то контрактна основа передбачає іноді навіть зменшення чисельності, але збільшення кількості грошей на закупівлю озброєння, на підвищення зарплат, на соціальні гарантії для військовослужбовців. Тобто тут є нестиковка і неспослідованість в цих ініціативах і словах президентах. Тому воно і викликає таке здивування в депутатів, в експертів, нерозуміння взагалі
Олександр Мусієнко
“Мої колеги, військові експерти, які це аналізували, з якими я спілкувався, вони говорять, що це абсолютно нереалістичні цифри. Тобто у нас елементарно не буде місця навіть, де розселити або розмістити військових, ці нові сто тисяч. Вони ж повинні бути забезпечені житлом, причому житлом у двох форматах: там, де вони будуть перебувати під час несення служби, казарми, грубо кажучи, і там, де вони будуть жити поза службою”, – додає Ігор Рейтерович.
За словами Тараса Чорновола, для того, щоб виконати повний обсяг того, що виписано в указі, потрібно понад 100 мільярдів додаткових гривень.
“А знаєте на що ми виходимо? На реальну потребу армії, яка недофінансована до потреб воєнного стану на 120 мільярдів. Всі ці законопроєкти пропонувалися, в тому числі “Європейською Солідарністю” і її колегами, але вони всі заблоковані монобільшістю, яка ці гроші пустила на закатування в асфальт”, – наголошує експерт.
“Дайте українцям підтримати наших воїнів”: Порошенко запропонував витратити тисячу за вакцинацію на потреби ЗСУ
“Я думаю, що треба було б все-таки знайти кошти й переглянути бюджет, збільшити грошове забезпечення військовослужбовців. Потрібно збільшувати бюджет і передбачати, якщо є можливість, на цей рік і на наступний формувати з урахуванням стандартів НАТО, коли ми більшу частину коштів видаємо на розвиток, на закупівлю озброєння нового, на ремонт зброї, на підвищення зарплат, а не просто на утримання того, що є”, – підсумовує Олександр Мусієнко.
За його словами, також необхідно забезпечити та контролювати виконання оборонного замовлення за окремими показниками: ракетна програма, безпілотники, інші види зброї.
“І передбачити на це додаткові кошти, які варто, можливо, було б зняти із програми “Велике будівництво” та почати, скажімо так, велике будівництво в оборонно-промисловому комплексі”, – підкреслив експерт.
Тож, як констатують опитані PRM.ua експерти, указ Володимира Зеленського про зміцнення обороноздатності держави є досить “сирим”, й малореалістичним проєктом, не підкріпленим реальними розрахунками й чіткою концепцією. І, що найважливіше, він не вирішує нагальної проблеми нашої країни на тлі можливого російського вторгнення – збільшення обороноздатності ЗСУ й відтоку з неї найбільш кваліфікованих кадрів.
А саме це й передбачає законопроєкт “Європейської Солідарності” №6542 про негайне виділення 50 мільярдів гривень для різкого підвищення грошового забезпечення військовослужбовців, скорочення термінів військових контрактів, забезпечення стратегічних резервів – мова йде про пальне, речове, харчове, медичне та бойове забезпечення, а також передання видатків на місцеве самоврядування з цільовим спрямуванням профінансувати заходи територіальної оборони. Але саме цей законопроєкт заблокувала у Верховній Раді України президентська фракція “Слуга народу”, натомість не запропонувавши жодної альтернативи.
Як й більшість ініціатив чинного президента, його діяльність в оборонній сфері швидше спрямована на його особистий піар у спробі підвищити рейтинг, зберегти владу, перемігши на наступних виборах, а не на досягнення реального результату у зміцненні Збройних Сил України, – резюмують експерти і політики.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Імітація діяльності задля піару? Що насправді стоїть за указом Зеленського про ЗСУ appeared first on Прямий.
Схожі новини
США та Мексика домовилися про призупинення мит: що цьому сприяло
Скандал навколо АОЗ: як Умєров і його оточення підривають обороноздатність України та обходять санкції проти РФ
Нова форма податкового розрахунку з ПДФО та ЄСВ: деталі