Активізацію дипломатичних зусиль Китаю щодо припинення війни в Україні пояснюється його бажанням встигнути обміняти укладення перемир’я між Москвою та Києвом в обмін на зняття санкцій з Росії, що фактично означатиме визнання Заходом права авторитарних режимів на майже безкарну зміну кордонів незалежних держав. І для Пекіна важливо це здійснити до президентських виборів у США, щоб у разі перемоги Дональда Трампа, унеможливити прямі, без участі КНР, переговори між Білим домом та Кремлем щодо миру в Україні.
Таку думку висловив відомий журналіст Віталій Портников в інтерв’ю Світлані Орловській в ефірі телеканалу “Прямий”.
Дивіться також повне інтерв’ю Віталія Портнікова на телеканалі “Прямий”
“Я думаю, що Китай має на увазі необхідність касової відмови від санкційної політики. Знову таки, є абсолютно чітка позиція Китаю, що санкції можуть запровадитися тільки за рішенням Ради безпеки ООН, в якому, як ви знаєте, Китайська Народна Республіка і Російська Федерація мають право вето. І Китай хоче таким чином домовитися з Заходом, щоб Захід відмовився від будь-якої санкційної політики, не узгодженої з Москвою і Пекіном. Це, я б сказав, шлях до цього біполярного світу, в якому демократіям фактично відмовляється в праві тиснути навіть економічно, коли диктатури порушують міжнародне право, починають війни, порушують права людини. Тобто мається на увазі, що ми можемо робити все, що захочемо, і ви можете робити все, що захочете. Давайте просто поділимо, де ви, де ми, і далі один одного не чіплятимемо. Проста позиція”, – зазначив Портников.
За його словами, раніше керівництво Китаю вважало, що сторони абсолютно не готові до жодних перемовин — і насамперед що до будь-яких консультацій не готові саме Україна і Захід.
“Мирний план” Сі Цзіньпіна: Китай зажадав залишити за Росією окуповані території України – WSJ
“Зараз Китай може вважати, що Україні й Заходу варто схаменутися так само, як ми вважаємо, що Росії варто схаменутися. Ми ж весь час вважаємо, що Росія рано чи пізно зрозуміє безперспективність своїх зусиль і те, що треба закінчувати війну. Китай теж може вважати, що Україна має усвідомити безперспективність своїх зусиль по захисту цієї моделі безпеки, умовно кажучи, яку вона для себе обрала, по захисту території, по захисту своїх суверенних прав. І тоді Китай каже, ну добре, давайте ми тоді допоможемо вам помиритися, домовитися з Росією, увійти на якихось пільгових умовах і будемо з вами там торгувати, будемо вам давати гроші, коли ви станете оцим лімітрофом Росії. Тобто, ми можемо допомогти вам стати такою великою Білорусією, досить вже думати, що ви можете бути кимось ще”, – пояснив журналіст.
За його словами, другий момент може полягати у тому, що Пекін може вважати, що йому вигідніше закінчити війну до президентських виборів у Сполучених Штатах.
Китай закликав Україну та РФ якнайшвидше розпочати мирні переговори
“Тому що китайці не знають, як поведеться Дональд Трамп, якщо він стане президентом. Вони, скажімо, хотіли б бути “спонсорами” цих домовленостей і залишати Володимира Путіна залежним від власних дипломатичних і політичних зусиль. І вони можуть побоюватися, що Дональд Трамп захоче домовлятися з Володимиром Путіним самостійно, на якихось пільгових для російського президента умовах, без врахування китайської позиції”, – наголосив Портников.
Він зауважив, що, можливо, Китай вважає, що зараз якраз вдалі пів року для того, щоб поставити крапку у конфлікті Росії та України.
“Тому що наступні роки, якщо Трамп стане президентом, Китаю буде важче втручатися. Його позиція буде відверто тоді Вашингтоном ігноруватися. Зараз Вашингтон звертається до Китаю і говорить йому, вам потрібно вплинути на Росію заради стабільності нашого економічного співробітництва, а Вашингтон Трампа до Китаю звертатися не буде. Ні. І оце теж важливий момент, який визначає активізацію їхніх зусиль. А може ми спробуємо? Може у них там в голові щось змінилося? Ось і вся історія”, – зазначив Портніков..
Він також переконаний, що дипломатичні зусилля Пекіна узгоджені з Москвою, адже Піднебесна почала активно себе поводити після візиту до Пекіну міністра закордонних справ Російської Федерації Сергія Лаврова та зустрічі з головою КНР, очільником МЗС Китаю.
Пекін не вважає Росію агресором – представництво КНР в ООН
“Тобто, фактично, я вас переконую, що це узгоджені зусилля”, – підсумував Портников.
Нагадаємо,16 квітня лідер Китаю Сі Цзіньпін під час переговорів із канцлером Німеччини Олафом Шольцом заявив, що Китай підтримує проведення мирної конференції щодо України, але тільки якщо в ній візьмуть участь “усі зацікавлені сторони”, тобто і Росія. Згодом Сі Цзіньпін запропонував свої “принципи” відновленням миру між РФ та Україною, запропонувавши “охолодити ситуацію й не підливати олії у вогонь”, а також зосередитися на “підтриманні миру” і “не шукати корисливих цілей”. Війну РФ проти України він традиційно назвав “українською кризою”.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Глобальна поразка Заходу й “білорусизація” України — Портников пояснив, у чому небезпека “мирного плану” Китаю appeared first on Прямий.
Схожі новини
На шести напрямках ЗСУ продовжують стримувати війська РФ, найгарячіше поблизу Авдіївки – Генштаб
Порошенко привіз на фронт партію потужних ударних дронів “Мамонт”
Ракетний удар РФ по Дніпропетровщині: кількість загиблих знову зросла, багато поранених