fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Гібридна війна чужими руками: як Путін використовує Білорусь для дестабілізації України та Європи

4 листопада самопроголошений правитель Білорусі Олександр Лукашенко та президент Росії Володимир Путін підписали декрет Вищої держради Союзної держави. Цим документом затверджується пакет з 28 програм на 2021-2023 роки для поглиблення інтеграції між країнами. Наступного дня у Мінську заявили, що білоруський диктатор визнав окупований Крим російською територією. Згодом цю заяву підтвердив міністр закордонних справ Білорусі Володимир Макей.
Водночас Мінськ почав створювати нову міграційну кризу в Європі, організовуючи потік біженців до Польщі та Литви. Європейські лідери не визнають режим Лукашенка й тому вимушені звертатись до російського президента. Однак Путін відмовляється впливати на свого сателіта й закликає до прямого діалогу з Лукашенком.
Чи варто Україні та Євросоюзу очікувати більш агресивних дій з боку Росії та Білорусі – з’ясовував PRM.UA.
Мінськ засвідчив інтеграцію в агресивну політику Кремля щодо України

Останнім часом на “білоруському фронті” сталась низка подій, які стали тривожним сигналом для України та Заходу. Почалося з того, що диктатор Олександр Лукашенко та його російський колега Володимир Путін підписали декрет про інтеграційні програми. Раніше 28 ініціатив з інтеграції були підписані у вересні, а згодом затверджені на засіданні Ради міністрів Союзної Держави.

Порошенко закликав до санкцій проти режимів Путіна і Лукашенка за міграційну кризу на кордонах ЄС

Підписання документа відбувалося в режимі відеоконференції під час візиту Путіна до окупованого Криму. Спочатку декрет про союзні програми підписав російський президент, після чого підпис поставив Лукашенко.
“Я бачу, ваш підпис (Путіна) під декретом стоїть, всіх членів ВГС (Вищої Державної ради Союзної держави). Якщо ви не проти, я підпишу декрет”, – заявив Олександр Лукашенко.
До того ж президенти хвалили концепцію міграційної політики та затвердили військову доктрину. За нею, дві держави, зокрема, планують посилювати регіональне угруповання військ.
Програма Союзної держави передбачає інтеграцію валютних систем, спільні принципи стягування непрямих податків, єдині підходи щодо пенсійної тематики та питань соціального забезпечення, боротьбу з тероризмом, взаємний доступ до держзакупівель та держзамовлень.
Водночас спільною стане макроекономічна політика, країни інтегрують платіжні системи та гармонізують грошово-кредитну політику, а також планують сформувати спільні ринки нафти та газу.
Того ж дня Лукашенко пожалівся, що Путін не взяв його з собою до окупованого Криму, хоча й обіцяв.
“І ось Володимир Володимирович мені все обіцяв-обіцяв, що з собою візьме до Криму, покаже новинки, що там нового зроблено… Але сьогодні один поїхав і мене з собою не запросив”, – обурився Лукашенко під час засідання Вищої державної ради Союзної держави.

На польсько-білоруському кордоні перебуває до чотирьох тисяч мігрантів, чутно постріли

Втім, уже наступного дня після ухвалення інтеграційних програм з’явилась інформація, що Лукашенко “давно вважає Крим російською територією”. Про це заявив керівник Постійної комісії з міжнародних справ Палати представників Андрій Савіних. Від свого імені він заявив, що Білорусь давно вважає Крим територією Росії, але це не було “формалізовано для російського медійного простору”.
Згодом про визнання українського півострова територією РФ заявив голова білоруського МЗС Володимир Макей. В інтерв’ю одному з російських видань він сказав: “Позиція Білорусі щодо Криму залишається такою, якою була. Ми розуміємо насправді, що Крим є тепер російською територією. Виходьмо з цього”.
Мінськ впритул наблизився до офіційного визнання приналежності тимчасово окупованого Криму до складу Росії. Реакція МЗС України була вчасною й адекватною. Там заявили, що у разі визнання Білоруссю українського півострова  територією РФ, “відносини між Білоруссю та Україною зазнають непоправних наслідків”.
Він зазначив, що міністерство виходить з того, що офіційно як і раніше Білорусь підтримує суверенітет і територіальну цілісність України в міжнародно визнаних кордонах.
“Зміна підходу Білорусі для де-юре визнання тимчасово окупованого Криму територією Росії призведе до непоправних наслідків для українсько-білоруських відносин”, – додав Ніколенко та висловив сподівання, що в Мінську усвідомлюють свою позицію в питанні приналежності Криму і не будуть допускати кроків, що суперечать нормам міжнародного права.

Польща стягнула до кордону з Білоруссю 13 тисяч військових

Втім, з огляду на катастрофічну ситуацію з енергетикою в Україні, навряд можна казати про спроможність нашої дипломатії реалізувати свої застереження на практиці. Адже тоді Мінськ може перестати постачати Україні електроенергію, що може призвести до серйозних наслідків.
Отже, після ухвалення інтеграційних програм Білорусь чітко дала зрозуміти, що готова ще активніше підтримувати агресивну політику Кремля щодо України. Ймовірно, до повноцінного визнання Мінськом окупованого Криму “російською територією” пройде ще деякий час. Однак де-факто перші особи в Білорусі, зокрема й Лукашенко, чітко заявили свою прихильність Кремлю.
Чужими руками: Кремль використовує Білорусь для тиску на Захід

Водночас білоруський режим почав організовувати потоки біженців з Іраку до Європи. Основний удар прийшовся на Польщу, біля кордонів якої перебувають кілька тисяч нелегалів. Їх привозять літаками до Білорусі, після чого силовики їх організовують, оснащують всім необхідним і приводять до білорусько-польського кордону.

Білорусь використовує мігрантів, щоб ЄС послабив санкції проти Мінська

Про спроби мігрантів потрапити до Польщі повідомив речник уряду Пьотр Мюллер, а також голова польського Бюро нацбезпеки Павел Солох.
“Одночасно наші служби інформують, що на територію Білорусі увесь час прибувають літаки з арабських країн, що сприяє збільшенню на території Білорусі осіб з цих країн, які намагатимуться перетнути польський кордон”, — зазначив Мюллер.
Згодом польський президент Анджей Дуда заявив про координацію мігрантів білоруськими спецслужбами, назвавши це “гібридною атакою проти Польщі”.

Ті групи мігрантів, які вчора вирушили до польського кордону, кілька тисяч осіб, як видно на відеозаписах, були під контролем білоруських спецслужб, які в останній момент вивели цих людей зі звичайної дороги в ліс для того, щоб атакувати кордон Польщі та Білорусі, де немає прикордонного переходу.

Анджей Дуда президент Польщі

Водночас він підкреслив, що країна готова до різних сценаріїв в умовах нинішньої кризи.
“Це гібридна акція білоруського режиму проти Польщі та ЄС… Це агресивні дії, яким ми повинні дати відсіч, це виконання наших обов’язків як члена ЄС”, – запевняє Анджей Дуда.

США та Євросоюз висловили стурбованість щодо потоків мігрантів з Білорусі

Він також зауважив, що попри відносно спокійну ніч на кордоні, прикордонники фіксували, як мігранти намагалися перетнути кордон.
“Зараз у нас там на кордоні лігво мігрантів, які з білоруського боку заблоковані білоруськими службами, тож вони не можуть залишити територію. У цьому таборі найближче до кордону перебувають близько тисячі людей. В основному, це молоді люди, як ви могли бачити вчора на відео”, – сказав Дуда.
У відповідь на гібридну агресію Білорусі (де факто Кремля) Рада ЄС  ухвалила рішення призупинити дію угоди про спрощення візового режиму між ЄС та Білоруссю.
“Рада сьогодні ухвалила рішення про часткове призупинення дії угоди про спрощення візового режиму між ЄС та Білоруссю. Це рішення є відповіддю на гібридну атаку, що триває з боку білоруського режиму”, – йдеться в офіційному повідомленні.
Зупинення дії угоди стосується положень, які скасовують вимоги щодо документального підтвердження, регулюють видачу багаторазових віз та знижують збори за подання заяви на отримання візи. Ці положення застосовуються до посадових осіб режиму Білорусі.
Також у Євросоюзі пригрозили розширенням санкцій проти режиму Лукашенка, про що заявив голова європейської дипломатії Жозеп Боррель.
“Ми бачили зображення груп людей, – будемо називати їх мігрантами, які були ескортовані озброєними представниками сил безпеки Білорусі на кордони країн ЄС, і ці зображення шокуючі. Але ситуація може погіршитися… Щоб відповісти на неї, маємо переглянути існуючий обсяг санкцій проти Білорусі та розширити його, ухвалити 5-й пакет санкцій, який поширюватиметься на тих, хто відповідає за або бере участь у триваючій кризі на наших зовнішніх кордонах”, – сказав дипломат.

Міграційна криза: Меркель попросила Путіна вплинути на режим Лукашенка

Тим часом групи мігрантів почали прориватись крізь загородження на кордоні з Польщею.
“Одна з більших груп намагалася перетнути кордон біля Біловежі. Вони мали різне обладнання та інструмента. Деяким вдалося перетнути кордон, їх затримали”, — розповіла речниця підрозділу прикордонної охорони Підляшшя Катажина Зданович.
Вона додала, що цих людей зобов’язали покинути Польщу та відвезли їх до кордону. Польська поліція опублікувала знімок затриманих.
Пізніше з’явились перші докази російської причетності до заворушень на біля польського кордону. 10 листопада польські прикордонники затримали кількох осіб, які допомагали мігрантам потрапити до Польщі. Серед затриманих виявився громадянин Росії, ім’я якого наразі невідомо. Втім, у Кремлі не квапляться визнавати свій вплив на Білорусь. Проте, у Європі дали зрозуміти, що фактичним замовником гібридної агресії проти Заходу вважають саме Путіна.
Доказом такої позиції став дзвінок виконуючої обов’язки канцлера ФРН Ангели Меркель до Путіна. Ексканцлерка закликала російського президента вплинути на керівництво Білорусі та зупинити потік нелегалів у Європу.
“Канцлер наголосила, що інструменталізація білоруським режимом мігрантів проти Європейського Союзу є нелюдською і абсолютно неприйнятною, і попросила президента Росії вплинути на режим у Мінську”, – йдеться у повідомленні.
Згодом розмову Меркель і Путіна прокоментували у Кремлі. Там наголосили, що вона відбулася за ініціативи Німеччини.
“Докладно розглянуто ситуацію з біженцями на кордонах Білорусії із країнами ЄС. Висловлено занепокоєння гуманітарними наслідками міграційної кризи”, – проінформували у пресслужбі Путіна.
Водночас президент РФ “запропонував налагодити обговорення проблем у прямих контактах представників країн – членів Євросоюзу з Мінськом”.
Така заява виглядає як відверте знущання, адже Путін знає, що Європейські країни не можуть говорити напряму з Лукашенком, оскільки не визнають його режим легітимним. Пряма розмова з білоруським диктатором означала б легітимізацію його режиму й відмову від усіх попередніх заяв та демократичних принципів.

Військові з Білорусі погрожували відкрити вогонь у бік польських прикордонників

Таким чином, у Кремлі вміло використовують Білорусь як ще один важіль тиску на Захід. Як відомо, Польща та країни Балтії є найбільш опозиційними європейськими державами відносно проєкту “Північний потік-2”. Саме ці країни послідовно виступали проти запуску російського газогону в обхід України та говорили про енергетичну зброю Кремля, якою стане ПП-2.
Після початку інтеграційних процесів Білорусь також перетворюється на геополітичну зброю свого російського васала, який завжди використовував дестабілізацію для розв’язання зовнішньополітичних питань. Зайвим свідченням цього стала заява Лукашенка про готовність перекрити Європі транзит газу, якщо Польща закриє кордон з Білоруссю.
“Польща нас лякає, що закриє кордон. Будь ласка, закривайте: менше втікачів туди буде переміщуватися. Питання не в цьому… А якщо ми закриємо транзит через Білорусь? Через Україну не пройде: там російський кордон закритий. Через Прибалтику доріг немає. Якщо ми закриємо для поляків і, наприклад, для німців, що буде тоді? Ми не повинні, захищаючи свій суверенітет і незалежність, зупинятися ні перед чим”, – заявив Лукашенко.
Йдеться про транснаціональний магістральний експортний газопровід Ямал-Європа, прокладений через територію Білорусі. Самопроголошений президент країни вже заявляв, що за останній час обсяги транзиту газу з РФ на Захід значно збільшилися.
“Ми обігріваємо Європу, а вони нам ще погрожують, що закриють кордон. А якщо ми перекриємо природний газ туди? Тому я керівництву Польщі, литовцям та іншим безголовим порекомендував би думати, перш ніж говорити”, – заявив він та додав, що МЗС має “попередити всіх у Європі”, якщо вони впровадять додаткові “неприйнятні для нас санкції, ми повинні відповідати “Як відповідати, ми з вами домовлялися пів року тому”, – сказав Лукашенко.

ЄС застосує нові санкції проти Білорусі через ситуацію на кордонах – ЄС

Втім, білоруський диктатор сам загнав себе у глухий кут, коли почав репресії проти своїх громадян та опинився у міжнародній ізоляції. Наразі ж у диктатора немає іншого вибору, окрім як діяти у російському фарватері. До того ж білоруський режим отримує мільйони доларів завдяки потоку “туристів” з Іраку, які готові платити по три тисячі доларів за можливість потрапити до Європи через Білорусь.
Як пише журналіст Мацєй Чарнецький у статті для “Українського тижня”, Мінськ заробив на цих операціях “багато десятків мільйонів доларів”. Для авіакомпанії “Бєлавіа”, на яку в кінці травня наклали санкції ЄС за викрадення білоруською владою журналіста Романа Протасевича, це можливість уникнути банкрутства. Доларові вливання також отримують білоруські турагентства, зокрема Центркурорт, а також аеропорт Мінська, білоруські служби, включаючи КДБ, і безпосередньо уряд Лукашенка.
Однак, головною метою, на думку багатьох аналітиків, є не обхід санкцій, які послаблюють білоруську економіку. Основне завдання має геополітичний характер – змусити Європу піти на поступки Лукашенку, а значить і Путіну. Як пише видання Financial Times, білоруський диктатор намагається внаслідок міграційної кризи домовитися з ЄС про пом’якшення санкцій проти Мінська.
“Варшава звинуватила Мінськ у виштовхуванні мігрантів через кордон і відмовляється їх приймати, Білорусь також не прийме їх до себе. Тисячі незахищених людей зараз опинилися у пастці. А через різке зниження температури багато життів під загрозою”, – йдеться у статті.

У Білорусі на офіційному рівні назвали Крим російським

У виданні пояснили, що така політика Білорусі  також спрямована на посилення суперечок між членами Євросоюзу. Як відомо, Польща була однією з кількох країн ЄС, які відхилили “квоти” мігрантів під час масового напливу із Сирії та Близького Сходу у 2015 році. Варшава також замкнена у конфлікті з Євросоюзом за верховенство права.
Автори зазначають, що ЄС має продемонструвати, що такі “махінації” Лукашенка призведуть не до послаблення санкцій через його напади на демократію, а до їх посилення.
Що кажуть експерти про посилення агресивної політики Білорусі

Політолог, депутат Київради Сергій Таран вважає, що гібридна війна Путіна проти Заходу зараз проходить по польсько-українському кордону.  Експерт наголошує, що зброя Путіна – це “дикий режим Лукашенка та мігранти”.

Такі самі мігранти, яких Кремль використовував проти Європи, провокуючи там міграційну кризу у 2015-16 роках через війну у Сирії. Такі самі дикі режими Путін створює і на сході України – на окупованих територіях. Тому події на польсько-українському кордоні – це і про Україну теж. Але як же українська влада буде готуватися до подібної кризи, чи хоча б засудить Лукашенка, якщо Зеленський з протягнутою рукою випрошує у Мінська трошки електрики, яку чомусь у часи його правління перестали виробляти українські електростанції?

Сергій Таран політолог, депутат Київради

Водноас політичний експерт Тарас Чорновіл вважає, що Лукашенко фактично почав бойову операцію проти Польщі.
“Це поки війна гібридна, але атака вже явна. Це вже той випадок, коли війна гібридна, а атака справжня. Зрештою, нам такі рашистські методи добре знайомі з власної гіркої історії”, – говорить Чорновіл і зауважує, що санкції, які вже понад рік ніби діють проти Білорусі, є недостатньо сильними.

Допомагав нелегалам: на кордоні Польщі і Білорусі затримали громадянина РФ

“Товарообіг у країні перезрілого автократичного феодалізму із західним світом навіть зріс. У санкційних документах залишили неймовірну кількість прогалин. Чи нарешті  в ЄС оцінять наслідки того, що сталося і введуть цілковите й негайне ембарго на будь-які контакти з Білоруссю? Сумніваюся. На перших етапах протистояння Польщі й Литви з мігрантською навалою ряд європейських держав навіть осуд висловлювали за огорожі з колючого дроту”, – зазначає Чорновіл.
Він також наголошує на вкрай небажане для України відновлення енергопостачання з Білорусі. На думку експерта, нашу країну можуть звинуватити у співробітництві з антидемократичним і диктаторським режимом Лукашенка, який за підтримки Кремля намагався дестабілізувати Європу.

Зараз, коли відбуваються такі агресивні дії Лукашенка проти наших найближчих партнерів, Україна підписує договір про постачання білоруської (фактично, російської) електроенергії. Її джерелом є АЕС, яка знаходиться в Білорусі поряд з кордоном Литви, але реально належить РФ та є прямою загрозою для литовців. Офіційний Вільнюс нас дуже просив не укладати таких енергетичних угод з Білоруссю, які реально завдають їм шкоди. Я вже мовчу про безпринципність та колаборантство нашої “зеленої” влади в цій наперед заготовленій енергетичній капітуляції перед ворогом.

Тарас Чорновіл політичний експерт

Він також запитує, коли в Європі вирішать, що Білорусь перейшла межу та має бути економічно ізольована, то чиї контракти визнають злочинними й такими, що підтримують диктатора й авантюриста?
“Свої, які діють завдяки шпаринам у санкційних процедурах, чи наші, які запрацювали так невчасно, саме в переддень початку гібридної атаки з території Білорусі на країну-члена ЄС і НАТО? Мені чомусь здається, що головним зрадником демократичної єдності назвуть Україну. На жаль, частково це буде правдою”, – констатує Чорновіл.

Через паркани на кордоні: великі групи мігрантів потрапили з Білорусі до Польщі

Політичний аналітик Інституту Євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач переконаний, що на білорусько-польському кордоні відбувається те, що ми давно звикли називати “гібридною війною”.
“Декілька тисяч людей не можуть дестабілізувати Європейський Союз, який складається з 500 млн громадян. Але внутрішнє напруження в Литві та Польщі, внутрішнє напруження в Німеччині, яку біженці декларують як свою кінцеву зупинку, якраз і збурює ситуацію всередині цих держав плюс вносить певні розбіжності між країнами, які задіяні в цьому інциденті, а також між ними та країнами більш віддаленими. Деструкція відчувається і у роботі органів управління Європейським Союзом – Європейською комісією та урядами задіяних у конфлікті держав”, – говорить аналітик у коментарі Главкому.
Він пропонує ще раз згадати кризу 2015–2016 років та порівняти її з нинішньою ситуацією. “Візьмемо, для прикладу, Сирію. Там реально велися бойові дії та багато людей гинуло, втрачаючи житло і майно, і це дійсно спровокувало хвилю біженців, які ринули через Туреччину до Європи. Це були люди, які рятувалися від війни, від голоду та у цій іпостасі мали цілком правдоподібний вигляд.
Нині ж ми маємо справу з організованим потоком людей, які жили собі в Іракському чи Сирійському Курдистані й могли жити далі без причини раптово зриватися з місця. Ці люди – теж жертви, але жертви не війни, а ті, кого використали як інструмент дестабілізації європейських суспільств”, – зазначає він.
На думку експерта, Путін “взявся” за Польщу, зокрема, й тому, що йому цікаво поставити експеримент: чи буде проявлена в нинішній кризі європейська солідарність? Адже в аналогічній ситуації з Литвою ЄС лише висловив традиційне “занепокоєння”.

Литва, на жаль, не отримала належної підтримки від Євросоюзу. Польща зараз сподівається на більшу допомогу, але та поки що має вигляд риторики, а не конкретних дій. Так, це дуже серйозний виклик для ЄС. Відповідь має бути, але якщо ЄС стане діяти винятково санкціями проти режиму Лукашенка, це буде тільки половина справи, бо не Лукашенко є замовником та бенефіціаром цієї ситуації. Лише в тому випадку, коли ЄС наважиться на нові санкції саме проти Росії, це буде справжньою та дієвою відповіддю.

Володимир Горбач аналітик Інституту Євроатлантичного співробітництва

Експерт ще раз підкреслює: за спиною Лукашенка ніхто інший, як Путін. Він “маскує свою присутність на польському кордоні та своє авторство”.
“Зараз ми, мабуть, спостерігаємо пік цієї операції. Як у гібридній війні з Україною Росія використовує “ДНР” та “ЛНР”, так і у війні з Євросоюзом вона використовує Лукашенка як проксі-силу. Росія вважає, що коли вона посіє розбрат в окремих країнах та між ними, їй буде легше вести свої справи, ніж за умови, що Європейський Союз залишатиметься єдиним та монолітним. Бо Євросоюзу Росія не може диктувати свої умови, а окремим його країнам – так”, – резюмує Горбач.
Публіцист і телеведучий Віталій Портников нагадує, що Лукашенко попросив Путіна надати російську стратегічну авіацію (бомбардувальники) на кордон з Євросоюзом та Україною.

Це гібридна атака проти Польщі: Дуда відреагував на штурм кордону мігрантами з Білорусі

“З Євросоюзом ситуація очевидна, адже Лукашенко спровокував гостру міграційну кризу для дестабілізації у країнах ЄС. Європа виступає на підтримку білоруського народу, який намагався повстати проти фальсифікації останніх президентських виборів у Білорусі. Але “батька” також згадав і Україну, хоча поки що до нашої держави лукашенківський режим не спрямовує мігрантів. Це означає, що наша держава також є у планах дестабілізації білоруського правителя і його кремлівського покровителя Путіна”, – каже публіцист.
Портников додає, що саме за допомогою дестабілізації України Лукашенко намагається якомога більше залучити Путіна у ту кризу, яка відбувається на білоруських кордонах. Адже відомо, що для Путіна дестабілізація України є набагато важливішим, ніж розхитування країн Євросоюзу.

Очевидно, що Путін скористається тими можливостями, які йому надає Лукашенко. Роками вважалося, що білоруський правитель є гарантом того, що з території Білорусі не буде здійснено напад на Україну. Однак зараз ми бачимо, що коли мова йде про утримання влади, Лукашенко не дбає про те, що відбуватиметься на кордонах його країни з іншими державами. Лукашенко перетворює власну країну на кремлівський геополітичний інструмент. Це стосується як Євросоюзу, так і України.

Віталій Портников публіцист, телеведучий

Він зауважує, що ті бомбардувальники, які можуть з’явитись на білорусько-українських кордонах, можуть там і залишитись як ще один доказ російської військової присутності біля України.
“І Росія робитиме все, щоб ця присутність збільшувалась. Щоб у Кремля були принаймні теоретичні можливості для нападу на Україну не лише зі сторони РФ, але й зі сторони Білорусі. А для Лукашенка це важливо ще й тому, що в такий спосіб він доводить необхідність підтримки свого режиму, який стає гарантом того, що РФ може напасти на нашу країну з боку Білорусі”, – резюмує політичний оглядач.
Нагадаємо, польське ЗМІ з посиланням на заяву речника уряду Петро Мюллера повідомило, що Польща розглядає можливість закриття кордону з Білоруссю через ситуацію з мігрантами.
Також відомо, що згодом Ангела Меркель, яка натепер обіймає посаду в.о. канцлера Німеччини звернулася до російського президента Володимира Путіна із закликом вплинути на керівництво Білорусі через міграційну кризу.
Раніше унаслідок загострення ситуації на польсько-білоруському кордоні президент Польщі Анджей Дуда скликав термінову нараду за участі прем’єр-міністра й очільників силових органів.
Також читайте: до кордону з Польщею вирушила величезна колона мігрантів з Білорусі. У Польщі вважають, що в такий спосіб самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко намагається штурмувати кордон. Водночас білоруська сторона вкотре звинуватила Польщу в нібито витісненні нелегалів.
Після цього в Міністерстві оборони Польщі оголосили бойову готовність на кордоні з Білоруссю. Натепер там чергують понад 12 тисяч солдатів.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Гібридна війна чужими руками: як Путін використовує Білорусь для дестабілізації України та Європи appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією