fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Гетто, скандали і футбольна слава: огляд на спортивний байопік “Я Златан”

Минулого четверга в прокат вийшов спортивний байопік “Я Златан” про зірку світового футболу зі Швеції – Златана Ібрагімовича.
Що в цій стрічки правда, а що домисел розбирався кінооглядач “Прямого”.
Байопік, як жанр, як правило використовують для підсумку якоїсь події чи чиєїсь кар’єри або й навіть життя. В цьому контексті поява ігрового кіно про Ібрагімовича виглядає дивно, адже навіть у свої 40 років (дуже пристойний вік для форварда) футболіст грає в італійському “Мілані” і навіть забиває голи.
“Я Златан” перегукується з документалкою про Ібрагімовича “Златан. Початок”. Це історія про хлопчика з родини югославських біженців (батько – бошняк, а мати – хорватка), який весь день проводить на дворовому футбольному майданчику, доводячи старшим хлопцям, що він – найкращий. Стрічка має дві сюжетні лінії: у першій – молодий Ібрагімович, який переживає не найкращий сезон в амстердамському “Аяксі”. У другій – зовсім юний Ібрагімович крізь бідність і упередженість пробиває собі кар’єру спершу в юніорській лізі, а потім у шведському “Мальме”.

Якщо ви раптом не цікавитесь футболом, то все що вам треба знати про Златана Ібрагімовича – це дуже потужний нападник з блискучою кар’єрою, який при цьому має дуже складний характер, що часто проявляється в скандалах з тренерами та гравцями.
Стрічка Єнса Сьоргена досліджує як формувався характер футболіста. Режисер показує нам двояку натуру Ібрагімовича – де з одного боку ми бачимо зухвалого хлопця, який краде велосипеди, б’є одноклубників і може послати тренера в обличчя, а з іншого – людину, яка дуже важко переживає сімейні та кар’єрні негаразди, закриваючись в собі. Ідеально підібраний для цієї стрічки актор Граніт Рушиті, який грає Ібрагімовича-підлітка, цілком перевтілюється в героя. Злобна посмішка і флегматичне мовлення Ібрагімовича цілком відтворюються Рушиті. Цікаво спостерігати, як той самий хвацький викрадач велосипедів, водночас соромиться покликати на побачення однокласницю.

Також Сьорген не минає важливі для повноцінного образу Ібрагімовича деталі. Наприклад, те, що окрім футболу Златан займався тхеквондо, або про значущість постаті Мухамеда Алі в житті футболіста. Цікаво, що у стрічці кумиром малого Ібрагімовича виступає голландський футболіст Марко Ван Бастен (їх часто порівнюють), попри те, що Златан завжди говорив, що його кумирами були Роналду та Ерік Кантона. Також у фільмі майже немає темношкірих акторів, попри те, що Ібрагімович ріс в районі населеному наполовину біженцями з Югославії, а наполовину біженцями з Сомалі. Однак, що стосується антуражу “югославського гетто” 1990-тих – тут все прекрасно передає атмосферу: і костюми, що майже повністю складаються з великорозмірних спортивних костюмів та шкіряних курток, і інтер’єри де шведська ІКЕА поєднується з килимами на стінах, і потерті іномарки з іконками всіх на світі святих на лобовому склі.

За класикою жанру спортивної драми, “Я Златан” мав би показати нам, як бідний і злий хлопчисько завдяки футболу став успішним і доброзичливим футболістом. Однак, саме тому, що цей фільм байопік, а не вигадана спортивна драма, життя вносить свої корективи. Ібрагімович став легендарним футболістом, але при цьому залишився самовпевненим скандалістом. Сьорген намагається показати, що ця “голкатість” та самовпевненість родом з дитинства футболіста, де щодня треба було доводити чого ти вартий. В цьому плані “Я Златан” стає навіть свого роду ревізіоністським фільмом, руйнуючи кліше спортивних драм, як фільмів, де спортивний успіх змінює людину на краще. А можливо, це Златан Ібрагімович – персона, що руйнує кліше про те, що успіх обов’язково заспокоює внутрішнього вовка, який виріс на вулицях мігрантського гетто. Але як говорить закадровий голос в кінці стрічки: “Це вже історія футболу”.

В сухому залишку, “Я Златан” – це хороший спортивний байопік, який розповідає нестандартну для жанру спортивної драми історію про футболіста чия кар’єра досі триває, а тому продовження цього фільму цілком собі ще може бути.
Спеціально для Прямого Ігор Кромф.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter , Telegram та Instagram.
The post Гетто, скандали і футбольна слава: огляд на спортивний байопік “Я Златан” appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією