За час війни з Росією СБУ завдяки унікальним операціям стала прикладом для спецслужб світу. Варто згадати хоча б затримання Володимира Цемаха – ключового свідка у справі MH17, наголошують журналісти проєкту “Стоп-реванш“. І у своєму розслідуванні вони зазначають, що нині Служба ігнорує захист нацбезпеки, займаючись “сімейними розбираннями”.
Журналісти нагадали, що з 3 серпня 2019 р. головою СБУ є лейтенант Іван Баканов – друг дитинства президента Володимира Зеленського, який до цього керував ТОВ “Студія Квартал 95”.
“Мені здається, рядовий склад СБУ бачить, як верхівка обслуговує політичну команду, яка керує в країні, і на тому трохи заробляє. То вони не проти заробити на дрібніших справах”, – заявив політолог Володимир Цибулько.
У цьому контексті розслідувачі згадують історію з бізнесменом Дмитром Торнером, який балотувався до Верховної Ради 2019 р. – але за два дні до виборів ЦВК скасувала його реєстрацію. Адвокат потерпілого Андрій Циганков шокований тим, що це була вимога СБУ.
“Вважаю, що ні повноважень, ні підстав для цього не було”, – заявив Циганков. Він називає це політичним замовленням і нагадує, що перевірку кандидатів у парламент Службою безпеки закон не передбачає.
“То була стратегія опонентів Дмитра Торнера. Сьогодні ми знаємо, що за цим розпіаренням ситуації, швидше за все продажу її в політичне русло, стояв Денис Кірєєв”, – переконаний адвокат.
Кірєєв – фінансист часів Януковича, був членом наглядової ради “Укрексімбанку” і першим заступником голови правління “Ощадбанку”. За даними розслідувачів, він має громадянство Росії й Ізраїлю і є товаришем голови СБУ Баканова.
“Після призначення Баканова відбувається повернення в СБУ кадрів часів Януковича. Звільняються патріоти з провідних посад. У СБУ починають просуватись пройдисвіти домайданного часу. Наприклад, друг Баканова – Денис Кірєєв, якого неодноразово звинувачували в тому, що він є чинним агентом ФСБ РФ”, – каже блогер Ярослав Бондаренко.
Політтехнолог Ігор Мізрах підтверджує: медіаатака на Торнера перед парламентськими виборами 2019-го була замовною, і – зізнається – мимоволі був її інструментом:
“Це піднесено було як політична ситуація, як проукраїнська позиція… що парламент має бути чистий, мають люди пройти тільки чисті. Це був Денис Сергійович Кірєєв. Мета була – зняти з виборів (Торнера – ред.), людям донести, що ця людина є шахраєм – і більше інформації має бути на сайтах… більше залучено соцмереж. Що я і зробив”.
Пізніше, зазначають автори сюжету, Мізрах видалив замовні матеріали зі своїх ресурсів: мовляв, спершу не розібрався в ситуації.
“Коли я почав дивитись, побачив, що є документи. Наприклад, мені надали рішення суду, я подивився, що є наступне рішення суду, яке перекреслює те, яке мені надали”, – зокрема говорить Ігор Мізрах.
За даними ЗМІ, Кірєєв є родичем Тетяни Сергієнко, ексдружини Торнера. А за інформацією адвоката Торнера, вона була довіреною помічницею одіозного заступника міністра внутрішніх справ Віктора Ратушняка, який нині ховається в Росії через імовірну причетність до розстрілів на Майдані. Її батько Євген Сергієнко, генерал-майор, за часів Кучми був заступником голови СБУ, нагадують журналісти.
“Опонентом Торнера виступив Денис Кірєєв, який фактично формував цей конфлікт на користь сім’ї Сергієнка. І тому, напевно, у цих ситуаціях більш зрозуміло, чому СБУ так уважно приділило увагу цьому опоненту (назвемо його так) у процесі”, – розмірковує Циганков.
Журналісти надіслали запити в СБУ і до Кірєєва. СБУ переадресувала до поліції, а Кірєєв на час виходу сюжету – не відповів.
Було замало усунути Торнера від виборів, каже адвокат. І додає, що його спробували максимально “налякати” кримінальним переслідуванням, судом та розшуком – для цього наче залучили ексфутболіста Сергія Нагорняка, дружина якого нібито є подругою Тетяни Сергієнко.
“За його свідченнями (Нагорняка – ред.), він передав Торнеру певну суму. На це не існує документів, розписок. Є усні показання. Це виглядає досить комічно. Люди 100 доларів під розписку передають, а тут більше мільйона і 10 років мовчання”, – міркує політолог Володимир Цибулько.
Прокуратура справу закрила через відсутність підтвердження закидів Нагорняка, нагадують автори сюжету.
В жовтні 2021 у ЗМІ з’явився матеріал про Дмитра Торнера. Журналісти нагадали історію 2019-го, а також спробували зв’язати Торнера з українськими бізнесменами та чиновниками Офісу Президента. А нещодавно осетинські, казахські, російські та українські сайти дали нібито цитату ексчільника МВС Арсена Авакова, мовляв, розслідування щодо Торнера не закінчене. Та у пресслужбі Авакова цю інформацію заперечили, сказано в сюжеті.
Опоненти Торнера поки своєї мети не досягли, вважають розслідувачі. А для Тетяни Сергієнко важливо, аби він не міг приїздити в Україну ще з однієї причини: вона через свої зв’язки домоглася від суду позбавити Торнера батьківських прав і унеможливити спілкування з сином, каже Циганков.
Атака на Дмитра Торнера з боку Кірєєва та родини Сергієнків може вдарити бумерангом по них самих, кажуть журналісти з посиланням на експертів. Мовляв, конфлікт зробив цих людей публічними.
Блогер Ярослав Бондаренко оприлюднив сенсаційні дані: “У мережу потрапила телефонна розмова співробітника ФСБ з українським співрозмовником, у якій зафіксовано багаторічну співпрацю колишнього топменеджера українських державних Ощадбанку та Укрексімбанку Дениса Кірєєва. … З 2006 р. він зливав ФСБ РФ дані про закупівлі зброї для ЗСУ. … За моєю інформацією, 9.03.2020-го Кірєєв виїжджав на зустріч зі своїми кураторами з російських спецслужб на територію РФ… А 13.03.2020-го в’їхав назад в Україну”.
За цими фактами у липні 2020-го відкрито кримінальне провадження, результати якого на час виходу сюжету ще були невідомі. За інсайдерською інформацією, Кірєєв досі спілкується з кураторами і щомісяця їздить в Росію, лише від початку 2022-го – двічі, пишуть розслідувачі.
Таке враження, що Кірєєв почувається в безпеці, особливо відколи СБУ очолив Іван Баканов, розмірковують автори сюжету. І зазначають, що з його приходом Кірєєв почав переписувати на себе нерухомість, раніше “розкидану” на родичів.
“Низкою скандалів запам’ятався Денис Кірєєв і на посаді в УкрЕксімБанку… За негласною інформацією, він відповідав за фінансові потоки групи “Укрпідшипник”, підконтрольної Андрію Клюєву, який після 2014 р. втік до Росії. Стали надбанням громадськості махінації з кредитом фірми виробника керамічної плитки АТЕМ і мутними схемами, за якими “Артемсіль” залишилась із боргом 16 млн грн”, – каже Ярослав Бондаренко
Як повідомляється в сюжеті з посиланням на відкриті дані, Кірєєв є бенефіціаром ТОВ “СОНЯЧНА ЕНЕРГІЯ ЗАХІД”, яка розвиває сонячну енергетику в Україні. І його бізнес може бути тісно пов’язаний із “спадщиною” братів Клюєвих, яким Кірєєв на посаді члена наглядової ради “Укрексімбанку”, за словами Бондаренка, допомагав виводити гроші “Укрпідшипника”. Журналісти зазначають, що партнером Кірєєва в ТОВ “СОНЯЧНА ЕНЕРГІЯ ЗАХІД” є Марина Ставська, дружина ексспівробітника СБУ часів Януковича, Андрія Кміти. Кміта і дружина Кірєєва – Ірина – співвласники ТОВ “САН-ЕНЕРДЖИ Україна”, додають журналісти.
Такі зв’язки дозволяють не лише атакувати опонентів, а й прикриватись від переслідувань, міркують автори сюжету.
Історія Торнера свідчить про небезпеку використання спецслужб у замовних цькуваннях, каже адвокат Андрій Циганков. Тож реформа силових структур – це не лише зобов’язання перед західними партнерами, а й гарантія розвитку країни, наголошується в матеріалі.
Ситуація з Кірєєвим схожа на історію зі “слугою” Трухіним, кажуть журналісти, – вони пояснюють це тим, що він досі уникає відповідальності і прикриває свої оборудки зв’язками в СБУ. Та автори матеріалу сподіваються, що після оприлюднення розслідування правоохоронці звернуть увагу на діяльність Кірєєва.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post “Фінансист часів Януковича з російським громадянством”: хто влаштував медіаатаку на Торнера appeared first on Прямий.
Схожі новини
Регулярно донатив на потреби російської армії: Служба безпеки затримала високопосадовця
Колишньому депутату повідомили про підозру в держзраді та розпаленні релігійної ворожнечі
СБУ повідомила про підозру ексведучому медведчуківського каналу