Фінансові втрати “Харківобленерго” через корупційні зловживання посадових осіб енергокомпанії оцінюються в суму від $12 до 30 млн щорічно. Про це заявив директор з ризиків і безпеки Smart Holding Іван Герасимович під час міжнародної конференції “Anti-Fraud в цифровому світі”.
Smart Holding з лютого поточного року є акціонером АТ “Харківобленерго”, 65% акцій якого належить державі. За словами Герасимовича, сьогодні в компанії створена ситуація, коли через відсутність повноважної Наглядової ради його менеджмент фактично не підзвітний акціонерам, і перш за все, державі. Це створює умови для процвітання на підприємстві корупційних схем. Основними з них є шахрайство з урахуванням відпущеної споживачам електроенергії та зловживання при здійсненні тендерних закупівель, зазначив представник акціонера. “Офіційно не враховується від 40% до 90% продукції, електроенергії, що поставляється деяким підприємствам. Наприклад, якась компанія спожила електроенергії на 1 млн грн, при цьому офіційно сплатила лише 10% її вартості. Половина вартості необлікованих обсягів електроенергії йде готівкою менеджменту (“Харківобленерго” – ред.), а решта – це пряма вигода підприємства”, – сказав Герасимович.
Він також зазначив, що згідно з аналізом документації, вартість товарів і послуг, які компанія закуповує у постачальників, в рази перевищує пропозиції ринку. Як приклад представник акціонера привів закупівлю АТ “Харківобленерго” вакуумних вимикачів, контракт був підписаний в серпні 2021 року. Вартість по деяких позиціях була завищена на 117%. “За роком – це (збиток від зловживань – ред.) від $ 12 до 30 млн по одному державному підприємству. Відповідно, виникає грошовий потік, який йде повз державу, повз акціонерів. Він йде прямо в кишені цих менеджерів і ділків від влади, які керують цим підприємством суто в своїх інтересах”, – сказав І. Герасимович. Він також додав, що Smart Holding уже направив на адресу Генерального прокурора Ірини Венедиктової відповідне звернення з проханням втрутитися в ситуацію і сприяти припиненню злочинної діяльності на підприємстві. “Є надія, що справа зрушиться з мертвої точки”, – резюмував представник акціонера.
За даними видання “Наші гроші” з початку поточного року “Харківобленерго” закупило за даними системи “Прозорро” обладнання, матеріали та послуги на суму понад 2,5 млрд грн. При цьому, виходячи з аналізу тендерних процедур, в більшості випадків ціни закупівель в середньому на 30-40% перевищували ринкові. У лютому цього року обласна прокуратура провела обшуки в адміністративних будівлях “Харківобленерго”. За даними наглядового відомства, обшуки проводилися в рамках розслідування фактів зловживання службовим становищем менеджментом компанії, що спричинило збитки. Мова, зокрема, йшла про навмисне заниження обсягів споживання електроенергії для окремих підприємств в рамках домовленостей. За даним фактом відкрили кримінальне провадження за ч. 3 ст. 191 (привласнення майна, вчиненого за попередньою змовою групою осіб) КК.
Схожі новини
Щоб поповнити втрати, РФ перекине на війну в Україні 2400 військових з Далекого Сходу – розвідка
Яка ситуація зі світлом в Україні після нічної атака рф
Держкомісія прокоментувала заборону онлайн-казино для військових