fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Економіка України в умовах війни: як запобігти кризі

Унаслідок воєнних дій в Україні зростають ризики розгортання кризи. Щоб упоратися з цими викликами, можна вдатися до кількох заходів політики.
Про це написали у VoxUkraine.
Економіка України зіткнулася з негативним шоком, фіскальний дефіцит сягнув близько 5 мільярдів доларів на місяць. Союзники надають значну допомогу, але її недостатньо.
“Центробанк має обмежені ресурси та інструменти й водночас конфліктні цілі. Він не може одночасно підтримувати обмінний курс, друкувати гроші для покриття фіскального дефіциту та підтримувати стабільність фінансової системи. Можна сказати, що війна вимагає екстраординарних зусиль — і ми погоджуємося, що під час війни домінування фіскальної влади над центробанками не є рідкістю — але в нашій ситуації цифри “не б’ються”, і тому ризики розгортання кризи значно зростають”, — ідеться в статті.
Аналітики запропонували кілька заходів, які можуть допомогти впоратися з викликами.

НБУ може або девальвувати гривню, або дозволити їй вільно плавати, однак він не може продовжувати підтримувати фіксований курс.
Як мінімум, уряд має репрофілювати платежі у більш віддалене майбутнє (щонайменше 3 роки), й це репрофілювання має стосуватися не лише облігацій, які гасяться у 2022-2023, а й тих, які гасяться пізніше.
Певна форма фіскальної консолідації (наприклад, краще таргетування соціальної підтримки) буде болісною, але може бути необхідною.
Потрібно створити новий, значно коротший список критичного імпорту або підвищити тарифи (запровадити додаткові імпортні тарифи 10-15%), щоб обмежити імпорт.
Макроекономічну політику потрібно змінити, щоб гарантувати економічну основу для перемоги.

Нагадаємо, на конференції у швейцарському Лугано представники України презентували план післявоєнного відновлення на суму понад 750 млрд доларів, який міститиме 850 проєктів для відбудови країни.
Зазначимо, народний депутат з фракції “Європейська Солідарність” Ростислав Павленко наголосив, що в основі відбудови економіки нашої держави має бути євроінтеграція, модернізація та нові можливості для мільйонів українців. Він зазначив, що у Верховній Раді потрібно створити центр для реалізації політики з європейської інтеграції, як пропонує п’ятий президент Порошенко.
За даними швейцарського видання Blick, на міжнародну конференцію в Лугано влада хотіла скерувати делегацію з депутатів монобільшості без опозиційних фракцій.
До слова, міський голова Чернігова Владислав Атрошенко не зміг виїхати на конференцію з відновлення України. Йому не дозволили перетнути кордон з Польщею в пункті пропуску “Краківець”. Мер звинуватив у цьому Офіс президента і заявив, що такі дії дискредитують Україну.

Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.

The post Економіка України в умовах війни: як запобігти кризі appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією