fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

“Економічні паспорти” Зеленського: популізм найвищого ґатунку чи спроба профінансувати “Велике будівництво”?

Під час свого звернення до Верховної Ради України президент Володимир Зеленський анонсував створення так званого “економічного паспорта українця”, відповідно до якого частина ренти за використання надр накопичуватиметься на рахунках дітей. Скористатися цими коштами вони зможуть після досягнення повноліття.
Чи на часі введення в Україні “економічних паспортів”, та як їхнє запровадження може бути пов’язано з “Великим будівництвом” – розбирався PRM.UA.
Хоча на сайті парламенту поки немає внесеного главою держави законопроєкту, народний депутат від “слуги народу”, голова комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев пояснив, що передбачає президентська ініціатива.
Так, за його словами кожній новонародженій дитині (можливо, навіть тим, хто народився з 1 січня 2019 року) буде відкрито спеціальний рахунок у Фонді майбутніх поколінь, на який щомісячно находитимуть кошти від рентних платежів. Після досягнення повноліття на цьому рахунку має бути сума еквівалентна 10 тисячам доларів США, якщо ж ця сума буде меншою, то її різниця дотуватиметься з державного бюджету.
Крім того, не виключено, що до “Фонду майбутніх поколінь” можуть надходити відрахування з інших платежів – наприклад приватизації чи імпортного ПДВ.
“”Економічний паспорт” українця – це є частка кожної дитини в продажі корисних копалин, які є в землі, які є народним багатством. Яке відношення імпортний ПДВ має до корисних копалин і до “економічному паспорту”? Можна наповнювати звідки завгодно, можна просто ці гроші з бюджету закачати, але ж це губиться сама логіка того законопроєкту”, – зазначає виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Популізм Зеленського і його команди веде Україну до економічної катастрофи — Княжицький

Цікаво, що інформація від Данила Гетманцева про “економічний паспорт” майже збігається з вмістом законопроєкту №2754 “Про економічний паспорт” іншого “слуги” Дмитра Костюка. У цьому документі передбачено, що до “Фонду майбутнього” надходитиме 1% від продажу усіх корисних копалин (але розмір цих відрахувань може бути збільшено), а також від коштів, які Фонд отримує як гранти або залучає в інший спосіб з будь-яких державних чи приватних джерел.
Зауважимо, що ідея “економічного паспорта” не нова – відповідні аналоги існують у Норвегії та деяких країнах Аравійського півострова, які мають надвеликі прибутки від продажу вуглеводнів, мають величезний профіцит бюджету. Через “фізичну” неможливість витратити усі надлишкові кошти там вирішили резервувати їх для наступних поколінь.
Тож є сумніви у доцільності введення “економічних паспортів” в Україні, яка має постійний дефіцит бюджету, а держава не в змозі забезпечити гідних умов життя великій частині своїх громадян. В України просто немає коштів на реалізацію ідеї “економічному паспорту”.
“Ми маємо дефіцитний бюджет. Тож якщо забирати кошти з ренти, це означає, що ми недофінансовуємо поточні проблеми, які є дуже гострими”, – вважає ексміністр соціальної політики Андрій Рева.
З цим згоден й економічний журналіст Олександр Крамаренко. “Я не дуже розумію, як це стикується з проблемою наявності величезного дефіциту, наприклад, Пенсійного фонду, постійного збільшення податкового тиску. У нас немає надлишкових коштів. Якщо є надлишкові кошти – будь ласка, зменшуйте єдиний соціальний внесок і відсоток по ньому, зменшуйте частку. Високий у нас рівень оподаткування особистих доходів. Я маю на увазі податок на доходи фізичних осіб. Зменшуйте ці податки, зменшуйте ПДВ, кінець-кінцем. Тобто у нас в країні доволі високий рівень оподаткування, щоб мати можливість накопичувати”, – зауважив він.
Ініціатива влади щодо “економічних паспортів” є суто пропагандистською й не має жодного економічного сенсу, переконаний Олександр Крамаренко.
“Найчесніше рішення було б зменшення ставки прибуткового податку на доходи фізичних осіб відповідно до тих сум, які держава отримує як ренту з видобутку корисних копалин. Це було б чесно, це було б рівно, це було б без дискримінації і було б одразу для всіх і зараз, а не через 16-18 років”, – додає він.
Колишній міністр соціальної політики України, ексвіцепрем’єр-міністр України Павло Розенко вважає цинічною і вкрай популістичною ідею влади кинути по суті напризволяще соціально незахищених громадян, задля ефемерної турботи про майбутні покоління.

Енергетична криза та нові рекорди зі смертності: Герасимов викрив популізм влади

“Це з розряду обіцянок відкладеної дії. Тобто обіцянки, яка буде реалізована через 15-18 років. Президент, коли закидає такі популістичні речі, він нічим не ризикує. Він начебто щось класне таке і популярне пообіцяв, але реалізовувати цю обіцянку не він буде.
Проблема полягає в тому, що від президента чекають сьогодні мільйони українців відповіді на питання, не як вони чи їхні діти будуть жити через 18 років, а проблема в тому полягає, що президент має в першу чергу відповісти на питання, як жити сьогодні. І коли він говорить, що я буду турбуватися про дітей, так ти скажи сьогодні, що ти сьогодні для нинішнього покоління дітей робиш – тим, кому три роки, п’ять років, 15 років, 18 років”, – зазначив Павло Розенко.
Крім того, на його думку, в Україні через 18 років буде інший президент, який може просто відмовитись виконувати давні обіцянки Зеленського.
Якщо підрахувати, то щоб досягти суми у 10 тисяч на рахунку, то кожна дитина (а їх в Україні щороку народжується близько 300 тисяч) має отримувати на рахунок по 45 доларів, на рік – 547,5 доларів. Всього, для реалізації програми “економічних паспортів” тільки у перший рік у Фонд має надійти понад 164 мільйонів доларів, наступного року, відповідно, вдвічі більше, а ще наступного – втричі і так далі. Тобто мова йде про величезні кошти.
Як зазначає ексміністр соціальної політики України Андрій Рева, за рахунок “економічного паспорта” влада може намагатись профінансувати “Велике будівництво” Зеленського.
“Гроші не просто лежать на рахунках, їх інвестують. А куди їх можна інвестувати в Україні, якщо у нас фондового ринку немає, якщо у нас така банківська система? Тому ці кошти можна інвестувати виключно в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП). А облігації внутрішньої державної позики фінансують бюджетний дефіцит. Я бачу у цьому прихований інтерес Зеленського та його компанії, щоб профінансувати “Велике будівництво” ціною тих коштів, які вони отримають”, – зауважив Андрій Рева.
Наслідком запровадження “економічних паспортів” також може стати збільшення ціни на газ для населення.
Так, у висновку бюджетного комітету Верховної Ради, який розглядав законопроєкт про економічний паспорт українця, стверджується, що введення додаткових відрахувань збільшить податкове навантаження на компанії, які займаються експлуатацією надр, “що своєю чергою призведе до збільшення ціни на вартість корисних копалин, зокрема на вартість природного газу для забезпечення потреб населення”.

Кожне друге слово у виступі Зеленського — відвертий популізм та брехня

Крім того, під великими питанням є й те, чи зможе українська держава за 16 чи 18 років забезпечити виплати власникам “економічних паспортів” та чи витримає українська економіка цю програму.
“І ця піраміда весь час зростає, в один чудовий момент з нею щось може статися… Ось, наприклад, ми пережили 1991 рік – і що повернули вклади людям, які їх все життя накопичували? 130 мільярдів радянських рублів зникли. Де гарантія, що ці гроші, які збираються забрати з поточного фінансування і фінансують, по суті, бюджетний дефіцит, будуть збережені, і діти за 18 років їх отримають?” – ставить риторичне запитання Андрій Рева.
“Не розумію, що буде робити наступна після Зеленського влада, як вона буде відповідати, коли ці кошти згорять разом з пірамідою ОВДП”, – додав він.
Таким чином можна констатувати, що на даному етапі свого розвитку Україна не може дозволити собі запровадження “економічних паспортів” – в першу чергу через нестачу “зайвих” коштів та невтішне становище економіки.
Як зазначають експерти, відповідна ініціатива президента Володимир Зеленського є не тільки вкрай популістичною, а й досить небезпечною для економіки. 
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
 
The post “Економічні паспорти” Зеленського: популізм найвищого ґатунку чи спроба профінансувати “Велике будівництво”? appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією